Należy pamiętać, że projektowanie układów sprężonego powietrza wymaga odpowiedniego doboru nowego kompresora oraz troski o właściwy montaż przewodów przesyłających. Nasze systemy sprężonego powietrza instalujemy z myślą o każdym szczególe. Poniżej opisujemy, jak przygotowujemy system rurociągów, aby dostarczane medium miało pożądane parametry.
Stosujemy odpowiednie materiały
Często do budowy instalacji stalowych skręcanych lub spawanych dołącza się kompresory śrubowe. Niestety zastosowanie nieodpowiednich materiałów powoduje znaczne pogorszenie parametrów powietrza – przede wszystkim jego czystości. W stalowych rurach kondensuje się bowiem para wodna, co prowadzi do korozji, zanieczyszczeń powietrza oraz naruszenia wymagań sanitarnych w zakładzie.
Aby tego uniknąć, zalecamy stosowanie nowoczesnych systemów instalacji aluminiowych lub z tworzywa. Dzięki temu zapewniamy o idealnej klasie czystości gazu. Ponadto gładkie wnętrze przewodów minimalizuje spadki ciśnienia.
Główne rurociągi przesyłowe montujemy ze spadkiem
Przy wykonywaniu instalacji aluminiowych trzeba także pamiętać o stworzeniu spadku w położeniu głównych poziomych linii zasilających. Spadek powinien wynosić ok. 2° – wówczas woda nie będzie przedostawać się do narzędzi pneumatycznych oraz powodować błędów w ich działaniu.
Wykorzystujemy dopasowanie złącza rozgałęziające
Instalacja pneumatyczna wymaga zastosowania specjalnych złącz, aby wykluczyć spadki ciśnienia oraz przedostawanie się wody do narzędzi. Oznacza to, że zamiast zwykłych trójników stosujemy dopasowane złącza rozgałęziające z separacją wody.
Instalujemy rury o odpowiedniej średnicy
Projektowanie instalacji sprężonego powietrza wymaga uwzględnienia rozbudowy systemu w przyszłości, wraz z rozwojem przedsiębiorstwa. Jest to niemal niemożliwe w przypadku rur o zbyt małych lub dużych średnicach. Zmniejszenie przesyłu sprężonego powietrza bezpośrednio przekłada się bowiem na pogorszenie parametrów pracy narzędzi. Ponadto instalacja sprężonego powietrza o odpowiedniej wielkości jest znacznie tańsza niż jej późniejsza modernizacja. Z tego względu dobieramy średnice rurociągów sprężonego powietrza do potrzeb danego zakładu.
Przygotowujemy instalacje zamknięte
W otwartych instalacjach pneumatycznych występują spadki ciśnienia oraz wahania natężenia przepływu, zwłaszcza przy podłączeniu wielu narzędzi. Wówczas medium robocze jest dostarczane nierównomiernie, co pogarsza wydajność zakładu. Wykonanie zamkniętej instalacji temu zapobiega. Rurociągi połączone ze sobą w układzie pierścieniowym odpowiednio dostarczają sprężone powietrze do każdego stanowiska pracy.