Jaki kompresor wybrac do piaskowania

Piaskowanie to metoda oczyszczania powierzchni, która polega na używaniu sprężonego powietrza z piaskiem lub innym materiałem ścierającym. Poza zakupem piaskarki konieczne jest zaopatrzenie się w kompresor o właściwych parametrach, który przyspieszy i ułatwi proces piaskowania. Co trzeba wiedzieć przed zakupem sprężarki?

Dobry kompresor do piaskowania – jaki wybrać?

Piaskowanie a sprężone powietrze – jaka wielkość zbiornika w kompresorze będzie najlepsza? Czy sprężarka o wydajności 5 m3/m sprosta oczekiwaniom? Niedawno na naszym blogu pisaliśmy o tym, jaki kompresor wybrać do warsztatu samochodowego. Dziś pomagamy w wyborze kompresora do piaskowania!

Inwestycja w sprzęt powinna być tożsama z naszymi potrzebami. Inne parametry sprawdzą się w domowych warunkach i do piaskowania sporadycznego, a zupełnie inne do wykonywania profesjonalnych, regularnych prac w warsztacie samochodowym. Sama piaskarka nie wystarczy do profesjonalnego piaskowania. Konieczny jest właściwy dobór sprzętu pneumatycznego odpowiedzialnego za dostarczanie sprężonego powietrza.

Sprezarka-srubowa-BOGE-S

Sprężone powietrze to podstawa – kompresory do piaskowania

Znane są kompresory tłokowe, śrubowe oraz łopatkowe – odpowiedni kompresor to dobry efekt piaskowania. Jakim rodzajom urządzeń należy się przyjrzeć?

Kompresory śrubowe a tłokowe – jaki kompresor do piaskowania?

Sprężarka łopatkowa to ogromny wydatek. Natomiast bez większego problemu znajdziemy kompresory tańsze, a skuteczne. Tłok może jednak nie wystarczyć. Kompresory śrubowe świetnie sprawdzą się do częstego piaskowania różnych powierzchni.

Kompresory spalinowe a elektryczne – jaki kompresor do piaskowania?

Choć czyszczenie odbywa się bezproblemowo przy użyciu obu rodzajów, kompresor spalinowy jest jednak częstszym wyborem. Takie urządzenie to niska awaryjność i możliwość pracy na otwartej przestrzeni. To duży atut – wiele prac związanych z piaskowaniem wykonuje się na zewnątrz. Kompresory śrubowe spalinowe to też sprężarki o odpowiedniej wydajności.

Jakie ciśnienie jest potrzebne do piaskowania?

Piaskarka wymaga dużej ilości sprężonego powietrza o wysokim ciśnieniu. Generowane ciśnienie powinno uplasować się w przedziale od 7 do 10 atm. Dobór odpowiednich dysz umożliwi wykonywanie prac na różnych płaszczyznach. Co więcej, mniejsze, metalowe elementy powinny być piaskowane przy użyciu wyższego ciśnienia, ale mniejszej średnicy.

Jaka wydajność kompresora do piaskowania?

Minimalne parametry wydajności charakterystyczne dla piaskowania to 5m3/min przy ciśnieniu 4-7 bar. Taka sprężarka wyposażona jest w zbiornik na sprężone powietrze o pojemności 200 l. Te właściwości jednak mogą nie być w pełni zadowalające dla profesjonalnych warsztatów, które swoja działalność opierają na metodzie piaskowania. To najniższy próg parametrów – im wyżej, tym szybsza i przyjemniejsza będzie praca.

sprężarka śrubowa olejowa

Pojemność zbiornika kompresora do piaskowania

Wszystkie sprężarki muszą posiadać zbiornik. To element niezwykle ważny w systemie zapewniającym profesjonalne piaskowanie. Pełni rolę bufora między sprężarką a pistoletem. Ważne jest zapewnienie jednolitego ciśnienia u wylotu i zabezpieczenia przed wszelkimi zawahaniami ciśnienia. Odpowiednia pojemność zbiornika zabezpieczy kompresor przed wahaniami poboru powietrza podczas procesu piaskowania i zapewni równomierną pracę.

Im większy zbiornik, tym bardziej zadowalająca praca układu piaskarka-kompresor. Najmniejsze mają kilkadziesiąt litrów pojemności, jednak to zwykle nie wystarcza. Pojemność zbiornika jest związana z wydajnością kompresora i na tej podstawie powinna być dobrana. Mały kompresor nie zagwarantuje dobrego piaskowania.

Jaki kompresor do piaskowania? Tańszy czy droższy?

Koszt piaskarki nie jest wysoki, w przypadku dobrego kompresora śrubowego trzeba się przygotować na zdecydowanie większe koszty. Inwestycja w solidny sprzęt powoli jednak na wykonanie usługi szybko i fachowo. Profesjonalne urządzenia o zaawansowanych parametrach będą skutecznie oczyszczały powierzchnie stalowych konstrukcji, usuną korozję i stare powłoki lakiernicze, oczyszczą obiekty zabytkowe i konstrukcje drewniane.

Jaki pistolet, a jaki kompresor do piaskowania?

Co należy wybrać najpierw? Sprężarkę czy pistolet? Powinniśmy kierować się przede wszystkim tym, co kosztuje nas więcej. Najpierw kompresory śrubowe, a potem pistolety – tak, by były idealnie dobrane do większego urządzenia.

Powinniśmy jednak dobrze przemyśleć ten zakup. Co polecamy? Warto rozejrzeć się za pistoletami wyposażonymi w funkcję odzyskiwania materiału ściernego. W takim narzędziu wyrzucone pod ciśnieniem ścierniwo odbija się od obrabianego materiału i wraca do zbiornika. Kupując taki pistolet, piasek można wykorzystać wielokrotnie.

Jaki kompresor wybrać? Dobry producent

Przy piaskowaniu ścierniwo pod ciśnieniem trafia na powierzchnię materiału. Takie czyszczenie jest czasochłonnym zabiegiem. To jednak jeden z najskuteczniejszych sposobów na całkowite usunięcie korozji. Oczywiście piaskarka i jakość ścierniwa mają duży wpływ na proces czyszczenia. Warto jednak zaznaczyć, że bez dobrego kompresora nie będzie on tak skuteczny.

Moc silnika, jego parametry, zużycie powietrza, rozmiar dyszy czy też większa pojemność zbiornika to podstawa. Natomiast nie można bagatelizować producenta sprzętu. Warto zastanowić się nad tym, czy chcemy ryzykować, czy postawić na sprawdzone urządzenie od zaufanej firmy. Sprężarka, z którą piaskowanie będzie czystą przyjemnością to na przykład kompresor marki BOGE.

FAQ:

  • Jaki kompresor do piaskowania – tłokowy czy śrubowy?

Przy piaskowaniu najlepiej sprawdzi się kompresor śrubowy – tańszy od łopatkowego, a wydajniejszy od tłokowego. Nadaje się zarówno do małych prac, jak i profesjonalnego czyszczenia.

  • Jaki kompresor do piaskowania – spalinowy czy elektryczny?

Spalinowy kompresor to częściej wykorzystywana sprężarka. Umożliwia oczyszczanie materiałów na świeżym powietrzu – bez dostępu do energii elektrycznej.

  • Jakie ciśnienie jest potrzebne do piaskowania?

Odpowiednie ciśnienie przy czyszczeniu z wykorzystaniem piasku powinno wynosić od 7 do 10 atm.

Oceń ten post!

4.3 / 5. Liczba głosów: 13