3 lutego - Produkty
Produkcja produktów farmaceutycznych wymaga zaaranżowania odpowiednich procesów produkcyjnych oraz właściwych dla nich warunków środowiskowych. Do tego celu nierzadko wykorzystywane jest sprężone powietrze o odpowiednim poziomie czystości. O tym, w jaki sposób się to odbywa, opowiemy w niniejszym wpisie.
Co jest ważne dla wytwarzania produktów farmaceutycznych?
Najważniejszym czynnikiem warunkującym wszelkie procesy produkcyjne w branży farmaceutycznej jest sterylne środowisko. Jest to cecha najbardziej kojarząca się z produkcją lekarstw oraz wszelkimi zabiegami medycznymi. Na poziom czystości warunków otoczenia, w którym odbywa się produkcja, wpływ ma kilka czynników i należeć mogą do nich, chociażby, odpowiednia temperatura i wilgotność powietrza, ciśnienie lub redukcja prawdopodobieństwa dostawania się mikrozanieczyszczeń z zewnątrz do pomieszczenia produkcji. Do głównych czynników należy jednak użytkowanie niezbędnego do produkcji leków sprężonego powietrza o najwyższym poziomie czystości.
Jaka sprężarka nadaje się dla branży farmaceutycznej?
Jedyną sprężarką, która nadaje się do produkcji produktów farmaceutycznych, jest sprężarka bezolejowa. Produktem sprężarek olejowych jest bowiem sprężone powietrze, które w swojej zawartości zawiera cząsteczki oleju, a także inne mikrocząsteczki i mikro zabrudzenia, które szkodzą farmaceutycznym procesom produkcyjnym. Obecność drobin oleju w wykorzystywanym sprężonym powietrzu mogłaby zatrzymać produkcję i wygenerować duże koszty z tego tytułu, ale nie tylko. Znacznie ważniejszą konsekwencją tego działania byłoby pośrednie zagrożenie życia ludzkiego i poniesienie odpowiedzialności za nieprzestrzeganie odgórnie założonych procedur. Błąd w tym zakresie mógłby bezpowrotnie zniszczyć reputację firmy i doprowadzić do jej bankructwa.
Zastosowanie sprężonego powietrza w przemyśle farmaceutycznym
Zastosowanie sprężonego powietrza w dziedzinie farmacji jest wyjątkowo duże i różnorodne. Wykorzystywane jest na dwa następujące sposoby:
- sprężone powietrze może pełnić funkcję narzędzia wykorzystywanego bezpośrednio w procesach produkcyjnych lekarstw,
- zapewniać odpowiednie warunki dla tych działań.
Obszary i przykłady zastosowania powietrza sprężonego w branży farmaceutycznej
- Sprężone powietrze umożliwia proces powlekania tabletek i tworzenia na nich bezbarwnej warstwy ochronnej, która z jednej strony nadaje kształt tabletce, a z drugiej ogranicza dostęp różnego rodzaju bakterii i drobnoustrojów.
- Separowanie produktów farmaceutycznych od niepożądanych cząsteczek – od substancji leczniczej muszą najpierw zostać odseparowane pyły, by mogła przyjąć swoją ostateczną formę. Można to zrobić jedynie za pośrednictwem bezolejowego powietrza sprężonego, by cząsteczkami oleju nie doprowadzić do spęcznienia prasowanych produktów.
- Czynności produkcyjne – dla zachowania sterylności procesów, takie czynności jak mieszanie, przesypywanie, przesiewanie czy napełnianie materiałów i substancji wykorzystywanych do produkcji leków mogą być wykonywane za pomocą sprzężonego powietrza.
- Oczyszczanie naczyń procesów produkcyjnych – mogą to być wszelkiego rodzaju ampułki, butelki, zlewki, kolby, krystalizatory, rozdzielacze i wkraplacze wykorzystywane do mieszania składników lekarstw.
- Napęd i sterowanie układami pneumatycznymi – sprzężone powietrze podobnie jak w innego tego typu układach reguluje procesy poszczególnych procesów układów pneumatycznych.
- Wydzielanie proporcji substancji zawartych w tabletkach powlekanych – podczas produkcji tabletek powlekanych niezbędna jest precyzja, którą można osiągnąć za pomocą powietrza sprężonego.
- Przedmuchiwanie – sprężone powietrze umożliwia szybkie przedmuchiwanie elementów maszyn i narzędzi produkcyjnych w branży farmaceutycznej.
- Szlifowanie i wygładzanie powierzchni tabletek lub innych substancji.
Zastosowanie medyczne sprężarek bezolejowych
Pokrewną dziedziną dla branży farmaceutycznej jest także ogólnie rozumiana branża medyczna i stomatologiczna, w której powietrze sprzężone o wyjątkowym poziomie czystości jest także niezbędne i warunkuje przebieg wszelkich procesów. Dla przykładu w gabinecie stomatologicznym za pomocą sprzężonego powietrza napędzane są między innymi turbiny i mikrosilniki powietrzne, strzykawko-dmuchawka, oraz układy chłodzące. Jeśli powietrze sprzężone o niedostatecznym poziomie czystości dostałoby się do kanałów zębowych, mogłoby to przynieść co najmniej niepożądane skutki. Dla gabinetu wielostanowiskowego można rozważyć jeden większy kompresor na cały gabinet lub dwie mniejsze sprężarki. Filtry sprężarek powinny być jednak regularnie wymieniane.
Sprężarki dla przemysłu farmaceutycznego
Sprężarką wykorzystywaną w przemyśle farmaceutycznym może być tylko sprężarka bezolejowa. Sprężarka napędzana olejem niestety pozostawia mikrocząsteczki oleju w materiale roboczym, które może mieć szczególnie szkodliwe działanie dla przeprowadzanych procesów. Sprężarki bezolejowe są ekonomiczną opcją między innymi dlatego, że produkowane przez nie sprężone powietrze nie wymaga dodatkowego oczyszczania, które generuje nakłady finansowe. Filtracja tego typu nigdy natomiast nie będzie w pełni precyzyjna.
Działanie i charakterystyka sprężarki bezolejowej
Podstawową korzyścią i powodem konieczności korzystania ze sprężarek bezolejowych jest wysoki poziom czystości materiału roboczego, jaki generują. Warto zauważyć, że sprężone powietrze wyprodukowane przez sprężarki bezolejowe mają nie tylko mniej cząsteczek oleju w swojej zawartości, ale także bakterii, drobnoustrojów i innych drobnych zanieczyszczeń. Sprężarka bezolejowa charakteryzuje się także relatywnie niskim kosztem zużycia energetycznego, a także niskimi kosztami eksploatacyjnymi. Sprężarki śrubowe bezolejowe mogą należeć natomiast do modeli sprężarek z nieco wyższej półki cenowej.
Firma Pneumatik S.A.
Doskonale zdajemy sobie sprawę, że właściwy zakup produktu, jakim jest sprężarka, nie należy do najłatwiejszych, a już w szczególności gdy musi go dokonać osoba, która nigdy wcześniej nie miała profesjonalnej styczności z tego typu sprzętem. Dlatego tak ważne jest znalezienie zaufanego sprzedawcy nie tylko pod względem wysokiej jakości oferowanych produktów, ale także fachowej i rzetelnej wiedzy i doświadczenia, która wspomoże wybór właściwej sprężarki do danego typu zastosowania. Zadowolenie i długofalowe relacje nawiązane z dotychczasowymi klientami przez firmę Pneumatik S.A. świadczą o jej wysokim poziomie bezpieczeństwa.
FAQ:
1. Jakie są dodatkowe zalety sprężarek bezolejowych?
Sprężarki bezolejowe oprócz swojej ekonomicznej pracy charakteryzują się proekologicznym działaniem. Nie produkują bowiem kondensatu wodno-olejowego, który działa szkodliwie na środowisko.
2. Czy powietrze bezolejowe może być przydatne tylko w przemyśle farmaceutycznym?
Zdecydowanie nie. Coraz więcej zakładów i przedsiębiorstw stawia na wyższą jakość i poziom czystości powietrza sprężonego, które podnosi ogólną jakość produkowanych produktów.
3. Jakie branże wykorzystują jeszcze powietrze sprężone?
Powietrze sprężone wykorzystuje się także w przemyśle zbożowym, motoryzacyjnym, elektronicznym, energetycznym czy papierniczym.
4. Co jest charakterystyczne dla sprężarek bezolejowych?
Mimo że technologia w tym zakresie stale się posuwa do przodu, to sprężarki bezolejowe mogą wymagać częstszej konieczności przeglądów. Może to powodować brak oleju, którego zadaniem jest redukcja siły tarcia poszczególnych komponentów urządzenia.