15 czerwca - Produkty
W procesie sprężania powietrza stosunkowo normalnym skutkiem ubocznym są zanieczyszczenia, które przedostają się do wnętrza sprężarki z zewnątrz lub są odprowadzane jako zawiesina powstała z oparów, olejów czy pary wodnej. Filtry do sprężarek są więc absolutną koniecznością. Dlaczego należy ich używać i czy ich jedynym celem jest poprawa jakości sprężonego powietrza? Odpowiadamy!
Zanieczyszczenia dostające się do wnętrza sprężarki
Sprężone powietrze jest narażone na zanieczyszczenia niezależnie od środowiska pracy czy technologii użytej do uzdatniania powietrza. Proces ten wiąże się z ciągłym obcowaniem z następującymi substancjami:
- woda – występuje w formie pary wodnej. Ilość wody w sprężonym powietrzu jest uzależniona od jego wilgotności, ciśnienia i temperatury, ale – tak czy inaczej – zawsze jest dostrzegalna;
- cząstki stałe – zasysane powietrze z atmosfery nie jest wolne od cząstek, które przedostają się do układów pneumatycznych wskutek kolejnych procesów eksploatacyjnych. Im starsze urządzenie, tym większe prawdopodobieństwo obecności cząsteczek stałych. Dodatkowo na ilość zanieczyszczeń może wpłynąć również tworzywo, z którego kompresory są wykonane, a także proces tarcia elementów w zaworach, sprężarce itp.;
- olej – znajdujący się w powietrzu olej zasysany przez wirnik może bez problemu przedostać się do finalnego produktu, czyli sprężonego powietrza.
Filtry do sprężarek – dlaczego są niezbędne w pracy kompresora?
W procesie dostarczania sprężonego powietrza najważniejszym parametrem jest jego jakość, która warunkuje jego zastosowanie, bezpieczeństwo oraz dalsze procesy obróbki. Właściwie dobrane filtry powietrza i oleju nie tylko wpływają na jakość gazu, ale też znacznie przedłużają żywotność kompresorów.
Żeby sprężone powietrze powstające w sprężarce miało wysoką jakość, system pneumatyczny – niezależnie od jego wielkości i poziomu skomplikowania – musi mieć odpowiednio działające komponenty. W procesie eksploatacji istotna jest stała kontrola jakości poszczególnych podzespołów, stąd tak ogromny nacisk technologiczny na monitorowanie systemów pneumatycznych oraz regularnie wykonywane konserwacje sprzętu. Dotyczy to również filtrów do sprężarek.
Przedsiębiorca, inwestując w sprężarkę powietrza, zakłada, że zakupiony model posłuży przez kilkanaście lat. Z pewnością przy doborze właściwego sprzętu, odpowiednim zabezpieczeniu, filtracji i użytkowaniu zgodnie z zaleceniami producenta taka inwestycja będzie opłacalna dla biznesu. Filtry do kompresorów mają duże znaczenie w procesach produkcji i obniżaniu kosztów działalności. Gwarantują utrzymanie czystego sprężonego powietrza, a nawet sterylnego np. w branży medycznej.
Filtry powietrza a filtr oleju do kompresora
Filtracja jest bardzo istotnym etapem uzdatniania sprężonego powietrza. Dzięki temu możemy uzyskać powietrze wolne od wszelkich zanieczyszczeń i oleju, którego używa się w sprężarkach. Filtry sprawiają, że produkty tworzone z użyciem sprężonego powietrza mają lepszą jakość, a żywotność samego urządzenia jest znacznie dłuższa, co pozwala nam na oszczędności.
Filtry do sprężarek powodują, że ze sprężonego powietrza zostają usunięte różnego rodzaju zanieczyszczenia, zarówno w stanie stałym, jak i ciekłym. Na początku usuwa się kondensat olejowy oraz woda, a później drobniejsze cząsteczki stałe oraz mgła olejowa. Dzięki temu uzyskujemy czyste sprężone powietrze. Jest to szczególnie ważne w branży spożywczej oraz farmaceutycznej, w których sprężonego powietrza używa się do produkcji jedzenia i leków. Dlatego stosuje się tam węglowe filtry do sprężarek powietrza, które dodatkowo eliminują zapach oleju. Zazwyczaj sprężarki zawierają filtr powietrza i oleju oraz separator oleju.
Filtry powietrza – regularna wymiana filtra chroni sprężarkę przed zużyciem
Bardzo ważna jest regularna wymiana filtra. Chroni przed zanieczyszczeniami, które przedostają się przez stare filtry powietrza. W dodatku bez dopilnowania tego będziemy musieli częściej wymieniać separator, olej oraz łożyska. W konsekwencji wydajność sprężarki będzie spadać, a koszty rosnąć. Filtr powietrza należy wymieniać co 2-2,5 tys. godzin pracy urządzenia.
Jako filtry powietrza najczęściej używa się filtrów patronowych, w których elementem filtracyjnym jest wkład wykonany z włókniny celulozowej, celulozowej ze zbrojeniem lub poliestrowej. To, jaki wybierzemy, zależy od zastosowań sprężarki. Filtry powietrza różnią się też ceną. Warto jednak pamiętać, że niezależnie od kosztów inwestycja szybko się zwróci.
Ważny jest również opór filtra dla zasysanego medium – im większy, tym mniejsza będzie sprawność samego kompresora. Co prawda nie ma to bezpośredniego przełożenia na awarię sprzętu, ale z pewnością wpłynie na wysokość naszych rachunków za energię.
Filtry oleju do kompresorów
Filtry oleju służą do oczyszczania oleju oraz sprawiają, że sprężarka powietrza działa o wiele dłużej, dzięki czemu uda nam się zaoszczędzić na naprawach. Filtr pozwala na usunięcie zanieczyszczeń z oleju, które mogłyby dostać się do wnętrza sprężarki. Bardzo łatwo wtedy o uszkodzenie całego sprzętu. Filtr oleju powinniśmy wymienić podczas każdej wymiany oleju. W większości sprężarek wyświetli nam się wtedy odpowiednia kontrolka. Okres między wymianami może więc być różny i zależy przede wszystkim od tego, jak często używamy sprężarki oraz jaki olej do niej wlewamy. Zwykle wymiana odbędzie się po około 2 tys. godzin pracy.
Filtry oleju do kompresorów zazwyczaj wykonuje się z włókniny celulozowej, dzięki której substancja jest oczyszczana z wszelkich ciał obcych.
Filtracja sprężonego powietrza – separatory oleju
Głównym zadaniem separatora oleju jest oczyszczenie sprężonego powietrza z mgły olejowej, czyli produktu, który pochodzi z mieszaniny oleju i wody. Mgła olejowa jest niebezpieczna dla pracowników zakładu, bo wywołuje zagrożenie pożarowe. Źle wpływa również na sam kompresor, bo osadza się na jego elementach i obwodach elektronicznych – a to grozi awarią.
W separatorach oleju stosuje się filtr sprężonego powietrza. Może być:
- absorpcyjny – wyposażony we wkład z materiału, który pochłania olej, czyli na przykład z celulozy lub polimerów. Może wchłonąć określoną ilość oleju i kiedy zostanie przekroczona, wymieniamy filtr absorpcyjny;
- koalescencyjny – pochłania cząsteczki oleju z mgły olejowej, gromadzić je i usuwać. W teorii taki filtr mógłby być używany przez długie lata, ale trzeba go wymieniać ze względu na zanieczyszczenia w pochłanianym oleju. Bardzo ważne jest to, że filtry koalescencyjne i absorpcyjne są do siebie bardzo podobne, więc musimy zwrócić szczególną uwagę na oznaczenia znajdujące się na opakowaniach;
- odśrodkowy – to najprostszy filtr do sprężonego powietrza pod względem funkcjonalności. Jego kształt sprawia, że pojawia się siła odśrodkowa, która odrzuca cząsteczki oleju na zewnątrz. Proces filtrowania w filtrach ośrodkowych rozpoczyna się, gdy olej osadza się na tkaninie borosilikatowej. Następnie zostaje przepuszczony do pojemnika na olej. Warto pamiętać, że im większy filtr, tym większą ma skuteczność. Znaczenie ma również temperatura, która powinna być jak najniższa. Ciśnienie zaś odwrotnie – im wyższe, tym lepiej.
Dlatego warto dbać o filtry do kompresorów?
Sprawne filtry w sprężarkach mają ogromne znaczenie. Jeśli tego nie dopilnujemy, urządzenie nie będzie wystarczająco wydajne i nie wykorzystamy w pełni potencjału sprężarki. Wszystkie elementy kompresora będą zużywać się dużo szybciej – przede wszystkim cylindry, tłoki oraz łopatki. Jeśli nie będą działać tak, jak powinny, może się okazać, że nasze urządzenie będzie się niszczyć.
Niewymieniane filtry powietrza nie tylko wpływają na prace samej sprężarki, ale także urządzeń zasilanych sprężonym powietrzem. Regularna wymiana filtra chroni więc przed dodatkowymi kosztami, których można łatwo uniknąć. To, jak często powinniśmy wymieniać filtr, zależy od jego rodzaju oraz częstotliwości korzystania ze sprężarki. Każdy filtr będzie miał inną żywotność, a my musimy dopilnować, aby jego wymiana odbyła się na czas.
Ponadto zanieczyszczenia, które przedostają się do kompresorów, mogą zmniejszyć przepływ powietrza ze sprężarki do punktów odbioru, a tym samym spowolnić procesy produkcyjne w zakładzie przemysłowym.
Na co zwrócić uwagę, wybierając filtry do sprężarek?
Istnieje kilka czynników, na które powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając filtr do sprężarki. Na samym początku należy dokładnie określić zastosowania kompresora. Inaczej będzie to wyglądać w branży spożywczej czy farmaceutycznej, gdzie wyjątkowo bardzo dokładnie należy zadbać o bezpieczeństwo, a inaczej w przemyśle.
Przy zakupie każdego rodzaju filtra należy więc zwrócić uwagę na:
- typ oraz średnicę gwintu filtra – dzięki temu będzie pasował do kompresora,
- spust pomiędzy trybem automatycznym i ręcznym,
- zakres filtrowanych cząsteczek oraz funkcje filtracji – szczególnie ważne w takich branżach jak medyczna czy spożywcza, gdzie filtry muszą bardzo dokładnie usuwać każdy rodzaj zanieczyszczeń.
Cząstki zanieczyszczeń mogą znacznie różnić się od siebie wielkością i nie każdy filtr poradzi sobie z tymi najmniejszymi – niektóre są nawet mniejsze niż jeden mikrometr. To, jaki filtr wybierzemy, będzie decydował o poziomie czystości sprężonego powietrza. Obecnie można wyróżnić dwie grupy filtrów: zgrubne i dokładne.
Filtry zgrubne radzą sobie jedynie z zanieczyszczeniami o wielkości do 40 mikrometrów, co sprawdzi się w większości branż. Niemniej jednak nie będzie to wystarczające przy produkcji jedzenia czy leków. Wtedy najlepiej będzie wybrać wysokowydajne filtry do kompresorów, które będą działały dużo dłużej i oczyszczą powietrze znacznie skuteczniej.
W przypadku produkcji spożywczej i leków często używa się filtrów węglowych. Ich wkład wypełniony jest węglem aktywnym, który często wykorzystuje się też w standardowych filtrach do wody z kranu. Świetnie radzi sobie z usuwaniem zapachu oleju, dzięki czemu nie czujemy go w naszym jedzeniu. Powietrze przechodzi przez porowatą powierzchnię, która zapobiega przedostaniu się pyłu wytwarzanego przez węgiel. Dzięki temu nasz produkt pozostaje czysty.
Najlepsze filtry do sprężarek na polskim rynku
Pneumatik ma w swojej ofercie niezawodne i technologicznie zaawansowane filtry do kompresorów producentów BOGE i HANKISON, które cechuje wydajna praca, niskie ciśnienie dyferencyjne oraz wysoki poziom filtracji.
Filtry do sprężarek BOGE
Filtry z oferty niemieckiej marki BOGE oddzielają cząstki stałe, aerozole oleju i wody oraz opary olejowe. Jakość sprężonego powietrza została przetestowana przez niezależnych ekspertów i spełnia normy ISO 12500-1:2007 oraz ISO 8573-1:2010. Konstrukcja ułatwiająca przepływ oraz zastosowanie wysokiej jakości materiałów pozwalają na utrzymanie ciśnienia dyferencyjnego na niskim poziomie bez wpływu na zdolność pochłaniania nieczystości.
Znacznie niższe straty ciśnienia filtrów obniżają zużycie energii oraz poprawiają bilans CO2 produkcji. Filtry są tak wydajne, bo wykorzystują włókna wkładu filtracyjnego z nanowłókien z optymalnym płaszczem zewnętrznym.
Filtry HANKISON
Seria filtrów NGF marki HANKISON powstała, żeby osiągnąć uznany międzynarodowy standard sprężonego powietrza ISO 8573. Seria NGF bazuje na najnowszych standardach filtracji, gwarantując doskonałą jakość sprężonego powietrza przy niskich kosztach produkcji. Wydajność wkładów filtrów została potwierdzona przez certyfikat ISO 12500.
Jako nośniki filtra w serii NGF zostały zastosowane plisowane wkłady filtrów, które charakteryzują się szczególnie dużą powierzchnią. Dzięki temu utrata ciśnienia jest znacznie zredukowana. Wyjątkowy design pokrywy wkładu filtra umożliwia bezturbulencyjny przepływ powietrza, a optymalne kanały przepływu i nowy kształt pokryw minimalizują straty medium.
Dlaczego warto? Niezawodność, która przynosi oszczędności
Filtry do sprężarek BOGE i filtry HANKISON to produkty o znanej na całym świecie jakości i trwałości renomowanych od producentów specjalizujących się w technice uzdatniania sprężonego powietrza. Wybierając urządzenia z oferty sprawdzonych marek, które od lat uczestniczą w rozwoju technologii pneumatycznych, mamy pewność, że inwestycja w wydajne filtry do kompresorów się zwróci.
- Sprężone powietrze wytwarzane w zakładzie będzie oczyszczone zgodnie ze standardami branży, do której je przekażemy.
- Komponenty kompresorów, które mają zaawansowany system filtracji, wolniej się zużywają, działają prawidłowo i nie grożą im awarie spowodowane zanieczyszczeniem medium.
- Dzięki usunięciu niepożądanych cząsteczek filtracja umożliwia większy przepływ powietrza przez układ pneumatyczny.
FAQ:
1. Jakie filtry stosuje się w sprężarkach?
Filtry do sprężarek dzielą się na filtry powietrza i oleju. Do dodatkowych części kompresora należy też separator oleju.
2. Jak działają filtry w sprężarce?
Filtry chronią przed przedostaniem się do kompresora wszelkich cząsteczek, które negatywnie wpływają na jakość sprężonego powietrza i pracę sprężarki.
3. Jak wybrać filtr do sprężarki?
Wybór produktu jest uzależniony od gwintu (musi pasować do kompresora), spustu między trybem automatycznym i ręcznym oraz zakresem filtracji i innych funkcji.