wynajem sprężarek

Zanim odpowiemy sobie na tytułowe pytanie, powiedzmy kilka słów o sprężarkach. Czym są? Do czego służą? Czy sprężarka i kompresor to to samo?

 

Sprężarki a kompresory

Pojęć kompresor i sprężarka wymieniamy najczęściej wymiennie, zwłaszcza kiedy mamy na myśli wynajem sprężarek – podczas gdy tak naprawdę nie są to synonimy. Kompresor to tylko jeden z rodzajów sprężarki, obok dmuchawy na przykład.

Mówiąc najprościej – każdy kompresor jest sprężarką, ale nie każda sprężarka jest kompresorem. Najczęściej jednak mówiąc o sprężarce, mamy na myśli kompresor i o tym właśnie będziemy pamiętać w dalszej części artykułu.

Gdzie używamy sprężarek?

Ze sprężarkami spotykamy się na co dzień – na przykład na stacjach benzynowych, gdzie przy ich pomocy pompujemy koła samochodów, motocykli i rowerów posiadających odpowiednie wentyle. Małe, bezolejowe sprężarki – kompresory obecne są w niejednym gospodarstwie domowym, gdzie znajdują zastosowanie na przykład przy czyszczeniu sprężonym powietrzem niektórych urządzeń używanych w gospodarstwie, przy malowaniu, czy przy pompowaniu piłek i basenów ogrodowych.

Oczywiście sprężarki znajdują szerokie zastosowanie również – a nawet przede wszystkim – w przemyśle…

 

tłokowe-bezolejowe

Sprężarki w zakładach produkcyjnych i budownictwie

Sprężarek używa się między innymi wszędzie tam, gdzie potrzebne jest wymuszenie podciśnienia. Przykładem może być zakład produkujący fronty meblowe, gdzie przy pomocy sprężarki zasysa się powietrze w procesie foliowania elementów.

W budownictwie specjalnie skonstruowane sprężarki są natomiast niezastąpione w pracach wykończeniowych takich jak malowanie ścian i sufitów. Malowanie przy pomocy sprężarki jest ekonomiczne, szybkie i daje możliwość uzyskania lepszego efektu, dzięki równomiernemu pokryciu powierzchni.

Kiedy opłaca się kupić sprężarkę?

Z pewnością posiadanie własnej sprężarki będzie najlepszym rozwiązaniem w przypadku, gdy dokładnie wiadomo jakie urządzenie i o jakiej mocy będzie firmie potrzebne w dłuższym odcinku czasu. Dobrze jeśli zostanie wyznaczony właściwie przeszkolony pracownik, którego zadaniem będzie prawidłowa konserwacja i kontrola stanu technicznego sprężarek używanych w zakładzie.

Często jednak bywa tak, że na początku uruchamiania nowej linii, bądź wdrażania nowej technologii, nie wiadomo jaka moc sprężarek będzie nam potrzebna w toku produkcji za jakiś czas. Właśnie wtedy warto się rozejrzeć za firmą, oferującą wynajem sprężarek.

 

EO

 

Wynajem sprężarek – kiedy to się opłaca?

Kiedy w firmie uruchamiana jest dopiero nowa linia, lub wdrażane nowe procesy technologiczne, na początku nigdy do końca nie wiadomo czy nasze oczekiwania co do wielkości produkcji, czy też założenia odnośnie mocy posiadanego sprzętu się sprawdzą. Może się okazać, że zakupione sprężarki mają zbyt małą moc.

Dlatego właśnie wynajem sprężarek na tym etapie jest najlepszym rozwiązaniem.

Co oferują firmy wynajmujące sprężarki?

Pracownicy firm udostępniających urządzenia w ramach wynajmu, często lepiej od swoich klientów wiedzą, jakiego rodzaju i o jakiej mocy urządzenie jest na danym etapie potrzebne. W razie zwiększenia zapotrzebowania na pracę sprężarek, bez problemu można wymienić urządzenia na mocniejsze, bez ponoszenia wysokich kosztów zakupu nowych.

Firmy wynajmujące zapewniają również w pakiecie z urządzeniem obsługę serwisową i eksploatacyjną, co również nie jest bez znaczenia z uwagi na koszty bieżące.

Wynajem sprężarek jest więc opłacalny, gdy sytuacja na produkcji ulega dynamicznym zmianom, na które firma udostępniająca sprzęt pomoże nam odpowiednio dynamicznie reagować.

 

wybór firmy produkującej sprężarki

Oceń ten post!

0 / 5. Liczba głosów: 0