27 grudnia - Produkty
Utrzymanie sprężarki we właściwym stanie technicznym ma kluczowe znaczenie dla zagwarantowania ciągłości procesów produkcyjnych oraz świadczenia usług na wysokim poziomie. Warto zatem zadbać, by sprzęt służący do sprężania powietrza był dobrze dobrany do rodzaju działalności, ale także poddawany okresowemu serwisowaniu i niezbędnym naprawom. W takich sytuacjach można zwrócić się do doradcy technicznego od sprężarek. Często to właśnie on posiada największą wiedzę na temat działania i eksploatacji systemów do uzyskiwania sprężonego powietrza.
Jak działa sprężarka?
Sprężarka jest urządzeniem energetycznym, które ma na celu wymuszenie obiegu gazu lub zwiększenie jego ciśnienia. Podstawową zasadą działania sprężarki jest występowanie w urządzeniu ciśnienia ssawnego. Jest ono niższe niż ciśnienie atmosferyczne, a to pozwala na zasysanie powietrza do wnętrza urządzenia. Ciśnienie tłoczne powstające w urządzeniu jest zaś wyższe od ciśnienia atmosferycznego. Sprężarka składa się z trzech głównych części: cylindra, głowicy i tłoka. Działanie cylindra i tłoka pozwala zasysać powietrze, a następnie wydawać je pod zwiększonym ciśnieniem. W ten sposób powstaje tzw. sprężone powietrze, które ma szerokie zastosowanie w przemyśle. Przed kupnem sprężarki warto zastanowić się, jakie parametry urządzenia są konieczne, do czego będzie wykorzystywana sprężarka oraz jaką powinna mieć wydajność.
Zakup sprężarki
Sytuacją, kiedy warto jest skorzystać z doradcy technicznego od sprężarek, to zakup nowego sprzętu. Część inwestorów, zwłaszcza na początku pracy wymagającej stosowania sprężarek, nie ma dokładnej pewności, jakie urządzenie sprawdzi się w danym przypadku. Doradca techniczny powinien poznać rodzaj działalności oraz planowane zastosowanie sprężarki. Warto podać mu także najważniejsze informacje dotyczące oczekiwanych wydajności. W przypadku braku pewności zawsze można poprosić go o zweryfikowanie danych.
Bardzo ważna jest także branża, w której sprężarka będzie stosowana. Zupełnie inne parametry będą mieć sprężarki służące do celów medycznych, a inne te stosowane w warsztatach samochodowych oraz zakładach przemysłowych. Warto wspomnieć o tym już na samym początku poszukiwań. Pozwoli to dobrać produkty mające odpowiednią wydajność oraz odpowiednio dostosowany skład sprężonego powietrza. Doradca techniczny pomoże znaleźć najlepszą sprężarkę na rynku do wymaganych zastosowań.
Zastosowania sprężarek
Warto wiedzieć, jakie zastosowania mogą mieć sprężarki jeszcze przed zakupem. Może to ograniczyć ryzyko wyboru niewłaściwego urządzenia, które nie będzie sprawdzało się w swojej roli. Sprężarki stosowane w różnych branżach charakteryzują się innymi parametrami.
- Branża medyczna — jest wyjątkowo specyficzną branżą, gdzie sprężarki muszą pracować bezawaryjnie, mieć odpowiednie zabezpieczenia. Zazwyczaj systemy sprężające powietrze w szpitalach składają się z kilku sprężarek uzupełniających się w razie potrzeby. Dodatkową cechą sprężarek medycznych jest fakt, że muszą one emitować powietrze wolne od wszelkich zanieczyszczeń.
- Branża spożywcza — w branży spożywczej sprężone powietrze powinno być czyste, a same sprężarki muszą posiadać atesty dopuszczające stosowanie jej w kontakcie z żywnością.
- Branża produkcyjna i wytwórcza — jest specyficzną branżą, gdzie sprężarki mogą być stosowane na wiele sposobów (np. do zasilania maszyn, oczyszczania produktów itp.). Warto dodać, że potrzeby tej branży są bardzo zróżnicowane. W zależności od specyfiki firmy mogą potrzebować różnej wydajności, ciśnienia, składu powietrza itp.
- Branża motoryzacyjna stosuje sprężarki w bardzo szerokim zakresie, chociażby do pompowania opon w samochodach.
Istnieje jeszcze wiele innych branż, które stosują sprężarki. Przed zakupem koniecznie trzeba określić swoje preferencje i zapotrzebowania, aby wybrana sprężarka dobrze spełniała swoją funkcję.
Wymiana sprężarki na nowszy model
Zakup nowej sprężarki jest ogromnym wyzwaniem. Może się wydawać, że wymiana nie powinna stwarzać większych możliwości. Jednak w tym przypadku także warto skorzystać z usług doradcy technicznego. Po pierwsze, sprężarkę wymienia się zawsze z jakiegoś powodu. Może to być awaria lub potrzeba posiadania sprzętu o lepszej wydajności. Konsultacja z doradcą w sprawie uszkodzonej sprężarki może wyjaśnić, czy niezbędna jest naprawa, czy kupno nowego modelu. W niektórych przypadkach możliwa jest regeneracja sprężarek powietrza. Może to pozwolić na oszczędności w porównaniu z kupnem nowego urządzenia.
Warto rozważyć tę opcję, gdyż może okazać się, że kupno kolejnej sprężarki jest po prostu stratą pieniędzy. Inaczej sytuacja wygląda, jeśli chce się wymienić sprężarkę z powodu jej parametrów. Wówczas kontakt z doradcą także jest wskazany. Pomoże on dobrać nową sprężarkę, która będzie bardziej dopasowana do potrzeb klienta. Sprawa wygląda podobnie, jak w przypadku kupna nowej sprężarki, wystarczy określić oczekiwane parametry. Doradca może także zdiagnozować, dlaczego dotychczasowa sprężarka nie spełniała swojej funkcji. To pierwszy krok do wyboru kolejnego, lepiej dopasowanego modelu.
Co zrobić ze starą sprężarką?
Fachowego doradcę w zakresie działania sprężarek warto zapytać o radę także w sytuacji, kiedy stara sprężarka jest już wymieniona na nową. Mianowicie chodzi o pozbycie się starej sprężarki, części eksploatacyjnych oraz kłopotliwych olejów. W przypadku kiedy wymieniona maszyna działa, wówczas można ją sprzedać. Doradca może pomóc w znalezieniu klienta, który będzie zainteresowany kupnem używanej sprężarki o danych parametrach. Z kolei niedziałająca także może zostać sprzedana, chociażby na części. Pozwoli uzyskać niewielki zwrot z poczynionych inwestycji.
Wyjątkowo problematyczne może być pozbywanie się części nienadających się już do niczego oraz olejów stosowanych w sprężarkach. Należy je oddawać do odpowiednich firmy odbierających lub utylizujących odpady. Doradcy techniczni znają zazwyczaj firmy, które wspierają przedsiębiorców w takich kwestiach. Na pewno przydadzą się także rady dotyczące dokumentów poświadczających utylizacją jak, chociażby karty przekazania odpadów. Taka dokumentacja może być bardzo przydatna w razie kontroli z różnych urzędów.
Oddanie lub sprzedaż niesprawnej sprężarki do właściwego miejsca zapewni czyste sumienie, że zadbało się o środowisko, a także pewność, że nie będzie problemów związanych poświadczająca dokumentacją.
Naprawić, czy wymienić?
Nie można zapomnieć, że doradca techniczny pomoże rozważyć jeszcze jeden bardzo ważny dylemat wielu właścicieli sprężarek. Mianowicie pomoże określić, czy daną sprężarkę da się jeszcze „reanimować”, czy trzeba ją wymienić na nową. Obeznany w dziedzinie fachowiec z pewnością oceni, czy możliwa jest jeszcze regeneracja sprężarek powietrza oraz, czy problemy z ich funkcjonowaniem są jeszcze do rozwiązania.
Jest to bardzo ważna kwestia, gdyż pozwala zaoszczędzić na inwestycjach w nowy sprzęt, a z pewnością znacznie odsuwa je w czasie. Warto zatem zastanowić się nad naprawą sprężarki, gdyż może się to okazać zbawiennym rozwiązaniem dla portfela, środowiska, a także organizacji pracy, która może zostać zachwiana w przypadku oczekiwania na nową sprężarkę.
Na czym polega regeneracja sprężarek powietrza?
Regeneracja sprężarek powietrza jest procesem wieloetapowym i wymaga odpowiedniej wiedzy technicznej na temat danych. Regeneracja odbywa się w następujących etapach:
- demontaż sprężarki i jej podzespołów,
- rozebranie sprężarki na części składowe,
- zbadanie wszystkich elementów umożliwiające identyfikację przyczyny awarii,
- wymiana uszkodzonych części sprężarki,
- czyszczenie i mycie poszczególnych elementów sprężarki z zastosowaniem odpowiednich środków chemicznych oraz określonych procedur,
- obróbka mechaniczna elementów polegająca na toczeniu, frezowaniu i innych działaniach mających na celu dopasowanie elementów do siebie nawzajem,
- łączenie nowych elementów z ponownie wykorzystywanymi,
- montaż sprężarki, kiedy wszystkie elementy są skompletowane i odpowiednio przygotowane,
- weryfikacja działania sprężarki w warunkach docelowych.
Dlaczego warto zregenerować sprężarkę?
Regeneracja sprężarek powietrza niesie ze sobą wiele pozytywnych czynników. Jak już wspomniano, pozwala ona na uniknięcie wydatków związanych z kupnem nowej. Inną bardzo ważną kwestią jest fakt, że regenerowanie sprężarek pozwala na utrzymanie ich w lepszym stanie przez dłuższy czas. Ma to wpływ nie tylko na jej działanie, ale także na funkcjonowanie różnych innych podzespołów współdziałających ze sprężarką. Oznacza to, że regeneracja to szansa na właściwe funkcjonowanie sprzętu ściśle związanego z ich funkcjonowaniem.
Ponadto regularna regeneracja ma także kluczowe znaczenie ze względu na długofalowe finanse. Mianowicie pozwala uniknąć kompleksowych, kosztownych napraw oraz całkowitego, nagłego popsucia się sprężarki.
Regularny serwis gwarancja sprawnego parku maszynowego
Doradca techniczny pomoże także w przypadku regularnych serwisów i przeglądów sprężarek. Sprawdzi on ogólny stan urządzenia oraz naprawi małe usterki. Taki serwis pozwala na stałe kontrolowanie stanu technicznego urządzenia. Pozwala przygotować się wcześniej na regenerację oraz jego wymianę. Takie działania poprawiają planowanie przedsięwzięć logistycznych, a także finansowych. Pozostawanie w stałym kontakcie z serwisantem lub doradcą rozwiewa również wszystkie wątpliwości związane z codzienną eksploatacją urządzenia. Pozwala to na wdrażanie nowych pomysłów i rozwiązań dotyczących zoptymalizowanej i bardziej efektywnej pracy.
Kiedy jeszcze można zwrócić się o pomoc do doradcy technicznego?
O pomoc do doradcy technicznego można zwrócić się tak naprawdę zawsze. Stała współpraca z nim oraz wypracowanie dobrych kontaktów, pozwalają na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa oraz większą kontrolę nad stanem technicznym maszyny. Umożliwia to także stały rozwój, ale także modernizację i powiększanie parku maszynowego. Warto taką współpracę nawiązać już od pierwszych dni stosowania sprężarek, a następnie ja rozwijać.