parametry osuszaczy

Skuteczne osuszanie powietrza to coś, z czym muszą zmierzyć się właściciele takich obiektów jak baseny, pralnie, hale, czy magazyny. Gromadząca się wilgoć jest zjawiskiem bardzo niepożądanym i powinna zostać natychmiast usunięta. Problem ten dotyczy również przedsiębiorstw, które przy produkcji wykorzystują sprężone powietrze, które powinno zostać osuszone ze zbędnej wilgoci. W tym celu stosuje się dedykowane do tego urządzenia – osuszacze sprężonego powietrza. W ofercie firmy Pneumatik znajdują się różne typy osuszaczy, w tym adsorpcyjne, ziębniczne (inaczej zwane kondensacyjnymi), membranowe i tandemowe FRDA. Różnią się one sposobem działania, parametrami oraz zastosowaniem.

Na naszym blogu opisywaliśmy już rodzaje osuszaczy sprężonego powietrza oraz wykazaliśmy skuteczność adsorpcyjnych osuszaczy powietrza. W dzisiejszym artykule szczegółowo omawiamy parametry oraz zastosowania wszystkich dostępnych w naszej ofercie osuszaczy powietrza.

Podział osuszaczy ze względu na zastosowanie

  • Osuszacze do sprężonego powietrza – Służą do uzyskania idealnie czystego i sprężonego powietrza. Znajdują zastosowanie w przemysłowych systemach pneumatyki, malowaniu, piaskowaniu ciśnieniowym oraz wielu innych zadaniach, gdzie potrzebne jest sprężone powietrze pozbawione nadmiaru wody, wilgoci oraz pary wodnej. Wyróżniamy osuszacze ziębniczeosuszacze adsorpcyjne, osuszacze tandemowe oraz osuszacze membranowe.
  • Osuszacze powietrza do użytku domowego – Wykonane z niskiej jakości materiałów, które nie zabezpieczają przed uszkodzeniami. Posiadają niską wydajność, maksymalnie do 40l na 24h. Sprostają niewymagającym zadaniom i są niedrogie. Przed zakupem warto upewnić się, czy nie pracują zbyt głośno.
  • Osuszacze budowlane – Poza wysoką wydajnością w osuszaniu powietrza charakteryzują się wytrzymałą, odporną na uderzenia obudową. Najczęściej wykonane są ze stali. Posiadają duże koła do przemieszczania urządzenia po nierównym terenie oraz specjalny uchwyt.
  • Osuszacze profesjonalne – Wyróżniają się wysoką wydajnością, nawet do 100 litrów na 24h. Nie są one jednak tak opancerzone, jak kategoria powyżej, przez co ich zastosowanie ogranicza się do obiektów typu magazyny, hale, w których nie są narażone na mechaniczne uszkodzenia.
  • Osuszacze przemysłowe – Wykorzystywane najczęściej na liniach produkcyjnych, gdzie wytwarzany produkt musi zostać osuszony.
  • Osuszacze dedykowane pod powierzchnie basenowe – Ogromna ilość ciepłej wody prowadzi do znacznego zawilgocenia powietrza, co może stwarzać problemy w utrzymaniu pomieszczeń w dobrej kondycji. Aby temu zapobiec powstały specjalne do takich zadań instalacje osuszaczy basenowych.

Najważniejsze parametry osuszaczy powietrza

  • Pierwszym parametrem, na który należy zwrócić uwagę decydując się na zakup tego urządzenia jest przede wszystkim wydajność. To ona decyduje ile wody jesteśmy w stanie oddzielić od powietrza w ciągu doby.
  • Ważne są również koszty eksploatacyjne osuszacza. Od tego, jak wysokie one będą zależy przede wszystkim zużycie prądu przez te urządzenie. Szczególnie prądożerne są osuszacze adsorpcyjne!
  • Następną częścią specyfikacji jest zakres temperatur i wilgotności powietrza, w jakim może pracować urządzenie. Osuszacze domowe mogę nie wytrzymać takich warunków pracy jak te profesjonalne czy przemysłowe.
  • Przepływ powietrza to kolejny ważny parametr. Od tego, jak wysokie wartości osiąga zależeć będzie, czy dostanie się do najdalszych i najgłębszych zakątków pomieszczeń.
  • Mniej ważna, ale wciąż istotna jest również pojemność zbiornika na wodę oraz hałas, jaki generuje urządzenie podczas pracy.

Oceń ten post!

4.3 / 5. Liczba głosów: 3