17 listopada - Produkty
Sprężarki wykorzystywane są w wielu zakładach przemysłowych. Przepływ sprężonego powietrza zasila wiele przydatnych narzędzi, bez których praca byłaby znacznie utrudniona. Określenie zapotrzebowania na ten gaz to kluczowa kwestia, aby warsztaty i fabryki funkcjonowały wydajnie i ekonomicznie. Jednak aby to obliczyć, potrzebna jest ogromna wiedza w tym temacie, a najczęściej nie obejdzie się bez pomocy fachowego oka eksperta.
Zastosowanie sprężonego powietrza
Sprężonego powietrza używa się w wielu gałęziach przemysłu. Ważna w tym aspekcie jest jego filtracja, która odbywa się za pomocą przeznaczonych do tego urządzeń. Są do osuszacze ziębnicze, adsorpcyjne lub membranowe, różnego rodzaju filtry, spusty kondensatu czy cyklonowe oddzielacze wody. Wszystko dlatego, że zasysane powietrze z otoczenia do kompresora posiada już wiele zanieczyszczeń. To cząstki stałe takie jak kurz, pył, piach, a także włókna z ubrań, włosy i woda.
Ponadto w procesie produkcji sprężonego powietrza również dochodzi do jego zabrudzenia. Przykładowo sprężarki olejowe wykorzystują właśnie tę ciecz, aby napędzać swój mechanizm. Zdarza się, że niestety przedostaje się ona do tłoczonego gazu. Taki produkt wytworzony przez maszynę jest bardzo słabej klasy, co często uniemożliwia jego wykorzystanie – krótko mówiąc, nie spełnia on określonych norm.
Sprężarki w przemyśle medycznym
Czystość sprężonego powietrza w tym aspekcie gra główną rolę. Bowiem to właśnie sprężarki zaopatrują respiratory, przez które oddychają pacjenci. Przepływ gazu jest tu ściśle kontrolowany, ponieważ ma on styczność bezpośrednio z organizmem człowieka. Ewentualne zanieczyszczenia mogą tylko pogorszyć stan jego zdrowia.
Branża spożywcza a sprężone powietrze
Jest to kolejna przestrzeń jego stosowania i gdzie sterylność tłoczonego gazu ma też ogromne znaczenie. Wykorzystuje się je bowiem do czyszczenia przestrzeni, w których produkowane jest jedzenie. Przykładowo są to piekarnie, gdzie wręcz roi się od okruszków.
Pewnie często kupujesz owoce i warzywa, fabrycznie umieszczone w puszkach czy innych opakowaniach. Oczywiście, zanim tam trafią muszą być porządnie umyte i wysuszone – tu właśnie do gry wchodzi kompresor. Dzięki niemu na powierzchni Twoich ulubionych pomidorków czy brzoskwiń nie rozwijają się grzyby i pleśń.
Sprężone powietrze w warsztatach samochodowych
W warsztatach samochodowych korzysta się z niego do pompowania kół oraz lakierowania karoserii. To ono zasila pistolet, dzięki któremu rozprowadza się lakier po powierzchni. Bardzo ważne jest tutaj ciśnienie napełnienia pistoletu, ponieważ można je regulować. Im cieńsze warstwy cieczy i mniejsze ciśnienie robocze, tym lakier dokładniej pokryje blachy.
Jak więc widzisz, zapotrzebowanie na sprężone powietrze jest naprawdę duże. Każda z branży potrzebuje go jednak w różnych ilościach. Istotne jest, by zoptymalizować działanie sprężarek, aby czynności i praca stała się wydajna i ekonomiczna. Pomoże w tym sprawdzenie, ile tego gazu faktycznie jest konieczne i dobre, przemyślane zaprojektowanie instalacji sprężonego powietrza.
Instalacja sprężonego powietrza – co to jest?
Zacznijmy od tego, czym jest instalacja sprężonego powietrza. Po pierwsze należy zdać sobie sprawę, że montuje się ją w zakładach przemysłowych, gdzie korzysta się z tego gazu na szeroką skalę. Mały kompresor, który używany jest w przydomowych garażach, wymaga zazwyczaj tylko podłączenia do prądu. Jednak inaczej sprawy się mają w sytuacji dużych zakładów.
Instalacja pneumatyczna, bo tak również jest nazywana, to system rurek, przewodów i różnego mniejszych urządzeń, łączących sprężarkę z punktami odbioru narzędzi pneumatycznych.
Konstrukcja ta jest zawsze bardzo szczelna, przewody łączone są bowiem za pomoc specjalnych zakuć i uszczelek. Oczywiście jej wielkość i ilości akcesoriów (filtry, osuszacze, cyklony) należy dokładnie określić, wykonując liczne obliczenia.
Urządzenia pneumatyczne – zasilane za pomocą sprężonego powietrza
Narzędzia pneumatyczne to urządzenia zasilane za pomocą tłoczone przez kompresory gazu. Są to wszelkiego rodzaju wiertarki, szlifierki, pojemniki ciśnieniowe, szlifierki kątowe, piaskarki, wkrętarki, pistolety malarskie, a nawet lewarki i podnośniki warsztatowe. Obliczanie zapotrzebowania na sprężone powietrze zawsze bierze pod uwagę zapotrzebowanie tych przedmiotów oraz skalę ich wykorzystania na terenie zakładu. Należy wszystko zsumować oraz wziąć pod uwagę naddatek zakładany. Lepiej bowiem przyjąć, że zużycie będzie wyższe, niż później dokonywać zmian wyposażenia instalacji.
Jak obliczyć zapotrzebowanie na sprężone powietrze?
Określenie zapotrzebowania szacuje się poprzez pracę narzędzi przez godzinę, czyli tzw. Up. Kolejny krok to wyodrębnienie współczynnika jednoczesności pracy – Wj. Te dwie wartości należy przeliczyć, biorąc pod uwagę udział pracy narzędzia w ciągu 60 minut, pomnożonej przez Wj. Dodatkowo nie zapomnij całym czasie działania urządzeń pneumatycznych.
W taki sposób poznasz potrzebną długość rurociągu, objętość zbiornika wyrównawczego. Weź pod uwagę także wartości wytworzenia ciśnienia. Jest to dość skomplikowany proces, dlatego zalecamy poradę eksperta w tym temacie.
FAQ:
1. Jak określić zapotrzebowanie na sprężone powietrze?
Poprzez obliczenie, jaki pobór powietrza jest konieczny dla urządzeń pneumatycznych w zakładzie. Ważna jest również zakładana długość rurociągu instalacji sprężonego powietrza.
2. Wyliczenie zapotrzebowania – co jeszcze musisz wiedzieć?
Określenie zapotrzebowania to mimo wszystko dość skomplikowany proces. Należy wziąć pod uwagę działanie narzędzi pneumatycznych i szereg innych czynników, takich jak objętość zbiornika wyrównawczego, ciśnienie dolne, ciśnienie opróżnienia i ciśnienie napełnienia. Warto skonsultować się w tym przypadku z ekspertem.
3. Jakie są przemysłowe zastosowania sprężonego powietrza?
Korzysta się z niego w medycynie, stomatologii, farmacji, a także w wielu warsztatach i fabrykach.