17 grudnia - Produkty
Termin układu pneumatycznego być może nie wszystkim przywodzi na myśl właściwy obraz. Warto wiedzieć natomiast, że układy pneumatyczne są podstawowym elementem automatyki przemysłowej. Mimo że nazwa tego układu maszyn sugeruje wysoki poziom swojej złożoności, jest to relatywnie nietrudny do zaplanowania rodzaj projektu. Nie ulega jednak wątpliwości, że mogą go wykonać tylko specjaliści tej branży. Ile to kosztuje? O tym w niniejszym artykule.
Czym są układy pneumatyczne?
Układy pneumatyczne składają się z komponentów, które w swoim funkcjonowaniu wykorzystują powietrze sprężone. Ich praca umożliwia opłacalne zautomatyzowania takie jak obracanie, przesuwanie, podnoszenie, czy szlifowanie w procesach produkcyjnych. Kierunek ruchu maszyn może mieć formę obrotową lub liniową. Wykorzystywane sprężone powietrze dla działalności układów pneumatycznych musi być natomiast przefiltrowane i dobrze osuszone, by nie uszkodziło poszczególnych części układu. Dla poprawnego funkcjonowania całego układu pneumatycznego potrzebna jest także niekiedy mgiełka olejowa.
Ile kosztuje projektowanie układów pneumatycznych?
Pneumatyka polega na wykorzystaniu mocy sprężonego powietrza w celu generowania i kontrolowania zautomatyzowanych procesów produkcyjnych. W tym zakresie rolę tego medium mogą pełnić zarówno sprzężone gazy, jak i płyny. Cechą charakterystyczną układu pneumatycznego jest intuicyjność i prostota w łączeniu. Niektórzy specjaliści uważają, że z projektowaniem układów pneumatycznych mogą poradzić sobie także te osoby, które nie mają dużego doświadczenia w tym zakresie. Kluczowymi łącznikami elementów układu są zazwyczaj cylindry i zawory. Uznaje się, że dobrze wykonany projekt pneumatyczny jest niezawodny i ma wyjątkowo długą żywotność. Warto więc, by jego projekt wykonał tylko doświadczony specjalista. Nieco większa inwestycja w projekt pomoże uniknąć niepożądanych kosztów w przyszłości. Nie trzeba się jej obawiać. Prawdopodobnie sprosta jej każdy młody przedsiębiorca.
Elementy układu pneumatycznego
Aby z większą świadomością przejść do tematu o sposobach projektowania układów pneumatycznych, warto najpierw poznać jego poszczególne elementy. Z pewnością ułatwi to bowiem wizualizację wielu innych zagadnień z tego obszaru, jeśli rozłożymy je na części pierwsze.
- Źródło powietrza sprzężonego – do tej pory dowiedzieliśmy się, że funkcjonowanie układu pneumatycznego nie byłoby możliwe, gdyby było pozbawione paliwa napędowego, jakim jest sprzężone powietrze. W układzie znajduje ono za sprawą kompresora. Kompresor układu pneumatycznego składa się zazwyczaj ze zbiorników ciśnieniowych i rurociągów dystrybucyjnych.
- Sprężone powietrze i jego właściwości – do poprawnego funkcjonowania układu pneumatycznego niezbędne jest powietrze o odpowiednim ciśnieniu. Istotne jest także, aby było ono suche i czyste. Zakłady produkcyjne oprócz scentralizowanych sprężarek mają także urządzenia dodatkowe odpowiedzialne za kontrolę i wysoką jakość poszczególnych substratów. Należą do nich różnego rodzaju filtry dla wody, oleju lub powietrza, regulatory do kontrolowania ciśnienia w układzie czy smarownice, których zadaniem jest naoliwianie niektórych części maszyn.
- Zawory kontrolujące kierunkowy przepływ powietrza – te elementy kontrolujące są niezbędne dla uniknięcia wielu awarii systemu. W danym układzie może znajdować się jeden lub kilka takich zaworów.
- Urządzenia robocze napędzane powietrzem – można powiedzieć, że to główni bohaterowie całego układu. Zazwyczaj należą do nich siłowniki liniowe lub obrotowe, chwytaki lub dysze powietrzne.
- Łączniki elementów roboczych – bez takich elementów jak rurociągi, rury, węże czy przewody całość układu pneumatycznego nie mogłaby funkcjonować. Kwintesencją układu jest bowiem wspólnota poszczególnych komponentów, na co mogą pozwolić tylko wymienione elementy. Co więcej, pełnią one także często funkcje kontrolerów pracy układu.
Zalety układów pneumatycznych
- Mają wyjątkowo czyste medium, które nie brudzi i nie wydziela toksycznych oparów.
- Dzięki systemom wyciszającym praca układu może być cicha.
- Układ pneumatyczny składa się z relatywnie tanich komponentów.
- Projekt układu pneumatycznego uznaje się za tani.
- Układ jest relatywnie prosty i intuicyjny w zakresie tworzenia projektu i obsługi.
- Układ pneumatyczny cechuje duża różnorodność konstrukcji.
- Niski koszt serwisu układów.
- Brak konieczności dużej ilości przyrządów kontrolujących i uzupełniających.
- Wysoka trwałość i niezawodność działania.
- Niska masa i waga komponentów.
Koszt projektowania układów pneumatycznych
Ostateczną cenę projektu układu pneumatycznego bardzo ciężko jest zdefiniować, ponieważ zależy od wyjątkowo dużej ilości czynników. Należą do nich:
- wielkość i poziom złożoności układu,
- liczba jego komponentów,
- charakterystyka zastosowania układu,
- uwarunkowania środowiska układu i jego ewentualne przygotowanie, jeśli pojawia się taka konieczność,
- jakość i parametry zamontowanych parametrów,
- doświadczenie i renoma realizatora danego projektu.
W celu poznania szacowanej ceny projektu układu pneumatycznego warto skontaktować się z potencjalnym usługodawcą w celu przedstawienia szczegółów swoich oczekiwań. To pomoże bowiem w stworzeniu bliżej oszacowanej oferty. Przyjmuje się jednak, że plan dobrze wykonanego projektu układu pneumatycznego może wahać się w granicach od kilkuset do kilku tysięcy złotych.
Projekt układu pneumatycznego – Pneumatik SA
Pneumatik SA jest renomowaną firmą, która oprócz poszczególnych komponentów układu pneumatycznego w swojej ofercie zawiera również usługę projektu ich efektywnego połączenia. Dzięki wykwalifikowanym i doświadczonych specjalistom w tej branży nasze projekty układów pneumatycznych sięgają rangom europejskich standardów i odpowiadają na oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Do zaprojektowania tego typu układów potrzebne są ponadto specjalne narzędzia i technologię, które pomogą przewidzieć konsekwencje podejmowanych decyzji architektonicznych. Serdecznie zapraszamy do kontaktu w celu uzgodnienia szczegółów lub otrzymania odpowiedzi na szereg nurtujących pytań w tym zakresie.
FAQ:
1. Co jest najważniejsze z punktu widzenia projektanta układów pneumatycznych?
Projekt powinien być przede wszystkim zgodny z dyrektywą urządzeń ciśnieniowych PED 2014/68/UE oraz dyrektywa maszynowa 2006/42/WE. Pierwsza dyrektywa reguluje najwyższe możliwe ciśnienie w danym układzie, a druga omawia właściwy dobór jego komponentów.
2. Czym charakteryzuje się dobrze wykonany projekt układu pneumatycznego?
Do priorytetów z zakresu funkcjonalności układu jest jego wysokiej klasy szczelność. Nieszczelności w układach sprężonego powietrza generują bowiem duże straty związane z większym wydatkiem energii na produkcję nowego sprężonego powietrza, a tak z obniżeniem wydajności pracy układu. Zaleca się ponadto regularną kontrolę poziomu szczelności układu, ponieważ znacząco zwiększy to oszczędność danej firmy w skali roku.
3. Ile kosztuje kurs projektanta układów pneumatycznych?
Koszt możliwego szkolenia w zakresie projektowania układów pneumatycznych zazwyczaj zaczyna się od granicy 2000 zł.