11 lipca - Produkty
W wielu miastach jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia. Coraz szybsze tempo życia ludzi, wszechobecna urbanizacja miast, a przede wszystkim rozwój przemysłu oraz szeroko pojętej technologii sprawiają, że powietrze nie jest idealnie czyste. Tak naprawdę nawet sam fakt, że coraz częściej brakuje miejsc parkingowych, pozostawia już dużo do myślenia. Ludzie nie wyobrażają sobie całkowitego zrezygnowania z samochodu, ani nawet ograniczonego korzystania z niego. Pokazuje to bardzo wyraźnie, że środowisko, w tym jeden z jego głównych składników, jakim jest powietrze, jest wciąż narażone na liczne zanieczyszczenia. O ile wiele osób stara się ograniczyć negatywny wpływ spalin oraz szkodliwych substancji na atmosferę, o tyle liczba tych osób jest wciąż za mała i jest to tylko kropla w morzu potrzeb. Dodatkowo rosnąca wciąż liczba zachorowań na choroby układu oddechowego również nie napawa optymizmem, a wręcz przeciwnie – pokazuje ludziom, ile jest jeszcze do zmiany w ich codziennym stylu życia.
Z pojęciem powietrza wiąże się ściśle tematyka urządzeń sprężających tę mieszaninę gazów oraz innych substancji. Sprężarki powietrza, bo o nich tutaj mowa, opanowały w ostatnich latach szeroko pojęty przemysł. Nie ma się jednak temu wcale co dziwić, gdyż okazuje się, że przedmiotowe urządzenia w znacznej mierze ułatwiają ludzkie życie.
Czym jest zatem sprężarka powietrza?
Jej zadaniem jest uzyskanie odpowiednio sprężonego powietrza, jego rozprowadzanie, rozdysponowanie oraz przechowywanie. Pobiera się je z atmosfery, podwyższając jego ciśnienie do wymaganej w danym momencie wysokości. Głównym celem sprężarki jest przygotowanie powietrza do dalszych czynności, w taki sposób, aby było ono pozbawione zbędnych zanieczyszczeń i szkodliwych substancji. Można rzec, że odbiorcami sprężonego powietrza są maszyny pneumatyczne, które modyfikują sprężone powietrze, a dokładniej rzecz ujmując energię tego powietrza, na ruch obrotowy lub posuwisty. Wśród takich urządzeń wyróżnić można między innymi roboty przemysłowe, systemy transportu oraz maszyny służące do pakowania towarów.
Czyste powietrze dzięki sprężarce
Uczynienie powietrza odpowiednim do dalszych działań nie jest wcale takie proste. Żeby to wszystko mogło płynnie się odbyć, zadziałać musi szereg urządzeń. Dopiero łączne działanie tych wszystkich elementów jest w stanie zagwarantować sukces. W ruch zatem musi iść praca między innymi osuszaczy, filtrów oraz cyklonowych separatorów wody.
Jakie są rodzaje sprężarek ?
Sprężarki można wyróżnić ze względu na metodę sprężania powietrza i tym samym sposób, w jaki ono się z niej wydobywa. Wymienia się tutaj:
- sprężarki wyporowe – zasysają one powietrze do komory, wśród nich wymienić należy sprężarki wyporowe tłokowe oraz wyporowe membranowe Dodatkowo do sprężarek wyporowych zalicza się również sprężarki Boge, rotacyjne oraz sprężarki śrubowe.
- sprężarki przepływowe – wciągają one powietrze za pomocą specjalnych kół – w tym miejscu wyróżnić można sprężarkę osiową oraz sprężarkę promieniową.
W porównaniu do sprężarek wyporowych, te przepływowe mają zdecydowanie większą wydajność, dzięki czemu są zdecydowanie skuteczniejsze.
Filtry do sprężarek
Kiedy już w pełni została przybliżona kwestia sprężarek powietrza, należałoby bliżej przyjrzeć się ich filtrom. Filtry do sprężarek mają za zadanie uzdatnić powietrze oraz doprowadzić do jego jak najlepszego stanu. Ma mieć ono jak najwyższą wartość oraz użyteczność. Filtry do powietrza sprawiają, że jest ono pozbawione brudu, zanieczyszczeń oraz szkodliwych substancji. Niezależnie od pochodzenia oraz rodzaju zanieczyszczenia, są one w stanie je całkowicie wyeliminować. Ma to bezpośredni wpływ na trwałość urządzenia, które nie jest zapychane przez niepotrzebne substancje. Co więcej, jeżeli maszyna jest prawidłowo eksploatowana, to również zmniejsza się częstotliwość dokonywania jej obowiązkowych przeglądów. Wszystko, co ostatecznie wydobędzie się ze sprężarki, zależy głównie od filtrów (rodzaj powietrza) wody.
Zazwyczaj kwestia działania filtra wygląda tak, że resztki stałe oraz opary olejowe są usuwane na samym końcu, a na samym początku filtruje się składniki najtrudniejsze do wyeliminowania, takie jak tłuste oleje oraz pył. W przypadku z kolei takich dziedzin jak farmacja oraz szeroko pojęta kosmetyka, gdzie wydobywające się powietrze ze sprężarki musi być nadzwyczaj czyste, do filtrów dodaje się, używany ostatnimi czasy do bardzo wielu kosmetyków, węgiel aktywny. Ma on za zadanie zredukować nieprzyjemne zapachy. Absorbuje on cząsteczki zanieczyszczeń oraz kurzu, ułatwiając jego szybsze pozbycie się.
Jak dbać o filtry do sprężarek?
Rola filtrów sprężarek została wyraźnie i w pełni zaakcentowana. Teraz możemy skupić się na zagadnieniu: jak o nie zadbać?
Nie da się ukryć, że pomimo sprawnie odbywających się procesów w sprężarce do powietrza, prędzej czy później pojawią się jakieś zanieczyszczenia. Dotyczy to dosłownie każdej instalacji i w przypadku regularnego jej używania, czego nie sposób uniknąć. W związku z przebiegiem wszystkich pojedynczych czynności odbywających się w sprężarkach, do środka dostają się niechciane substraty. Ma to bezpośredni związek z procesami, takimi jak korozja czy też najzwyczajniejsze w świecie naturalne wyczerpywanie się poszczególnych elementów. To samo tyczy się substancji ciekłych i oleistych, które w trakcie procesu, chcąc nie chcąc dostają się do środka.
Wyodrębnić w tym miejscu trzeba kilka rodzajów filtrów. Każdy rodzaj zanieczyszczenia ma inną strukturę oraz powinien być usuwany w inny sposób, stąd też każdy typ filtra ma za zadanie pozbyć się innej substancji, a przy tym robi to w odrobinę odmienny sposób. Wyróżnia się filtry:
- pyłowe – mają za zadanie znaleźć wszystkie stałe substancje znajdujące się w sprężonym powietrzu oraz przechować je. Im więcej takich cząsteczek, tym automatycznie ciśnienie filtra maleje
- koalescencyjne – pozwalają w łatwy sposób pozbyć się ze sprężonego powietrza resztek rozpylonego aerozolu, substancji tłustych (oleje) oraz cieczy. Jeżeli zaś chodzi o płyny i aerozole to kumulują się one w duże krople, dzięki czemu pod wpływem ciężaru opadają one na dno i wówczas zdecydowanie łatwiej jest się ich pozbyć. Z tym zadaniem radzi już sobie tak zwany spust filtra.
- węglowe – filtr węglowy kumuluje w sobie węgiel aktywowany, który uniemożliwia wydostanie się na zewnątrz pyłów.
- sterylne – odpowiadają za pozbycie się mikroorganizmów, które gromadzone są w jednym miejscu dla łatwiejszego pozbycia się ich.
Prawdą jest, że każdy filtr jest inny. Tak samo sprawa wygląda, jeżeli chodzi o zanieczyszczenia. Jednych będzie można pozbyć się bez problemu, a drugim trzeba będzie poświęcić więcej czasu. Z pewnością problemem dla filtra nie będzie wyeliminowanie drobinek stałych. Trudniej już może być z pozostałymi substancjami, ale jest to przecież możliwe. Zważywszy na tę kwestię, wyróżnia się filtry:
- zgrubne – poradzą sobie tylko z odpowiednią wielkością cząsteczek zanieczyszczeń ( im większa cząsteczka, tym może być większa trudność z pozbyciem się jej)
- dokładne – brak jest tutaj przeciwwskazań do filtracji, jeżeli bierze się pod uwagę wielkość cząsteczek. Ten typ filtracji sprawdzi się w przemyśle spożywczym oraz w przypadku ogromnych maszyn pracujących niemal non stop. W obu tych przypadkach nieskazitelnie czyste powietrze to oczywiście wymóg konieczny.
Bardzo często przestrzega się, aby nie korzystać z filtrów dokładnych bez uzasadnionej potrzeby. Nie oznacza to, że fakt ten spowodowałby zniszczenie filtra, ale z pewnością uległby on szybszemu zanieczyszczeniu, a w szerszej perspektywie doprowadziłoby to do jego zdecydowanie szybszego zużycia. Warto mieć to na względzie.
Co ile zatem należy wymieniać filtr?
Należy pamiętać, że odpowiednio częsta wymiana filtra jest rzeczą konieczną. W przeciwnym razie może to doprowadzić do uszkodzenia niektórych elementów sprężarki, jej szybszej eksploatacji oraz zdecydowanie gorszego funkcjonowania, co w dalszej mierze zablokuje sprawne działanie pozostałych urządzeń potrzebujących czystego sprężonego powietrza. Wskazuje się, że najlepszą chwilą na wymianę filtra powietrza jest przepracowanie przez urządzenie około dwóch, maksymalnie trzech tysięcy godzin. Nie powinno się jednak robić tego rzadziej niż raz w roku. Dbałość o to z pewnością wydłuży czas sprawnej pracy sprężarki. Jeżeli zaś chodzi o filtry oleju, to tutaj wskazuje się, że częstotliwość ich wymiany powinna nie przekraczać dwóch tysięcy godzin pracy. Tak naprawdę w tym wypadku wpływ na to będzie miał nawet rodzaj oleju, którego się użyje, a jak nie trudno się domyślić – nie każdy rodzaj oleju spełni tutaj swoją funkcję i będzie odpowiedni.
Co z kolei z filtrami oleju?
Są one niezwykle ważne – można pokusić się o stwierdzenie, że chwilami nawet bardziej niż pozostałe filtry. Stosując je regularnie ma się pewność, że podczas funkcjonowania sprężarki, nie zostanie uszkodzone łożysko. Ich zadaniem jest usuwanie zanieczyszczeń, które pojawiają się w czasie eksploatacji sprężarki. Tutaj częstotliwość zmiany filtra powinna być zdecydowanie większa, gdyż zaleca się jego wymianę nawet przy każdym uzupełnieniu oleju, w każdym razie nie rzadziej niż raz w roku. Zdarzają się jednak sytuacje, że wystarczającym okresem będzie upływ dwóch tysięcy przepracowanych godzin przez maszynę. Nie sposób w tym miejscu nie wspomnieć o dwóch typach filtrów, które służą ochronie sprężarki. Jest to mianowicie filtr puszkowy oraz filtr z wymiennym wkładem. Ułatwiają one filtrację i powodują rzadsze zapychanie się układu olejowego w sprężarce.
Należy pamiętać, że z pozoru podobne do siebie filtry, mogą mieć odmienne elementy i potrzebować innego obchodzenia się z nimi. Dlatego też tak ważne jest odpowiednie dopasowanie filtra do sprężarki. Już samo zdecydowanie się na jego zamontowanie powinno grać rolę pierwszorzędną. Prawidłowe działanie sprężarki jest uwarunkowane dobrym filtrem – nie inaczej. Warto o tym pamiętać.