7 września - Produkty
Tynkowanie natryskowe, profesjonalnie nazywane maszynowym, jest nowszą i coraz częściej stosowaną metodą nakładania tynku. Jednocześnie wypiera mniej wydajne tynkowanie ręczne. Do tynkowania natryskowego używa się pistoletu tynkarskiego (tynkownicy / agregatu tynkarskiego), który musi być połączony ze sprężarką. Wyjaśniamy więc, jaki kompresor do tynkowania elewacji sprawdzi się najlepiej.
Tynkowanie natryskowe – co warto wiedzieć?
Po wykonaniu ocieplenia elewacji przychodzi czas na nałożenie tynku, który daje ostateczny efekt wizualny. Od sposobu jego nakładania zależy więc wygląd i estetyka całego budynku. To, czy do aplikacji wykorzystamy tynkownicę, czy szpachlę, musimy wiedzieć jeszcze przed wyborem samego tynku, bo inne produkty są przeznaczone do tynkowania natryskowego, a inne do ręcznego.
Nakładanie tynków strukturalnych i tradycyjnych metodą maszynową jest szybsze, łatwiejsze i wydajniejsze od tynkowania ręcznego. Świeża warstwa jest równomierna i jednolita, a ewentualne ubytki można uzupełnić później, nie tracąc na jakości powierzchni – poprawki nie będą widoczne. Kolejny plus to łatwe pokrywanie tynkiem problematycznych części budynku, takich jak słupy, sufity, ościeże, narożniki czy niewielkie detale architektoniczne.
Ponadto wybierając tynkownicę i kompresor, można pokryć elewację samodzielnie, a do tynkowania ręcznego potrzebne są dwie osoby.
Jak nałożyć tynk tynkownicą z kompresorem?
- Zabezpiecz elementy, których nie chcesz pobrudzić, takie jak okna, drzwi, cokoły, podbitka.
- Dokładnie wymieszaj tynk w wiaderku.
- Nałóż masę do specjalnego pojemnika przy pistolecie tynkarskim.
- Zachowaj odległość ok. 30 cm od elewacji i wykonuj natryskiwanie płynnymi owalnymi ruchami.
Tynkownica pneumatyczna – jaki kompresor, tłokowy czy śrubowy?
Decydując, jaki kompresor do tynku natryskowego będzie najlepszy, pierwszym krokiem jest rozróżnienie między modelami tłokowymi i śrubowymi. Przede wszystkim mają inny system pracy – kompresory śrubowe mogą działać w trybie ciągłym, a tłokowe potrzebują przerw na ochłodzenie i regenerację.
Sprężarki śrubowe są używane w zakładach przemysłowych i na halach produkcyjnych, bo tam zapotrzebowanie na sprężone powietrze jest bardzo duże. Generują większe koszty niż ich tłokowe odpowiedniki i są wymagające pod kątem konserwacji, serwisu i poboru energii.
Jeśli kompresor ma zasilać agregat tynkarski, to lepszym wyborem będzie sprężarka tłokowa. Doskonale sprawdza się do zastosowań „domowych”, ale modele z większą wydajnością mogą być używane również profesjonalnie.
Jaki kompresor do tynkownicy wybrać – parametry sprężarki
Agregat tynkarski z pistoletem jest napędzany pneumatycznie, więc zużywa sporo sprężonego powietrza. Żeby je wytworzyć, potrzebna jest sprężarka o odpowiednich parametrach. Od tego, jaki kompresor do tynkownicy będzie zasilać narzędzie, zależy jego skuteczność i efektywność tynkowania elewacji. Mimo że na sprężarkę i agregat tynkarki trzeba wydać więcej niż na prace ręczne, to inwestycja zwraca się już po tynkowaniu jednego domu, bo robimy to dużo szybciej, a elewacja wygląda ładniej.
Tak jak przy innych zastosowaniach sprężarek, trzeba zwrócić uwagę na następujące cechy wybranego modelu:
Ciśnienie robocze
Im wyższe ciśnienie, tym większe obroty możemy uzyskać, ale każde narzędzie ma swoją granicę. Mówiąc inaczej, powinniśmy dobrać kompresor do tynkownicy i innych sprzętów, które chcemy nim zasilać, a nie kupować model o największym możliwym ciśnieniu.
Trzeba sprawdzić, jakie jest wymagane ciśnienie minimalne pistoletu tynkarskiego i wybrać kompresor o nieco większym ciśnieniu roboczym. W przypadku niektórych pistoletów do tynkowania wystarczy ciśnienie robocze ok. 4 bar. Żeby ustawić kompresor na odpowiednie ciśnienie, należy kierować się zaleceniami z instrukcji obsługi.
Pojemność zbiornika
Ten parametr informuje nas o tym, ile litrów sprężonego powietrza możemy mieć w zapasie w specjalnym pojemniku wbudowanym lub dołączonym do kompresora. Im większy będzie pojemnik, tym mniejsze będą zastoje podczas tynkowania, co jest szczególnie istotne, jeśli mamy kompresor tłokowy, który z zasady potrzebuje przerw w pracy. Odpowiednio duży zbiornik pozwoli osiągnąć maksymalny moment obrotowy. Do tynkownicy sprawdzi się np. kompresor wyposażony w zbiornik o pojemności 50 l.
Wydajność kompresora
Wydajność to liczba litrów sprężonego powietrza o zadanym ciśnieniu generowanych na minutę. Podobnie jak w przypadku ciśnienia roboczego, trzeba sprawdzić, jakie zapotrzebowanie ma pistolet tynkarski. Im większa wydajność sprężarki, tym szybciej wykonamy tynkowanie natryskowe. Jeśli kompresor ma być wykorzystywany do zasilania kilku narzędzi pneumatycznych jednocześnie, to trzeba zsumować ich zapotrzebowanie na sprężone powietrze i kierować się tą liczbą. Wydajność potrzebna do skutecznego tynkowania to 200-240 l/min.
Jaki kompresor do tynkownicy – podsumowanie
Czy kompresor do tynkowania powinien mieć jak najwyższe parametry użytkowe? Niekoniecznie – powinien po prostu pasować do urządzeń, które będzie zasilał. Tynkowania nie wykonuje się często (chyba że robimy to zawodowo), a kompresor zostaje.
Urządzenie nie powinno znacznie wykraczać poza możliwości obsługiwanych narzędzi pneumatycznych, bo wtedy zakup będzie po prostu nieopłacalny. Każdy agregat tynkarski ma swoje maksymalne zapotrzebowanie i mocniejsza sprężarka nie sprawi, że naniesiemy tynk szybciej czy lepiej, jeśli pistolet się do tego nie nadaje.
W skrócie – to, jaki kompresor do tynkowania elewacji trzeba kupić, zależy od wymagań konkretnego modelu tynkownicy.
Jaki kompresor do tynku natryskowego – obsługa serwisowa
Warto zwrócić uwagę nie tylko na produkt, ale też na firmę. Wybierając kompresor do tynkownicy, dobrze kierować się zarówno parametrami sprężarki, jak i obsługą klienta. Najlepiej będzie, jeśli sprzedawca zagwarantuje nam opiekę konserwacyjną i serwisową. Wtedy nie będziemy musieli się martwić o wymianę na oryginalne części od producenta urządzenia, ani o terminowe przeglądy.
Takie podejście pozwoli nam uniknąć awarii, które są szczególnie problematyczne, jeśli zarabiamy na usługach tynkarskich – każdy przestój generuje straty. Można ich uniknąć, jeśli serwisant szybko i skutecznie zajmie się naszym kompresorem.
FAQ:
1. Tynkowanie – z kompresorem czy bez?
Tynkowanie za pomocą pistoletu tynkarskiego podłączonego do kompresora jest dużo łatwiejsze, szybsze i wydajniejsze od tynkowania ręcznego – wystarczy tylko wybrać odpowiedni agregat tynkarski i sprężarkę. Lepiej pokryjemy miejsca trudno dostępne i uzupełnimy ubytki, a całość zajmie nam kilkukrotnie mniej czasu niż nakładanie tynku szpachlą.
2. Jaki kompresor do tynkownicy wybrać – śrubowy czy tłokowy?
Do tynkowania natryskowego wystarczy kompresor tłokowy, który ma odpowiednią wydajność, żeby szybko i efektywnie pokryć elewację warstwą tynku. Kompresory tłokowe są tańsze i mniej awaryjne od śrubowych, a do tego pobierają mniej energii.
3. Jakie parametry powinien mieć kompresor do tynkowania?
Wybierając kompresor do tynkowania natryskowego, trzeba zwrócić uwagę na: ciśnienie robocze, wydajność i pojemność zbiornika sprężarki – muszą pasować do wymagań agregatu tynkarskiego. Ciśnienie robocze kompresora do tynkownicy może wynosić ok. 4 bar, pojemność zbiornika 50 l, a wydajność ok. 200-240 l/min.