Wiele procesów produkcyjnych może powodować skutki uboczne, których najczęściej zarówno chcemy, jak i musimy się pozbyć. Na pojawienie się wilgoci w obiekcie przemysłowym mogą wpływać także czynniki niezależne od człowieka, takie jak różnego rodzaju awarie lub być może intensywne warunki atmosferyczne. Na pomoc spieszy wówczas osuszacz ziębniczy, którego obecność w wielu zakładach jest wręcz niezbędna. O tym, czym jest osuszacz i jak radzi sobie z wilgocią w obiektach przemysłowych, opowiemy w niniejszym artykule.

Wybrane straty, jakie może spowodować wilgoć na terenie obiektu przemysłowego

  • Korozja urządzeń.
  • Zamarzanie przewodów.
  • Awarie instalacji elektrycznych.
  • Konieczność serwisowania elementów instalacyjnych.
  • Powstawanie wilgoci i pleśni.
  • W branży spożywczej może negatywnie wpłynąć na jakość produkowanych produktów.
  • Znacznie obniżone warunki pracy.

Zastosowanie i zalety sprężonego powietrza w przemyśle

  • Sprężone powietrze należy do jednych z najczęściej wykorzystywanych mediów dla funkcjonowania całego zakładu przemysłowego. Ta zależność wynika z bezpieczeństwa jego stosowania, niezawodności i ogólnej dostępności na rynku.
  • Zapotrzebowanie na sprężone powietrze zarówno w branży technicznej, spożywczej, jak i każdej innej stale rośnie.
  • Do głównych zastosowań sprężonego powietrza należy: transport pneumatyczny, generowanie azotu dla potrzeb produkcyjnych, pakowanie, cięcie, laserowanie i osuszanie.
  • Sprężone powietrze jest niezbędne zarówno w branży medycznej, dentystycznej, jak i motoryzacyjnej.

Usuwanie wilgotnego powietrza w przemyśle

Podstawowym zadaniem osuszaczy ziębniczych jest osuszanie powietrza poprzez jego znaczne ochłodzenie. Proces ten powoduje kondensacje wody, czego następstwem jest jej skraplanie oraz usunięcie wilgoci z pomieszczenia w obiekcie przemysłowym. Innym przykładem opisu funkcjonalności osuszacza ziębniczego jest fakt, że uzdatnia on sprężone powietrze, dzięki czemu skutecznie eliminuje wilgoć i parę wodną z powietrza roboczego. Wspomniane sprężone powietrze jest emitowane przez sprężarkę.

osuszacz ziębniczy

Najczęściej spotykane parametry związane z usuwaniem wilgoci z powietrza w przemyśle

  • Wymagany punkt rosy.
  • Temperatura sprężonego powietrza.
  • Dopuszczalna temperatura powietrza roboczego.
  • Poziom ciśnienia sprężonego powietrza.
  • Maksymalny strumień powietrza.
  • Minimalne ciśnienie robocze.

Rodzaje przemysłowych osuszaczy ziębniczych

Rodzaje i budowa poszczególnych osuszaczy ziębniczych wykorzystywanych do usuwania wilgotnego powietrza w przemyśle, determinowane jest właściwym sobie zastosowaniem. Podstawowym kryterium wyróżniającym te urządzenia jest temperatura, w której dochodzi do skraplania wilgoci przy aktualnym ciśnieniu atmosferycznym. Na rynku dostępnych jest ich kilka rodzajów, do których należą:

  • Osuszacze ziębnicze – dla poprawnego działania tego typu osuszacza niezbędna jest obecność filtra odpylającego, cyklonu, a także filtra odolejającego. Osuszacz chłodniczy jest najpopularniejszym rodzajem osuszacza. Jego szczegółowa charakterystyka została opisana w pierwszej części artykułu.
  • Osuszacze tandemowe – w swojej budowie wymagają obecności cyklonu. Skuteczność działania osuszacza tandemowego zapewnia odpowiednia temperatura otoczenia. Osuszacz tandemowy jest fizycznym połączeniem dwóch technik – techniki ziębniczej i adsorpcyjnej. Ta innowacyjna kombinacja technologiczna umożliwia oszczędność energetyczną, przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności pracy tego osuszacza.
  • Osuszacze membranowe – głównym elementem budowy osuszacza membranowego jest jego membrana stworzona z włókna polimerowego. Ma ona zdolność przepuszczania tylko molekuł pary wodnej. Wykorzystując dodatkowo właściwości sprężonego powietrza, z jego pomocą możliwe jest osuszanie zakładowego powietrza w sposób wyjątkowo energooszczędny.
  • Osuszacze adsorpcyjne – osuszacz adsorpcyjny należy do tradycyjnych osuszaczy i powinien zawierać te same filtry, co osuszacz chłodniczy. W jego przypadku natomiast niezbędne jest także utrzymanie właściwej temperatury powietrza. W swoim działaniu wykorzystuje zjawisko sorpcji, czyli różnicę ciśnień pomiędzy zawartością pary wodnej w powietrzu wilgotnym, a silnie higroskopijnym środowiskiem osuszacza.

Osuszacze ziębnicze firmy Pneumatik SA

Pneumatik SA jest renomowaną firmą z branży urządzeń operujących techniką sprężonego powietrza. Zespołem tworzącym to przedsiębiorstwo jest grupa specjalistów, która obszar swojego działania traktuje niebywale poważnie. Pozyskaną przez lata wiedzą chętnie dzielimy się z ze swoimi klientami, a także innymi specjalistami w branży. Doskonale zdajemy sobie bowiem sprawę z tego, że osuszacz ziębniczy jest takim rodzajem produktu, którego zakup stanowi proces. Swoim klientom chcemy natomiast dać poczucie bezpieczeństwa i przeświadczenie, że z nami podjęcie właściwej decyzji jest nieuniknione.

Oferta firmy Pneumatik – osuszacze ziębnicze

Osuszacze marki Hankison obecne w asortymencie firmy Pneumatik SA charakteryzują się kompaktowością i wysoką jakością wykonania. Mimo swoich niewielkich rozmiarów, dzięki którym możliwa jest oszczędność powierzchni zakładowej, uzyskują sprężające powietrze o satysfakcjonującym ciśnieniu. Zoptymalizowany system zarządzania osuszacza redukuje koszty związane z zużyciem energii. Zachęcamy do szczegółowego poznania oferty firmy Pneumatik SA i kontaktu telefonicznego z naszym punktem obsługi klienta, który dostępny jest pod numerem 61 816 12 46.

FAQ:

1. Jak wybrać wysokiej jakości osuszacz ziębniczy?

Jednym z kryteriów wyboru właściwego osuszacza ziębniczego jest norma ISO 8573-1. Wszystkie szczegółowe parametry, do których należy między innymi:
– dopuszczalna temperatura otoczenia pracy urządzenia,
– wydajność kompresorów,
– temperatura powietrza sprzężonego,
– powinny być zależne od ostatecznego zastosowania osuszacza. W tej kwestii zaleca się skontaktowanie ze sprzedawcą, by w dogodny i komfortowy sposób poznać specyfikę produktów sprzedawanych przez firmę. Niewątpliwie istotne są także koszty związane z zakupem i eksploatacją danego modelu osuszacza.

2. Jakie są podstawowe kryteria wyboru osuszacza ziębniczego?

Podstawowym kryterium doboru osuszacza ziębniczego jest stopień osuszenia, wydajność pracy urządzenia, a także klasa urządzenia.

3. Jakie mogą być konsekwencje kupna niewłaściwego osuszacza ziębniczego?

Niewłaściwy dobór osuszacza do warunków danego zakładu spowoduje jego uszkodzenie, czego następstwem jest najczęściej utrata finansowa. W zależności od charakterystyki procesów produkcyjnych danego zakładu sytuacja ta może spowodować ponadto kosztowne zatrzymanie się działań w tym zakresie. Dlatego tak ważny jest przemyślany zakup tego typu urządzenia. To zadanie może wspomóc dogodny i komfortowy kontakt z usługodawcą, który z przyjemnością rozwieje wszelkie wątpliwości związane z zakupem.

4. Ile kosztuje przeciętny osuszacz przemysłowy?

Standardowy osuszacz ziębniczy można zakupić już w granicy od 4 do 8 tysięcy złotych. Ostateczne ceny są jednak zależne od poszczególnych dostawców i parametrów danych rodzajów osuszaczy.

Oceń ten post!

5 / 5. Liczba głosów: 2