28 marca - Produkty
Sprężarki powietrza znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle oraz gospodarstwie domowym. Do czego używamy sprężarek? Najpopularniejsze ich zastosowanie to napęd różnego rodzaju narzędzi. Głównie mówimy tu o kluczach pneumatycznych, szlifierkach, wiertarkach, przy piaskowaniu lub malowaniu natryskowym, w układach turbin gazowych oraz przy pompowaniu opon samochodowych. Na co dzień, chociaż nawet o tym nie myśląc, spotykamy się ze sprężarką powietrza w odkurzaczu, chłodziarce oraz suszarce do włosów.
Sprężarki powietrza – wszechstronne i wydajne
Pierwszą zaletą, jaką posiada sprężarka to jej wszechstronność. Są wykorzystywane w wielu branżach. Ich praca jest bardzo wydajna, co pozwala na sprężenie gazu w wysokim stopniu. Sprężarki powietrza doskonale się sprawdzają w pracach, gdzie wartość ciśnienia będzie istotniejsza niż sam jego przepływ. Kolejną i bardzo ważną zaletą jest nieskomplikowany układ obsługi. Nie trzeba posiadać specjalnych umiejętności, aby z niej korzystać.
Co to jest sprężarka powietrza?
Sprężarka to nic innego jak maszyna energetyczna. Nie tylko służy do podwyższenia ciśnienia sprężonego gazu, ale również do wymuszenia jego przepływu. Inaczej takie zjawisko nazywamy nadaniem energii kinetycznej. W sprężarce powietrza mamy do czynienia z trzema rodzajami ciśnienia. Pierwsze z nich to ciśnienie ssawne, które jest dużo niższe niż ciśnienie atmosferyczne. To pierwsze to ciśnienie we wlocie do pompy lub maszyny. Kolejne ciśnienie pozwala równoważyć siłę grawitacji ciała. Trzecie ciśnienie to ciśnienie tłoczenia. Jest to ciśnienie na wylocie pompy lub maszyny.
Sprężarki podczas swojej pracy wytwarzają dużą ilość ciepła, które musi być odprowadzone. Dlatego każda sprężarka posiada układ chłodzenia. Możemy go przyrównać do układu chłodzenia silnika spalinowego. Przy mniejszych sprężarkach zastosowane jest chłodzenie bezpośrednie, przy większych zaś za pomocą chłodnicy. Sprężarka powietrza to niezbędna część do działania wielu urządzeń. Bez niej nawet lodówka w naszym domu nie mogłaby chodzić.
Sprężarki powietrza ze stałą wydajnością
Prowadzisz przedsiębiorstwo, w którym tryb pracy jest stały? Produkujesz określoną i stałą ilość towarów? Idealnie w Twojej firmie sprawdzą się sprężarki przeznaczone do zakładów utrzymujących stały poziom produkcji. Tego typu sprężarki powietrza nie muszą być ciągle ustawiane, tylko są dostosowane do jednolitej pracy. Dzięki temu oszczędzasz czas pracownika, który musiałby konfigurować sprężarki do pracy na innych obrotach. Tego typu sprężarki są także tańsze niż ze zmienną wydajnością. Dlaczego? Ponieważ sprężarki ze stałą wydajnością to w efekcie niższe zużycie energii elektrycznej, spowodowane utrzymywaniem stałego zadanego ciśnienia w sieci sprężonego powietrza.
Sprężarki powietrza ze zmienną wydajnością
Sprężarki o zmiennej wydajności są przeznaczone dla firm, które mają konkretne potrzeby i przeznaczenie. Idealnie tu się sprawdzą w produkcji gdzie zapotrzebowanie i sama produkcja jest zmienna. Co za tym idzie? Powietrze w sprężarce powietrza również jest zmienne. Takie kompresory pozwolą na obliczenie ilości powietrza potrzebnego podczas pracy urządzenia w produkcji.
Przy wyborze sprężarki powietrza trzeba pamiętać, że każda sprężarka jest wyposażona w trzy wyznaczniki. Pierwszym wyznacznikiem jest ciśnienie robocze. Określa nim się najwyższe ciśnienie, które może wystąpić podczas pracy urządzenia. Kolejny wyznacznik, o którym należy wspomnieć to wydajność. Jest szacowana na 0,51 do 58,20 m3/min. Określa możliwość pracy sprężarki.
Ostatnim wyznacznikiem jest moc silnika. Moc jest zawsze regulowana w zależności od potrzeb, która wynosi od 5,5 do 355kW. Sprężarki powietrza dają możliwość dopasowania wszystkich wyznaczników do procesu produkcji, który w danym momencie jest potrzebny. Taka regulacja zapewnia kontrolę nad ilością potrzebnego powietrza i odpowiedniej mocy.
Zalety sprężarek o zmiennej wydajności
Warto podkreślić, że sprężarki o zmiennej wydajności posiadają wiele zalet. Są bardzo wydajne i ekonomiczne. Bezawaryjność i łatwy serwis to kolejna zaleta, która ucieszy przedsiębiorców. Wyróżnia ich napęd, który jest 1:1. Zmniejszenie ciśnienia ich pracy jest możliwe w każdym momencie. Minimalne ciśnienie jakie może osiągnąć to 5 barów. Komfort pracy zawdzięczamy minimalnemu stopniowi hałasu.
Sprężarki powietrza tego typu są wyposażone w wysoką sprawność energetyczną. Dodatkowo są przystosowane do odzyskiwania energii cieplnej. Całość zawdzięczamy inteligentnemu systemowi sterowania. Prace o każdej porze dnia kontrolują sterowniki mikroprocesorowe. Pamiętaj, żeby takie sprzęty warto posiadały serwis 7 dni w tygodniu. Dzięki temu nie spowodujesz przestoju produkcji.
Jak działają sprężarki powietrza o zmiennej wydajności?
Występują dwa rodzaje napędów sprężarek, napęd pasowy albo bezpośredni. Ciśnienie zostaje wytwarzane w momencie uruchomienia sprężarki. Za sterowanie ciśnieniem odpowiada umieszczony w sprężarce powietrza zawór elektromagnetyczny i sensor ciśnienia. Dlaczego typ sprężarki to zmienna wydajność? Tego typu sprężarki pracują ze zmienną wydajnością, dostarczają taką ilość sprężonego powietrza, jaka w danej chwili jest potrzebna do procesów technologicznych.
Dlaczego warto wybrać sprężarki o zmiennej wydajności?
Dopiero zacząłeś prowadzić firmę? Kierujesz małym przedsiębiorstwem i szukasz niższych kosztów? Sprężarki zmiennoobrotowe to idealne rozwiązanie. Sprężarki tego typu pozwolą określić, ile jest potrzebnego sprężonego powietrza do wykonania danej pracy. Daje to brak dodatkowych kosztów związanych z nadwyżką wyprodukowanego powietrza. Wydatki zostają zmniejszone, a zaoszczędzoną kwotę można przeznaczyć na inne potrzeby w firmie.
Kluczowa informacja
Udowodniono, że korzystanie ze sprężarki powietrza ze zmienną wydajnością daje do 40% mniejszego zużycia energii elektrycznej względem sprężarek ze stałą wydajnością. Taki wynik można uzyskać dzięki regulacji wydajności w zakresie od ok. 15 do 100%. Dzięki temu oszczędności firmy sięgają nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie.
Jak zbudowane są sprężarki o zmiennej wydajności?
Na samym początku warto podkreślić, że sprężarki powietrza o zmiennej wydajności nie posiadają rozłącznego sprzęgła elektromagnetycznego. Co w takim razie zastosowano w to miejsce? Sprzęgło przeciążeniowe. W przypadku wystąpienia nadmiernych oporów w trakcie pracy sprężarki dojdzie do zerwania tego podzespołu. Zerwanie sprzęgła przeciążeniowego odbywa się w przypadku zatarcia sprężarki powietrza. Podkreślić należy również, że niekontrolowany wzrost ciśnienia w układzie również może spowodować zatarcie. Najważniejsze jest, aby każda niepokojąca usterka była skontrolowana przez fachowców.
Sprężarka śrubowa – informacje podstawowe
Najpopularniejszą sprężarką o zmiennej wydajności jest sprężarka śrubowa. Wyprodukowana została z myślą o przedsiębiorstwach, gdzie praca jest ciągła i w trudnych warunkach. Polecana między innymi do branży elektronicznej, przemysłowej, drzewnej oraz farmaceutycznej. Zaletą tego typu sprężarki jest łatwość obsługi, wydajność oraz minimum hałasu. Najważniejszą zaletą sprężarki powietrza jest wytwarzanie ciepła podczas pracy.
Co za tym idzie? Opłacalne będzie ogrzewanie właśnie sprężarką niewielkich pomieszczeń, np. magazynowych. Odzyskać można nawet 80% energii dostarczanej do sprężarek. Dodatkowe wyposażenie sprężarki powietrza w wymiennik ciepła, który umożliwi podgrzanie wody, pozwoli na odzyskaniu energii w 70%. Taką wodę wykorzystuje się w instalacji centralnej wody użytkowej lub centralnym ogrzewaniu.
Jak działa sprężarka śrubowa?
Powietrze wlatuje do komory tłoczenia poprzez końcówki wirników, które odkrywają wlot. Powietrze znajduje się w komorze tworzącej. Dokładniej jest zgromadzone między rowkiem śruby jednego wirnika, a występem śruby drugiego. Sprężone powietrze wydostaje się dzięki zmniejszaniu się komory podczas obrotom wirnika. Takie powietrze uwalniane jest przez otwór wylotu. Ważne jest, że sprężarki śrubowe świetnie dopasowują się do regulacji rzeczywistego zapotrzebowania na sprężone powietrze. Ekonomiczność regulacji polega na sterowaniu pracy poprzez bezstopniową modernizację obrotowej prędkości silnika. Do zalet, które wyróżniają sprężarkę śrubową spośród innych rodzajów to niskie zużycie energii elektrycznej oraz utrzymanie ciśnienia na stałym poziomie.
Który typ sprężarki wybrać – podsumowanie
Jeśli planujesz wybór sprężarki powietrza, to pamiętaj aby ją dopasować do specyfikacji Twojego przedsiębiorstwa. Jeśli tworzysz produkty sezonowe, z różnym natężeniem zapotrzebowania, zdecydowanie przydadzą Ci się sprężarki ze zmienną wydajnością. Natomiast gdy w Twoim przedsiębiorstwie stawiasz na powtarzalność działań, nie warto żebyś przepłacał i wybierz sprężarki ze stałą wydajnością.