Na co zwrócić uwagę podczas wyboru osuszacza sprężonego powietrza?
Przede wszystkim na: wymagany ciśnieniowy punkt rosy zgodny z normą dla danego procesu, wydajność urządzenia, ciśnienie robocze, przepływ powietrza i temperaturę oraz wilgotność powietrza sprężonego (oraz otoczenia).
Jakie są rodzaje osuszaczy powietrza do kompresora?
Trzy podstawowe rodzaje osuszacza powietrza do kompresora to:
- ziębniczy (chłodniczy) – czynnik chłodniczy obniża temperaturę sprężonego powietrza, woda się skrapla i zostaje odprowadzona na zewnątrz;
- membranowy – cząsteczki wody są przechwytywane przez membranę;
- adsorpcyjny – cząsteczki wody gromadzą się na powierzchni adsorbentu w jednym zbiorniku, a drugi w tym czasie się regeneruje (proces naprzemienny).
Jakie osuszacze sprężonego powietrza wybrać – ziębnicze, membranowe czy adsorpcyjne?
Wszystko zależy od wymagań procesu. Osuszacz ziębniczy to podstawowe urządzenie, bardziej uniwersalne. Osuszacz adsorpcyjny zapewnia najwyższą klasę czystości. W środku plasuje się osuszacz membranowy.
Jakie inne elementy filtrujące muszą posiadać osuszacze sprężonego powietrza?
Osuszanie sprężonego powietrza wymaga wstępnej filtracji zarówno z oleju, jak i z wilgoci i większość tych urządzeń jest już wyposażona w stosowne filtry. Natomiast osuszacz to tylko jeden z elementów kompletnego układu uzdatniania sprężonego powietrza.
Jaką klasę sprężonego powietrza może zapewnić osuszacz sprężonego powietrza?
Klasa sprężonego powietrza zależy w dużej mierze od ciśnieniowego punktu rosy, który przekłada się na zawartość wilgoci w powietrzu, którą zagwarantuje osuszacz. Najwyższą, czyli 1. klasę, zapewnia jedynie osuszacz adsorpcyjny, a najniższą – 4. – ziębniczy.