Na-czym-polega-regeneracja-sprężarek-powietrza

Każdy przedsiębiorca inwestujący w zakup sprężarek powietrza dla swojego biznesu powinien wiedzieć, że sam zakup sprzętu nie wystarczy, jeśli proces użytkowania nie będzie zgodny z zaleceniami producenta. Nawet najlepszy i najdroższy sprzęt pneumatyczny nie zrealizuje swoich zadań w żądany sposób, jeżeli sprężarka nie zostanie właściwie przygotowana, a później należycie eksploatowana i serwisowana.

W artykule przedstawimy czym jest regeneracja sprężarek powietrza i na co wówczas należy zwrócić szczególną uwagę. Będzie to mogło pomóc we właściwym użytkowaniu tego rodzaju sprzętu, by mógł służyć on bez większych problemów przez wiele lat, przynosząc biznesowi zyski, a nie straty.

Sprężarki powietrza – co należy o nich wiedzieć?

Duże sprężarki powietrza mogą znaleźć się w autobusach, samochodach dostawczych, maszynach rolniczych oraz w różnych gałęziach przemysłu (do różnych działań). Sprężarki znalazły zastosowanie w naprawdę wielu miejscach i są powszechnie wykorzystywane jako sprzęty dostarczające do instalacji sprężonego powietrza. Wykorzystywanie ich w różnorodnych celach: biznesowych, ale też prywatnych sprawia, że są one narażone na codzienną, dość intensywną eksploatację.

Taka sytuacja wiąże się oczywiście z możliwością pojawiania się mniejszych i większych usterek, które niekiedy mogą spowodować długi zastój (na przykład w określonych procesach produkcyjnych). Niezależnie od zakresu prac, które wykonuje dana sprężarka, z czasem poszczególne jej części mogą ulec awarii, co jest naturalną drogą zużycia każdego takiego sprzętu. Kupno nowego sprzętu mogłoby się wiązać z koniecznością poniesienia bardzo dużych kosztów. Jednak dzięki wykorzystaniu odpowiednich działań profilaktycznych takich sytuacji można uniknąć. Szybką naprawę zagwarantuje na przykład przeprowadzanie regularnych serwisów.

sprezarki-srubowe-bezolejowe

Natomiast regeneracja ma na celu zbadanie, czy w obrębie często eksploatowanych części dochodzi do uchybień, które mogą mieć bezpośredni i wyraźny wpływ na jakość sprężonego powietrza. W tym celu wykwalifikowani specjaliści zawsze przy pomocy odpowiednich urządzeń przeprowadzają dokładną analizę. W pierwszym etapie pracy weryfikowany jest stan podzespołów. Jeśli to tutaj doszło do pogorszenia jakości, wówczas części są wymieniane na nowe lub serwisowane, jeśli istnieje taka potrzeba. W kolejnych pracach istotne jest natomiast oczyszczenie elementów.

Skompletowane części muszą idealnie odpowiadać parametrom technicznym pod względem doboru tworzywa, z którego zostały wykonane i dokładnych wymiarów. W przeciwnym razie może dojść do poważnych problemów z ponownym uruchomieniem sprężarki powietrza. Aby proces regeneracji sprężarki zakończył się pomyślnie, specjaliści po wcześniejszym montażu podzespołów muszą dokładnie zweryfikować prawidłowość działania systemu. Sprawdzenie poprawności działania wymaga zwrócenia uwagi na kluczowe parametry, takie jak:

  • głośność,
  • szczelność podzespołów i zaworów,
  • właściwy poziom przepływu oleju w łożyskach,
  • wydatek tłoczonego sprężonego powietrza,
  • nienaganny sposób eksploatacji układu chłodzenia.

Sprężarki powietrza seria S4

Na czym dokładnie polega regeneracja sprężarek powietrza?

Proces regeneracji wymaga posiadania dużej wiedzy technicznej oraz wykorzystania zaawansowanego sprzętu – do przeprowadzenia wszelkich niezbędnych testów. W ramach regeneracji sprężarek powietrza, zazwyczaj wykonywane są usługi i działania takie jak:

1) Demontaż urządzenia oraz weryfikacja jego podzespołów. W grę wchodzi tutaj rozebranie sprężarki na poszczególne części składowe.

Działania te umożliwiają poznanie przyczyny awarii sprężarki powietrza. Dzieje się to na podstawie oceny uszkodzeń poszczególnych jej części. Pomaga to w usuwaniu nieprawidłowości w pojazdach (np. usterek w układzie smarowania albo usterek w pneumatycznym układzie hamulcowym). Z racji tego, że sprężarki są konstruowane zgodnie z wytyczonymi specyfikacjami, to ich demontaż pozwala na sprawdzenie i odrzucenie tych elementów, które wykorzystane ponowne mogłyby powodować obniżenie parametrów pracy. Takie „wyrzucane” części są przekazywane do utylizacji. Podczas montażu, na ich miejsce stosowane są oczywiście nowe części zamienne.

2) Czyszczenie oraz mycie poszczególnych elementów sprężarki. Wstępnie zakwalifikowane do naprawy i ponownego wykorzystania elementy są najpierw oczyszczane.

Stosuje się tutaj niepowodujące uszkodzeń, a więc dokładnie i właściwe dobrane środki chemiczne i takie procedury, które zapewniają przywrócenie poszczególnych części do ich stanu pierwotnego. To znaczy takiego, który będzie identyczny z nową częścią. Dopiero po takich działaniach następuje ich powolna weryfikacja (pod względem usterek). Następuje tutaj pomiar i kontrola, pozwalające upewnić się, czy poszczególne elementy nadal będą zapewniać wymagane parametry. Części całkowicie zepsute (a więc już nieprzydatne i niespełniające restrykcyjnych standardów) są następnie wymieniane, a te wymagające naprawy kierowane są do obróbki mechanicznej.

EO

3) Obróbka mechaniczna.

To precyzyjne prace nad częściami sprężarki, które obejmują procesy: wytaczania, toczenia, szlifowania (korpusu sprężarki oraz płytki zaworowej), frezowania, a także honowania. Elementy wcześniej sprawdzone, które zostały określone jako zdatne do ponownego wykorzystania, są łączone z elementami nowymi. Wszystkie takie połączone części są ostatecznie gotowe do dalszego montażu. Często dochodzi tutaj do wymiany uszczelek i zaworów, wymiany tłoków wraz z pierścieniami. W razie konieczności wymiana dotyczy również panewek głównych i korbowodowych oraz głowicy.

4) Montaż sprężarki.

Podstawą tych działań jest to, by dokładnie skompletować wszystkie części, które będą potrzebne do montażu sprężarki. Bardzo istotne jest również wykonanie precyzyjnych pomiarów, które mają na celu właściwe skojarzenia współpracujących elementów. Montaż sprężarki po naprawie jej elementów wymaga tego, by przestrzegać wszystkich zaleceń producenta urządzenia. Szczególnie chodzi tu o etapy i momenty dokręcenia poszczególnych części. Kiedy zespół zostanie uznany za zgodny z właściwymi standardami, następuje ostateczny montaż obudowy i przeprowadza się czynności kontrolne przed uruchomieniem sprężarki powietrza.

5) Zweryfikowanie poprawności działania sprężarki powierza.

Polega ono na sprawdzeniu gotowej już sprężarki na stanowisku końcowym. Kontroli podlegają wspomniane już wcześniej (oraz inne) parametry, to znaczy: głośność pracy, szczelność podzespołu, przepływ oleju w łożyskach, wydatek tłoczonego powietrza, układ chłodzenia sprężarki, szczelność zaworów w głowicy. Dopiero po zakończeniu wszystkich niezbędnych testów, zregenerowana sprężarka oznaczana jest jako gotowa.

Po zregenerowaniu, sprężarki bardzo często obejmowane są kilku- lub kilkunasto-miesięczną gwarancją. Ważne oczywiście, by wszelkich takich prac podejmowali się specjaliści oraz doświadczeni fachowcy. Taki zespół techniczny, wraz z wykorzystywaniem najlepszych narzędzi i oryginalnych części zamiennych (od renomowanych producentów), zapewni jak najlepszy poziom usług dotyczących regeneracji sprężarek powietrza.

turbosprężarki

Na co jeszcze zwrócić szczególną uwagę?

Budowa sprężarki nie jest przypadkowa. Producenci wykorzystują komponenty odporne na działanie wymagających warunków eksploatacyjnych, w tym czynników zewnętrznych: takich jak woda, olej, zanieczyszczenia, para wodna, wysokie ciśnienie czy zróżnicowana temperatura. W procesie regeneracji sprężarek ważne są nie tylko duże podzespoły i weryfikacja ich prawidłowego działania, ale przede wszystkim niewielkie elementy, które scalają sprzęt.

Specjaliści zwracają uwagę na uszczelki, aluminiowe profile, wymianę tłoczysk i łożysk oraz szereg innych elementów odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie sprężarki i dostarczanie wysokiej jakości sprężonego powietrza. Są to części niezbyt duże, a w wielu przypadkach mogą stać się kluczowe w działaniu całego urządzenia.

Jeśli zaś chodzi o usługi regeneracji sprężarek powietrza, to skutecznie pomagają one w utrzymywaniu najbardziej istotnych podzespołów w dobrym stanie technicznym. Jest to jednoczesnym zapewnieniem im znacznego wydłużenia możliwego czasu ich eksploatacji. Zregenerowane sprężarki powietrza odzyskują wszystkie swoje parametry użytkowe i tak naprawdę nie odstają jakością pracy od fabrycznie nowych sprzętów.

Profesjonalnie wykonana regeneracja sprężarek zapewni sprężarkom przywrócenie parametrów nowego podzespołu, co jest oczywiście sytuacją wskazaną i jak najbardziej pożądaną. Jedną z najważniejszych kwestii jest zaś to, by w trakcie regeneracji wszystkich typów sprężarek wykorzystywane były jedynie oryginalne części. Dzięki temu gotowe już urządzenia będą cechować się niezawodnością i długotrwałą eksploatacją.

sprężarki a kompresor

Oceń ten post!

7.5 / 5. Liczba głosów: 2