23 maja - Produkty
Przemysł motoryzacyjny wymaga nie tylko precyzji, ale przede wszystkim technologii. Sprężone powietrze to jedno z możliwości, które warunkuje pracę na najwyższych obrotach. Wybierając sprzęt pneumatyczny, trzeba zwrócić uwagę na czynniki odpowiadające za jego wydajność, ponieważ branża motoryzacyjna nie ogranicza się tylko do projektowania samochodów w specjalnie przystosowanych fabrykach, ale i podczas serwisowania i lakierowania w małych, prywatnych warsztatach samochodowych. W artykule przybliżmy kwestię dopasowania sprężarek do konkretnych rozwiązań mających zastosowanie w branży motoryzacyjnej.
Na naszym blogu poruszaliśmy już kwestie: roli sprężarek w przemyśle spożywczym, zastosowań w przemyśle elektronicznym oraz zalet wykorzystania kompresorów w warsztatach samochodowych. Dziś powracamy do tego ostatniego tematu i szerzej omawiamy wybór sprężarek do dla całej branży motoryzacyjnej.
Zapotrzebowania branży motoryzacyjnej
W branży skupionej wokół motoryzacji potrzebne jest sprężone powietrze o różnorodnych właściwościach ze szczególnym uwzględnieniem podziału na powietrze olejowe i wolne od zanieczyszczeń. W dzisiejszych czasach prace wykończeniowe bez wykorzystania potencjału technologii napędzanej sprężonym powietrzem byłyby niemalże niemożliwe. Dzięki postępowi technicznemu fabryka lub warsztat samochodowy jest w stanie znacznie usprawnić pracę i jeszcze efektywniej skupić się na precyzji i dbałości o szczegóły.
Zastosowanie sprężonego powietrza w motoryzacji:
- pompowanie opon
- prace wykończeniowe w zakresie pokrywania lakierem części samochodowych
- narzędzia napędzane sprężonym powietrzem
- zasilanie pomp lakierniczych
- cięcie plazmowe i spawanie
- proces filtracji
- zasilanie powietrzem nowoczesnych i zaawansowanych technologicznie robotów.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu pneumatycznego?
Sprężarka powietrza by spełniła wysokie wymagania i okazała się inwestycją na lata, powinna być wydajna i generować możliwość pracy dopasowanej do indywidualnych potrzeb. Stwierdzenie to może wydawać się górnolotne i mało precyzyjne, jednakże nie są niemożliwe do osiągnięcia. Sprawdzone rozwiązania, które od lat są udoskonalane i podążają za nowoczesną technologią, okażą się strzałem w dziesiątkę pod warunkiem, że zostaną dobrane pod kątem wykonywanych zadań. Inwestycja w uniwersalne sprężarki będzie opłacalna tylko wówczas, gdy wykonywane usługi będą oscylować wokół podobnych zastosowań.
W lakierniach najbardziej opłacalne okazują się sprężarki tłokowe i śrubowe. Głównie przez wzgląd na zapotrzebowanie na ciągły i bezawaryjny przepływ sprężonego powietrza. Pistolety lakiernicze podczas aplikacji farby wymagają precyzji, niezawodności i równomierności, dlatego najlepszą inwestycja będą bezolejowe turbosprężarki.
Sprężone powietrze o niskim ciśnieniu jest konieczne w mniejszych warsztatach, gdzie prace realizowane są na obszarze kilku stanowisk. System musi być zaprojektowany i zoptymalizowany w taki sposób, by ciśnienie było równomierne. W zależności od potrzeb opłacalna będzie inwestycja w sprężarki śrubowe smarowane olejem lub sprężarki tłokowe bezolejowe.
W miejscach o podwyższonym zanieczyszczeniu należy zadbać o właściwą ochronę powietrza, by zagwarantować komfort pracy, jak i zapewnić optymalne warunki realizowanych usług. Wówczas konieczny jest dobór nie tylko wydajnej sprężarki, ale i odpowiednich rozwiązań filtrujących, na przykład zintegrowany system osuszając.