14 stycznia - Produkty
Trudno znaleźć kompresor do malowania, który dobrze sprawdzałby się w przypadku malowania zarówno dużych, jak i małych powierzchni. Na wybór właściwego kompresora nie wpływa tylko wielkość formatu, ale także rodzaj malowanego materiału. Co więcej, wszystkie warunki mogą także wpływać na potrzebę dodatkowych akcesoriów w tym zakresie. O tym, jaki kompresor wybrać do malowania dużych powierzchni opowiemy w niniejszym artykule.
Kompresory natryskowe
Kompresory przeznaczone do malowania dużych powierzchni nazywa się kompresorami natryskowymi. Warto wiedzieć, że wielkość poszczególnych kompresorów może być różna i zależeć od docelowej wielkości powierzchni, jaką chce się pomalować. Wielkość ta wyrażana jest w litrach farby, jaką kompresor może pomieścić i wykorzystać przy jednokrotnym napełnieniu. Wydajność kompresora nie zależy natomiast tylko od jego pojemności. Znaczenie ma także szybkość wypuszczania farby z urządzenia.
Przykładowe wykorzystanie określonych pojemności
- 24 l – taka wielkość zbiornika kompresora pozwala na malowanie drobniejszych detali, wzorów ozdobnych na ścianach czy pojedynczych poprawek lakierniczych. Taka pojemność kompresora może być jednak za mała dla wszystkich czynności przydomowych.
- 50 l – taka pojemność uznawana jest za umiarkowaną i z jej pomocą możliwe jest pomalowanie nieco większych powierzchni, choć jeszcze mniejszych od powierzchni ścian pokoju. Takie kompresory pozwalają na nieco szybszą pracę i rzadszą potrzebę ich napełniania.
- 100 l lub więcej – taka pojemność kompresora jest już bardzo duża i ze względu na swoje gabaryty dedykowana raczej zastosowaniom profesjonalnym.
Malowanie ścian przy użyciu kompresora natryskowego
Malowanie natryskowe przy użyciu kompresorów wykorzystujących powietrze sprężone to bardzo szybkie i wydajne zastosowanie. Pozwala zmniejszyć czas pracy malarza i ilość zużywanego materiału przy jednoczesnym wzroście jakości wykonywanej usługi. W zależności od sposobu malowania do pracy mogą być potrzebne dodatkowe narzędzia i akcesoria. Najczęściej rozróżnia się dwa typy malowania powierzchni za pomocą kompresorów: malowanie natryskowe i malowanie lakierowane.
Jaki kompresor do malowania natryskowego wybrać?
Podstawowym czynnikiem decydującym o wysokiej jakości pracy kompresora jest poziom czystości jego powietrza sprzężonego. Im większa czystość i jakość powietrza, tym lepsza jakość malowania. Dla przykładu kompresory śrubowo-tłokowe generują znacznie czystsze powietrze niż kompresory tłokowe. Nie jest to jednak problem, ponieważ możliwe jest uzdatnianie powietrza sprężonego z każdego typu kompresora.
Na jakie parametry kompresora warto zwrócić uwagę podczas jego zakupu?
Podstawowymi parametrami, na które należy zwrócić uwagę, kupując kompresor do malowania natryskowego to jego: ciśnienie, wydajność i pojemność zbiornika. Do tych wartości warto dobrać odpowiedni pistolet do malowania lub jego sumarycznego zużycia powietrza. Warto pamiętać, że zakres zapotrzebowania pistoletu na powietrze sprzężone powinien być kompatybilny z wydajnością kompresora.
Wartości optymalnych parametrów kompresora
Większość kompresorów przeznaczonych do malowania dostępnych na rynku utrzymuje ciśnienie na poziomie 6 bar. Wydajność urządzenia natomiast określa się na podstawie ilości sprzężonego powietrza, jaką jest w stanie dostarczyć nam kompresor. Jest ona także zależna od wielkości jego zbiornika kompresora. Przyjmuje się, że im większy zbiornik urządzenia, tym lepiej. Tę kwestię należy jednak postrzegać z rozwagą, ponieważ duża wielkość zbiornika znacznie zwiększa jego gabaryty całkowite kompresora. To może z kolei utrudniać pracę z kompresorem i generować nadprogramowe zużycie energii, względem jego transportowania. Inwestycja w dużą wielkość zbiornika jest więc opłacalna w przypadku profesjonalnych zastosowań.
W jaki kompresor natryskowy warto zainwestować?
Zawsze podkreślamy, że zwyczajnie nie opłaca się kupować najtańszych modeli kompresorów. Czasami warto wydać więcej i uniknąć dzięki temu nadprogramowych kosztów związanych z niską wydajnością urządzenia lub zwiększoną koniecznością jego serwisów w przyszłości. Tyczy się to przede wszystkim przypadków, w których kompresory wykorzystywane są na większą skalę. Pozwoli to na zachowanie większego spokoju względem ich trwałości i skuteczności w określonych warunkach. Wydajność i jakości kupowanego sprzętu powinna być także zależna od ilości pistoletów, które w domyśle będą do niego podłączane.
Pneumatik S.A.
W przypadku wszelkich wątpliwości związanych z kupnem właściwego kompresora zespół firmy Pneumatik S.A. zajmujący się profesjonalną dystrybucją sprzętów opartych na technologii sprzężonego powietrza z przyjemnością w sposób fachowy przedstawi wszystkie zależności, którymi warto się kierować podczas jego zakupu. Skorzystanie z pomocy tego typu może mieć kluczowy wpływ na efektywność pracy związanej z własną działalnością, bądź realizacją jednorazowego projektu. Pozwoli to także na uniknięcie przepłacenia na kupno sprzętu przeznaczonego dla konkretnych zastosowań.
Charakterystyka poszczególnych akcesoriów
- Separator cyklonowy z filtrem – w niektórych sprężarkach tłokowych jest on niezbędny dla utrzymania odpowiedniego poziomu czystości sprężonego powietrza. Dzieje się tak w przypadku, gdy kompresor pozbawiony jest wbudowanego filtra i reduktora ciśnienia gazu. Separator usuwa ze sprzężonego powietrza nadmiar pary wodnej, pozostałości oleju i cząstki stałe. To zastosowanie przeznaczone jest dla malowania nieprecyzyjnego.
- Osuszacz ziębniczy – zapewnia odpowiedni punkt rosy pary wodnej i zapobiegnie skraplania się wody w różnego rodzaju instalacjach.
- Filtr węglowy – jeśli spora część pracy operatorów malowania odbywa się w dużej mierze w otoczeniu nasyconym sprężonym powietrzem, należy zamontować filtr węglowy, który usunie nieprzyjemne zapachy i pochłonie smak sprzężonego powietrza.
FAQ:
1. Czym różni się malowanie natryskowe od lakierowanego?
Malowanie natryskowe dotyczy wszystkich powierzchni, które maluje się z wykorzystaniem powietrza sprężonego. Malowanie lakierowane natomiast jest nieco trudniejszą formą malowania. Pracę w tym przypadku wykonuje się etapowo z przygotowaniem niezbędnych dla malowania lakierowanego warunków.
2. Jak określa się wydajność kompresora natryskowego?
Jednostką określającą wydajność kompresora przeznaczonego do malowania dużych powierzchni określa się w jednostce litrów na minutę.
3. Jakie będą najlepsze parametry kompresora wykorzystywanego do malowania w terenie?
W przypadku kompresorów wykorzystywanych w terenie istotna jest także ich mobilność. Warto więc znaleźć złoty środek pomiędzy wielkością urządzenia, a jego wydajnością. Można wówczas zainwestować w kompresor o nieco mniejszym zbiorniku, ale o większej wydajności efektywnej. Istotne będzie także sposób napędzania silnika. W terenie optymalnym napędzaniem silnika jest te na poziomie 230 W.
4. Jaki kompresor wybrać dla pracy, gdzie nie jest możliwe jego zasilanie elektryczne?
W przypadku kompresora wykorzystywanego do pracy w terenie, gdzie nie jest możliwe jego zasilanie, zaleca się kupno urządzenia z silnikiem spalinowym.