8 listopada - Produkty
Kondensat jest cieczą obecną podczas procesu dostarczania sprężonego powietrza. W konsekwencji spadku temperatury lub wzrostu ciśnienia powietrza powstają skropliny pary wodnej i aerozol olejowy. Do czego służą elektroniczne spusty kondensatu? Jakie zalety posiadają te urządzenia przemysłowe?
Jakość sprężonego powietrza
Zastosowanie elektronicznych spustów kondensatu pozwala ochronić jakość sprężonego powietrza. Wpływa ona nie tylko na procesy produkcyjne, ale także kwestie związane z ekonomią oraz ekologią. Okazuje się bowiem, że im więcej kondensatu w powietrzu sprężonym, tym częściej będziemy mieli do czynienia z marnotrawieniem potrzebnej energii, awariami używanych sprzętów, a tym samym większymi kosztami inwestycyjnymi. Innowacyjna pneumatyka korzysta z wielu projektów, wykorzystując elektroniczne spusty kondensatu, których głównym zadaniem jest odprowadzanie cieczy z systemu powietrza sprężonego.
Wieloletnia eksploatacja
Stosowanie elektronicznych spustów tego typu jest ważne głównie ze względu na jakość powietrza sprężonego, ale także na dbanie o instalację pneumatyczną. Zyskujemy zatem większą szansę na wieloletnie użytkowanie automatyki pneumatycznej poprzez mniejszą ilość pary wodnej, oleju, czy innych czynników z zewnątrz. Takie urządzenie ochrania przed wszelkimi zanieczyszczeniami, zwłaszcza przed najbardziej szkodliwymi, które mogą szybko zalegać, tworząc jednolitą konsystencję.
Zalety korzystania z elektronicznego spustu kondensatu
Te urządzenia najczęściej są instalowane w takich miejscach, które mają za zadanie wspierać proces dostarczania powietrza sprężonego. Ściślej rzecz ujmując, montuje się je w separatorach wody, zbiornikach lub sprężonego powietrza, osuszaczach ziębniczych i wszelkich innych okolicach, gdzie istnieje możliwość odprowadzenia kondensatu.
Jedną z głównych zalet takiego urządzenia jest z pewnością działanie w zoptymalizowany sposób. Spusty działają niezawodnie i zapewniają wysoki poziom automatyki, gwarantując także niewielkie zużycie cennej energii. Większość z tych urządzeń ma także szereg innych zalet, takich jak:
- oszczędzanie energii,
- monitorowanie pracy,
- system alarmowania o wszelkich awariach,
- dopasowanie pracy do własnych potrzeb,
- bardzo dobra jakość materiałów,
- eksploatacja nawet w trudnych warunkach.
Wszystkie te aspekty przekładają się na satysfakcję użytkowania i zaoszczędzanie energii, co jest bardzo ważne w przypadku prowadzenia własnej firmy.
Elektroniczne spusty kondensatu Boge
Jedną z najbardziej znanych marek zajmujących się dystrybucją kompresorów przemysłowych jest firma Boge. Oferuje ona inteligentny system układu elektronicznego, który bardzo dobrze radzi sobie z otwieraniem i zamykaniem zaworu membranowego. To pozwala odprowadzać kondensat bez żadnych strat powietrza sprężonego, co z kolei przekłada się na większą oszczędność energii i zapobieganie spadkom ciśnienia. Warto zauważyć, że moduły elektroniczne tego typu cechują się także kroploszczelną klasą odporności na wodę. Z powodzeniem można zastosować ten produkt nawet podczas odprowadzania kondensatu z wysokociśnieniowych aplikacji przemysłowych.
Urządzenie tej marki najczęściej jest wyposażone w:
- element grzewczy, który ma za zadanie zapobiegać zamarzaniu kondensatu,
- monitorowanie pracy,
- sterownik termostatyczny wpływający na pracę elementu grzewczego, włączając go jedynie poniżej ustalonej temperatury,
- zestyk błędu pracy pozwalający bez przerwy sygnalizować stan pracy, co jest potrzebne zwłaszcza przy wrażliwych aplikacjach.
Funkcjonalne urządzenie
Elektroniczny spust kondensatu jest dostępny na rynku już od dawna w różnorodnych modelach i rodzajach. Wybierać można wśród najprostszych modeli elektronicznych, aż do spustów pływakowych, w różnych kształtach i konfiguracjach. Okazuje się, że warto wybrać rozbudowane urządzenie, które będzie posiadało wiele funkcji, dzięki czemu taka inwestycja szybko da wymierne efekty. Najtańsze rozwiązania nie dadzą zbyt wiele i z pewnością zbyt długo nam nie posłużą.
Bezstratne spusty kondensatu kosztują nieco więcej, ale cechują się większą funkcjonalnością i lepszą jakością. Wszystko to wpływa na niezawodność, która jest niezwykle ważnym aspektem. Samodzielne wymienianie i czyszczenie zestawów naprawczych pozwoli na długotrwałą pracę i zaoszczędzenie na serwisie. Niezwykle popularne są elektroniczne spusty z nastawą czasu otwarcia zaworu i częstotliwości. Pozwalają one zmniejszyć poziom awaryjności oraz zaoszczędzić pieniądze. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby dobrać odpowiednio czas otwarcia zaworu, aby nie stracić powietrza.
Spust kondensatu
Ogólnie mówiąc, spust kondensatu jest urządzeniem, które ma za zadanie odprowadzać kondensat z systemu sprężonego powietrza. Takie powietrza zawiera bardzo dużo pary wodnej, która szybko zamienia się w mieszankę wody i oleju, nazywaną kondensatem. Trzeba go usunąć, gdyż istnieje ryzyko awarii elementów systemowych, jak również odbiorników powietrza sprężonego. Instalowanie zazwyczaj odbywa się na elementach składowych systemu powietrza sprężonego, o czym już wspominaliśmy. Wyróżnić można dwa rodzaje spustów kondensatu:
- spusty automatyczne,
- spusty manualne.
Manualne spusty są zaworami ręcznie otwieranymi przez operatora systemu w celu odprowadzenia kondensatu. Automatyczne spusty natomiast są otwierane w zautomatyzowany sposób. W tym przypadku istnieją następujące rodzaje tego typu spustów; elektroniczne spusty sterowane czasowo, elektroniczne spusty sterowane poziomem kondensatu i mechaniczne spusty pływakowe.
Mechaniczne spusty pływakowe
To dosyć proste urządzenia, które są otwierane w automatyczny sposób zależny od położenia pływaka. Do zbiornika, w jakim się on znajduje, wpływa kondensat. Po napełnieniu pływak unosi się w górę. Uzyskując dany poziom kondensatu, dochodzi do odsłonięcia dyszy, przez którą powietrze sprężone wpłynąć musi do komory z membraną. Następuje wzrost ciśnienia, tym samym ugięcia się membrany, otwarcia spustowego zaworu oraz wypływu na zewnątrz kondensatu. Jeśli poziom kondensatu ulegnie obniżeniu, pływak zamyka dyszę, natomiast powietrze, które znajduje się nad membraną, ulega odprowadzeniu do atmosfery.
Elektroniczne spusty sterowane poziomem kondensatu
Urządzeniami wyposażonymi w zawór elektromagnetyczny są elektroniczne spusty sterowane poziomem kondensatu. Ponadto, posiadają one także system sterowania oraz czujniki poziomu kondensatu. Do automatycznego otwarcia zaworu elektromagnetycznego dochodzi wtedy, gdy do spustu spłynie dana ilość kondensatu, który zostaje odprowadzony. Zawór ulega zamknięciu w momencie zmniejszenia poziomu kondensatu.
Zaletą takiego urządzenia jest fakt, że zawór ma możliwość zamknięcia się przed nagromadzeniem całej ilości kondensatu, który ulega wypłynięciu. To pozwala zapobiegać stratom sprężonego powietrza.
Elektroniczne spusty sterowane czasowo
Takie urządzenia posiadają elektroniczny czasomierz oraz zawór elektromagnetyczny. Czasomierz bardzo często daje możliwość ustawienia czasu pomiędzy otwarciami zaworu – głównie w minutach, a także czasu otwarcia zaworu – najczęściej w sekundach. Sprężone powietrze jest bardzo sprawnie odprowadzane przez spust korzystając z dopasowania tych nastaw do ilości kondensatu, jaką wytwarza system. Nastawy cechują się optymalnością w przypadku, gdy spust ma możliwość otwarcia się na tak długo, aby odprowadzić cały zgromadzony kondensat. Warto podkreślić, że takie urządzenie znacznie niweluje straty powietrza sprężonego.
Działanie spustu sterowanego poziomem kondensatu
Spust sterowany poziomem kondensatu działa w określony sposób, wskazując na stan przed napełnieniem i po napełnieniu kondensatu. W tym pierwszym przypadku kondensat wpływa przez otwór, następnie zbiera się w zbiorniku. Przez zawór elektromagnetyczny podawane zostaje ciśnienie kompensacyjne na membranę, dlatego jest zamknięta. Czym większa jest powierzchnia nad membraną, tym mamy do czynienia z większą siłą zamykania, co pozwala na ścisłe przyleganie gniazda zaworowego.
Jeśli chodzi o stan po napełnieniu kondensatem, początkowo zbiornik ulega wypełnieniu i czujnik poziomu sygnalizuje maksymalną ilość. Przestrzeń nad membraną ulega odpowietrzeniu, a zawór elektromagnetyczny jest zasilany. Membrana zaworu jest unoszona z gniazda zaworowego, natomiast ciśnienie ma za zadanie wypychać kondensat z obudowy do odprowadzającej rury. Elektroniczny system w tym momencie oblicza czas aż do punktu minimum, wyznaczając precyzyjne przedziały czasowe otwierania zaworu. W ostatnim etapie kondensat powinien zostać przetransportowany do dalszych obróbek (do separatora kondensatu), co pozwoli oczyścić go z przykrych dla środowiska substancji.
Optymalna praca urządzeń
Usuwanie kondensatu jest bardzo ważne w miejscach, gdzie zapewnić należy suche powietrze. W znacznym stopniu jest ono związane także z optymalną pracą urządzeń. Kondensat powstaje poprzez wzrost ciśnienia lub spadek temperatury, najczęściej w chłodniach końcowych, filtrach, rurociągach, separatorach wilgoci, odbiornikach powietrza, czy chłodzonych suszarniach powietrza. Pierwszym etapem w przypadku usuwania kondensatu jest oddzielenie do od strumienia powietrza. Niezawodne okazują się elektroniczne spusty kondensatu, które cechują się optymalnym działaniem i skutecznością.
Urządzenia przemysłowe są używane w wielu firmach produkcyjnych i w szeroko rozumianej branży przemysłowej. Pozwalają one sprawnie wykonywać pracę, zapobiegając ewentualnym awariom systemów i innym problemom. Elektroniczne spusty kondensatu powinny odznaczać się doskonałą jakością i niezawodnym działaniem. Jedną z przodujących marek w tym zakresie jest Boge, która stawia na zadowolenie klienta i najlepszą jakość produktów. Korzystanie z tych prostych urządzeń pozwoli znacznie zaoszczędzić energię oraz monitorować pracę urządzeń. Producenci oferują coraz nowsze rozwiązania, które odznaczają się innowacyjnością i funkcjonalnością. Dzięki temu z łatwością dopasujemy pracę do własnych oczekiwań, ciesząc się niewielką eksploatacją urządzeń.