odzysk_ciepła_w_sprężarkach

Czy wiesz, że 10% zużytej energii elektrycznej w skali globalnej pochodzi z procesu wytwarzania sprężonego powietrza? A czy wiedziałaś o tym, że straty ciepła w chwili, w której sprężarka pracuje wnoszą aż 95%? Odzysk ciepła umożliwia oszczędność wskazanych strat szacowaną na nawet 80%! Jeśli temat optymalizacji kosztów oraz energooszczędności nie jest ci obojętny koniecznie zapoznaj się z treścią artykułu.

Ważny odzysk ciepła w sprężarce

Sprężarka powietrza to wysokiej klasy maszyna energetyczna, której przede wszystkim głównym zadaniem jest podwyższenie ciśnienia gazu lub też wymuszenie jego przepływu, czyli nadanie mu energii kinetycznej. Zatem jakie jest ich główne zastosowanie?

Coraz częściej wykorzystywane sprężarki

Zdecydowanie sprężarka to urządzenie, które jest wykorzystywane nie tylko w przemyśle, ale nawet w gospodarstwach domowych bardzo często. Coraz więcej osób jednak stosuje zamiennie pojęcia, takie jak sprężarka oraz kompresor. Zatem czy rzeczywiście nomenklatura powinna być taka sama? Czy warto nazywać tak samo wspomniane urządzenia?

Warto wiedzieć, że choć nie tylko wiele osób, ale nawet często i sprzedawców tych urządzeń określa je tak samo, sprężarka oraz kompresor stanowią dwa zupełnie różne urządzenia i warto o tym wiedzieć, w szczególności podczas zakupu należy pamiętać o tym, że sprężarki służą do pozyskiwania wysokiego ciśnienia gazu sprężonego lub też do wymuszania jego przepływu. Jak już wcześniej wspomniano, sprężarki wykorzystywane są przede wszystkim w gospodarstwach domowych, jak również powszechnie w przemyśle.

 

Sprężarki powietrza seria S4

Sprężarka – zastosowanie

Z kolei wspomniany wcześniej kompresor zaliczany jest do jednego z trzech rodzajów sprężarek. Znajduje się on w grupie razem z wentylatorami, jak również z dmuchawami. Należy wiedzieć, iż choć każdy kompresor może być sprężarką, nie każda spotkana przez nas na rynku sprężarka będzie kompresorem. Z pewnością głównym zadaniem tych dwóch urządzeń jest podniesienie ciśnienia powietrza.

Wspomniana sprężarka jest nam często potrzebna do prawidłowego funkcjonowania wielu urządzeń znajdujących się w naszym najbliższym otoczeniu. Przykładowo takie urządzenie jest instalowane w każdej lodówce i tym samym odpowiada za chłodzenie artykułów spożywczych. Jest to urządzenie często wykorzystywane także w innych przypadkach w gospodarstwie domowym.

sprezarki-srubowe-bezolejowe

Wykorzystanie kompresora

Jednakże kompresor w szczególności ten wysokiej jakości jest podstawową bazą, wykorzystywaną do wielu różnorodnych narzędzi. Dzięki niemu możemy wykonać między innymi prace takie jak przykładowo lakierowanie czy też piaskowanie, a także jest to urządzenie napędzające przecinarki oraz piły. Do kompresora zazwyczaj musimy podpinać klucze pneumatyczne, za pomocą których szybko oraz bez większych problemów odkręcimy, oraz zakręcimy każdą śrubę. Nie powinniśmy zapominać o tym, że kompresor najczęściej znajduje zastosowanie właśnie w warsztacie. Z kolei jak już wcześniej wspomniano, sprężarki mają znacznie większe możliwości i tym samym mogą być stosowane w wielu dziedzinach. Zatem jakie jest bardziej szczegółowe zastosowanie tych urządzeń? Gdzie możemy je spotkać?

 

1-boge_mniejszy

 

Najbardziej powszechne zastosowanie sprężarek

Tego typu urządzenia bardzo często stosowane są przede wszystkim w przemyśle. Wykorzystywane są do różnego rodzaju napędów narzędzi, takich jak przykładowo klucze pneumatyczne, a także szlifierki czy też wiertarki. Takie układy można znaleźć także w młotach, a także podczas prac, do których zaliczamy między innymi piaskowanie, jak również malowanie natryskowe, czy też pompowanie opon samochodowych. Dystrybucja gazów technicznych również nie mogłaby być możliwa bez zastosowania urządzenia takiego jak sprężarka. Wykorzystywane są również do przetłaczania gazu ziemnego, a także podnoszenia ciśnienia w wielu układach turbin gazowych. Są nieodłącznym urządzeniem, które stosuje się podczas transportu materiałów sypkich.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jednak sprężarki bardzo często wykorzystywane są także w gospodarstwie domowym. Każda chłodziarka w naszym domu czy też w mieszkaniu wyposażona jest właśnie w sprężarkę, jak również to urządzenie posiada każdy odkurzacz, wentylator czy nawet suszarka do włosów. Codziennie w naszych pomieszczeniach użytkujemy naprawdę wiele urządzeń, które w swojej budowie zawierają właśnie sprężarki i bez nich bardzo często ich praca nie byłaby możliwa.

sprężarka śrubowa olejowa

Sprężarki wykorzystywane w technice

Istotną rolę sprężarki odgrywają w technice. To właśnie w tej dziedzinie bardzo często występuje konieczność pozyskania odpowiednio wysokich ciśnień sprężonego gazu. Należy wziąć pod uwagę fakt, iż gaz jest ściśliwy. Z tego powodu do jego sprężenia będziemy potrzebować znacznie większą niż standardowo ilość energii. Takie zapotrzebowanie energetyczne wybranego procesu sprężania można bardzo szybko zredukować, stosując chłodzenie międzystopniowe.

W takim przypadku sprężanie będzie przebiegało w dwóch etapach. Pierwszy z nich to moment, gdy sprężony gaz przepływa przez międzystopniową chłodnicę. Jest to urządzenie pełniące funkcję wymiennika ciepła. Kolejno gaz jest nadal sprężany, jednak w następnych częściach naszej sprężarki. Należy wziąć pod uwagę fakt, iż liczba chłodnic tak naprawdę może być większa. W tym przypadku, jeżeli wspomniana liczba chłodnic byłaby rzeczywiście nieskończenie wielka, takie sprężenie mogłoby nosić miano sprężenia izotermicznego. Zazwyczaj jednak w urządzeniach stosowana jest tylko jedna chłodnica, określana jako chłodnica międzystopniowa.

Korzyści energetyczne płyną przede wszystkim ze znacznie mniejszej pracy sprężania gazu, charakteryzującego się niższą temperaturą. Warto dodać, iż wstępnie sprężony gaz tuż po sprężaniu adiabatycznym, charakteryzuje się temperaturą stosunkowo wyższą w porównaniu z temperaturą otoczenia. Z tego powodu tak łatwo jest go schłodzić. Po wspomnianym schłodzeniu praca sprężania będzie znacznie mniejsza. W tym przypadku praca sprężania jest określana jako praca pobrana przez urządzenie w celu uzyskania odpowiedniego ciśnienia.

tłokowe-bezolejowe

Największe zalety odzysku ciepła w sprężarce

Warto nadmienić, że nie każdy przedsiębiorca musi decydować się na odzysk ciepła w sprężarce. Nie jest to konieczne ani nie ma także takich przepisów mówiących o tym, że powinniśmy jakoś zagospodarować emitowane ciepło przez nasze urządzenie. Jednakże należy zwrócić uwagę na fakt, iż raz opłacona energia, która jest przez nas wykorzystywana do utworzenia sprężonego powietrza czy też ciepła, które jest ściśle związane ze sprężaniem, może być ponownie używana do wielu celów. Dzięki temu możemy zaoszczędzić wiele pieniędzy w naszym przedsiębiorstwie, które do tej pory nam niejako „uciekały”. Wspomniany odzysk ciepła w sprężarce może być użyty do wytworzenia między innymi gorącej wody we wszelkich układach ogrzewania, jak również różnego rodzaju instalacjach wody użytkowej czy też w wybranych procesach produkcyjnych. Należy pamiętać, iż za pomocą takich działań możemy znacznie obniżyć koszty eksploatacji.

 

membramowa

Jednakże warto również zdać sobie sprawę z tego, że powtórne wykorzystanie ciepła pochodzącego ze sprężarki także sprawi, że nasze przedsiębiorstwo od razu stanie się znacznie bardziej ekologiczne. Tym samym możemy nie tylko poczynić pewne oszczędności w naszym przedsiębiorstwie, ale również zyskać uznanie w oczach naszych klientów, jak również zachęcić potencjalnych klientów do skorzystania z naszych usług. Koszty takiej inwestycji również nie są zbyt duże, a bardzo szybko nam się zwrócą. Z tego powodu warto zdecydować się na takie rozwiązanie w swoim przedsiębiorstwie.

Oceń ten post!

0 / 5. Liczba głosów: 0