6 października - Produkty
Sprężone, skompresowane powietrze może w przemyśle służyć do wielu celów, dlatego coraz częściej przedsiębiorstwa decydują się na zakup sprężarek. O ile w niektórych przypadkach sprawdzą się urządzenia generujące małą wydajność, o tyle w większości gałęzi przemysłu, wymagane jest zastosowanie sprężarek o wysokich parametrach i dużej wydajności. Kompresor powinien jednak zostać dobrany do szczególnych potrzeb, jakimi charakteryzuje się konkretne przedsiębiorstwo. Pozwoli to na wykorzystanie jego możliwości z najwyższą efektywnością.
Gdzie sprawdzą się bezolejowe sprężarki śrubowe Boge?
Sprzężone powietrze jest potrzebne w wielu zadaniach w przedsiębiorstwach przemysłowych. Duża różnorodność zastosowań sprawia jednak, że konkretne urządzenie powinno być odpowiednio dobrane do konkretnego zastosowania. Do gałęzi przemysłu, w których bezolejowe sprężarki śrubowe Boge mają zastosowanie, należy zaliczyć przede wszystkim:
- przemysł lotniczy,
- przemysł spożywczy,
- przemysł farmaceutyczny i suplementów diety,
- przemysł maszynowy (szczególnie przemysł nanotechnologii),
- przemysł chemiczny,
- przemysł elektroniczny.
Wszystkie te przemysły różnią się między sobą, tak samo jak potrzeby poszczególnych przedsiębiorstw. Sprężarki, które są dostępne na rynku, mają odmienne parametry oraz czystość sprężonego powietrza. Znając potrzeby i możliwości przerobowe przedsiębiorstwa, warto zwrócić się z zapytaniem o dobór urządzenia do przedstawiciela handlowego, tak aby doradca ze specjalistyczną wiedzą dopasował sprężarkę.
Czym różnią się sprężarki między sobą?
Najistotniejsze parametry, jakie różnią urządzenia między sobą to czystość powietrza, ciśnienie robocze, jakie mogą osiągnąć urządzenia oraz przepływ powietrza. Bezolejowe sprężarki śrubowe Boge charakteryzują się czystością sprężanego powietrza. Przez fakt, że nie olej jest potrzebny do procesu kompresji, powietrze jest pozbawione jego cząstek. Dlatego tego typu urządzenia sprawdzą się w przedsiębiorstwach, które na pierwszym miejscu stawiają czystość powietrza używanego w procesach produkcyjnych. Ciśnienie robocze to maksymalne ciśnienie, jakie mogą osiągnąć urządzenia – zazwyczaj waha się pomiędzy 8 a 10 barów. W przypadku kompresorów wartość ta powinna być parametrem możliwym do zmiany przez użytkowników. Przepływ powietrza to już parametr w dużej mierze zależny od użytkownika. Wiele zależy od zastosowanych materiałów komplementarnych takich jak węże czy wtryski.
Co to jest ciśnienie robocze i jak je dostosować?
Wyżej zostało już wspomniane, że ciśnienie robocze w sprężarkach jest wartością, którą użytkownik może samodzielnie zmieniać. Ze względu na to, że różne urządzenia pneumatyczne mają różne potrzeby na sprężone powietrze, konieczna jest płynna regulacja tego parametru. Producenci podają wartości w barach i to właśnie do tych zaleceń należy się dostosować. Ustawianie ciśnienia w kompresorach jest zazwyczaj bardzo intuicyjne i po jego zakupie od dystrybutora przekazywana jest zarówno instrukcja papierowa, jak i krótki instruktaż: jak dokonywać zmian? Najistotniejszym w ustalaniu odpowiedniej wartości tego parametru jest to, aby zgadzała się on z potrzebami, jakie generuje przedsiębiorstwo i konkretne zadanie. Kompresory stały się ważnym wyposażeniem wielu organizacji, dlatego producenci implementują najnowsze technologie i ułatwienia, tak aby korzystanie z nich było coraz łatwiejsze i bardziej intuicyjne. Bezolejowe sprężarki śrubowe Boge są efektem takich działań – ustawienie ciśnienia jest w nich bardzo proste.