14 stycznia - Produkty
Właściwy wybór oleju do sprężarki jest istotny z perspektywy zwiększenia efektywności pracy tych urządzeń, ale nie tylko. Dobrze dobrany olej jest także formą konserwacji sprężarek śrubowych i tłokowych, której następstwem jest znacznie ograniczenie usterek sprzętu i potrzeby wymiany poszczególnych jej elementów. W niniejszym artykule opowiemy o tym, jak należy dobierać olej do danego typu sprężarki.
Wybór oleju do sprężarki
Właściwe dobranie oleju do typu sprężarki nic nie kosztuje, a pozwala uniknąć wielu niepożądanych kosztów w przyszłości. Niektórzy specjaliści i konserwatorzy sprężarek są zdania, że olej stanowi podstawowy element konserwacyjny tego typu maszyn. Warto jednak wiedzieć, że istnieją sprężarki , które nie wymagają oleju do swojej pracy. Są to sprężarki bezolejowe, których zadaniem jest produkowanie sprzężonego powietrza o wysokiej czystości i bez cząstek oleju jednak ich użytkowanie jest z reguły znacznie bardziej kosztowne. Wybierając olej do sprężarki, pod uwagę należy wziąć trzy następujące czynniki:
- rodzaj gazu sprężanego,
- typ sprężarki,
- warunki pracy sprężarki.
Jaką rolę pełni olej w sprężarce?
Olej jest charakterystyczny dla sprężarek tłokowych i śrubowych. Ich podstawową funkcją jest zmniejszenie siły tarcia pomiędzy poszczególnymi komponentami urządzenia. Środek smarny umożliwia płynną pracę sprężarki, ale także chroni jej części przed nadmierną eksploatacją. Jego obecność jest ważna między innymi ze względu na wysoką temperaturę, która powstaje na skutek sprężania powietrza. Szczegółową zasadność użytkowania oleju w przypadku sprężarek zaprezentujemy poniżej.
Funkcje oleju w sprężarkach powietrza
- Olej zmniejsza temperaturę części sprężarki, które nagrzewają się podczas naturalnie intensywnej pracy urządzenia. Zbyt wysoka temperatura w sposób znaczący obniża bowiem jakość uzyskiwanego sprzężonego powietrza.
- Olej zmniejsza siłę tarcia pomiędzy komponentami sprężarki, co znacznie wydłuża czas eksploatacji urządzenia.
Jak dobrać olej do danego typu sprężarki?
Aby móc dobrze dobrać olej do urządzenia, jakim jest sprężarka, warto znać parametry kilku jej podstawowych elementów. Istotne jest, by wspomniane wartości mieściły się w założonych normach:
- temperatura samozapłonu nie powinna przekraczać 350°C
- temperatura zapłonu powinna oscylować w granicach 100°C
- zawartość popiołu, którego ilość powinna być mniejsza niż 15%
- zawartość siarki nie większa niż 3%
- wilgotność poniżej 1,5%
Na podstawie znajomości powyższych parametrów urządzenia i jego specyfiki działania możliwy jest właściwy wybór pomiędzy olejem syntetycznym a mineralnym. Dobór oleju podlega także krzywej mieszalności oleju z cieczą czynnika. Dobrze dobrany olej ocenia się także na podstawie jego niezmiennych właściwościach chemicznych, fizycznych i chemicznych podczas całego procesu pracy urządzenia.
Właściwości i zastosowanie oleju syntetycznego w sprężarkach
Środki smarne są wystawiane na działanie zmiennej temperatury i ciśnienia podczas pracy sprężarki. Zmiany te mogą powodować reakcje chemiczne prowadzące do degradacji oleju konserwującego urządzenie. Do takich sytuacji lepiej nie dopuścić, dlatego wybór pomiędzy olejem syntetycznym a mineralnym jest tak istotny. Olej syntetyczny świetnie spisuje się przy wysokich temperaturach i ciśnieniu..
Zalety i wady olejów syntetycznych
- Wysoka stabilność względem wilgotności i obecności tlenu
- Wolniejsze starzenie w porównaniu do oleju mineralnego
- Brak reakcji chemicznej z parą wodną
- Wyższa cena produktu
Charakterystyka oleju mineralnego
Olej mineralny nie sprawdza się w warunkach przeznaczonych dla oleju syntetycznego, ponieważ jego skład reaguje z zawartym w powietrzu tlenem. Produktem tej reakcji chemicznej jest natomiast kwas. Kwas w zetknięciu z parą wodną negatywnie oddziałuje na poszczególne elementy sprężarki między innymi poprzez przyspieszenie ich procesów korozyjnych. Niektórzy przedsiębiorcy stawiają jednak na olej mineralny w przypadku umiarkowanych warunków pracy sprężarki, w których dobrze się odnajduje. Istotną i korzystną cechą użytkowania oleju mineralnego jest także jego relatywnie niska cena.
Jak wymienić olej w sprężarce tłokowej?
Każdy właściciel sprężarki planujący samodzielną wymianę oleju powinien być świadomy kilku istotnych zależności i zasad poprawnie wykonanego działania w tym obszarze. Warto pamiętać, że zawsze można skorzystać z profesjonalnej usługi serwisanta, szczególnie jeśli na terenie zakładu obecna jest większa ilość urządzeń pneumatycznych.
Wskazówki względem poprawnej wymiany oleju w sprężarce
- Sprężarki standardowo wyposażone są w zbiornik olejowy, aby zapewnić dostateczne smarowanie urządzenia, zaleca się wlanie oleju nieco powyżej zaznaczonej wartości na ściance, miarce urządzenia.
- Przed ponownym włączeniem kompresora warto powtórnie upewnić się, czy urządzenie zawiera dostateczną ilość oleju. Pomyłka na tym etapie mogłaby spowodować opłakane skutki dla urządzenia, jakim jest jego zatarcie.
- Przed przystąpieniem do wymiany oleju należy zawsze zapoznać się z zaleceniami producenta danego modelu sprężarki tłokowej. Niezastosowanie się do instrukcji w tym zakresie może sprowokować usterkę maszyny lub wpłynąć niekorzystnie na względy gwarancyjne umowy sporządzonej podczas zakupu sprężarki.
- Przed pierwszą wymianą oleju zaleca się przeprowadzić konsultację z osobą doświadczoną w tym zakresie. Sprężarka należy bowiem do produktów o relatywnie dużej wartości i skomplikowanym procesie zakupu. Zachowanie wzmożonej ostrożności w tym przypadku pomoże uniknąć przykrych doświadczeń związanych z niewłaściwą eksploatacją urządzenia, a także sporej dawki niepotrzebnego stresu.
FAQ:
1. Na czym polega działanie oddzielaczy wody i oleju?
Separator woda-olej jest dwuetapowa filtracja czynnika. W pierwszym etapie następuje obniżenie ciśnienia kondensatu, w drugim zostaje on oczyszczony za pomocą węgla aktywnego. Celem tej filtracji jest przede wszystkim usunięcie oleju z wody, oczyszczona woda może być z powodzeniem odprowadzona do kanalizacji.
2. Jaka jest główna funkcja oleju w sprężarce
Zmniejszenie siły tarcia pomiędzy częściami sprężarki, a także obniżenie ich wysokiej temperatury spowodowanej intensywną pracą urządzenia. Użytkowanie oleju w przypadku sprężarek tłokowych i śrubowych jest formą ich konserwacji.
3.Co to są oleje typu PAO?
Oleje typu PAO to substancje syntetyczne wykazujące się wysokim poziomem stabilności termicznej i hydrolitycznej. Od standardowej wersji olejów syntetycznych różnią się kompatybilnością z olejami mineralnymi.