Budowa i sposób działania sprężarek śrubowych
Niezależnie od wariantu sprężarki śrubowej – olejowego czy bezolejowego – zasada działania jest taka sama, podobnie jak i budowa.
Jednym z najważniejszych elementów sprężarki śrubowej jest blok śrubowy. W nim zamontowane są dwie obracające się śruby. Pobrane z zewnątrz powietrze zostaje najpierw wstępnie oczyszczone przez filtr, a następnie wtłoczone do przestrzeni między śrubami. Obracające się śruby zmniejszają przestrzeń dla powietrza i wymuszają jego kompresję.
Główne komponenty sprężarki śrubowej to:
- blok śrubowy,
- silnik elektryczny,
- zawór ssący,
- filtry (powietrza i separatora),
- zbiornik separatora,
- przekładnia,
- wymiennik ciepła,
- wentylator.
BOGE, projektując swoje sprężarki śrubowe, stawia na budowę modułową. Dzięki niewielkiej liczbie komponentów i ich ponadprzeciętnej trwałości urządzenia mogą być serwisowane szybko i sprawnie, a usterki eliminowane nawet w 24 godziny!
Zasada działania olejowych sprężarek śrubowych
Olejowa sprężarka śrubowa jest wyposażona we wtrysk oleju. Wykorzystuje olej jako płyn eksploatacyjny – do smarowania, chłodzenia, czyszczenia i zabezpieczania.
Dzięki wykorzystaniu oleju sprężarki śrubowe są przystosowane do ciągłej i wydajnej pracy na najwyższych obrotach przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu! Jedyną obowiązkową czynnością jest wymiana oleju co określoną liczbę godzin pracy. Olej powinien też wyróżniać się odpowiednią jakością.
Sprężarka śrubowa olejowa produkuje mieszaninę powietrza i oleju. Dlatego też stosuje się filtry, które najpierw wstępnie oczyszczają powietrze, aby olej mógł wrócić do komory i zostać znów wykorzystany po uprzedniej filtracji i schłodzeniu.
Aby sprężone powietrze produkowane przez sprężarkę olejową było w 100% czyste, należy zadbać o odpowiedni system uzdatniania powietrza pod ciśnieniem.
Zasada działania bezolejowych sprężarek śrubowych
Zasadniczo sprężarka śrubowa bezolejowa działa dokładnie tak, jak wariant z olejem, choć oczywiście jest kilka różnic. Po pierwsze wszystkie komponenty sprężarki muszą zostać wyprodukowane z tworzyw o niskim współczynniku tarcia. Po drugie olej, który wykorzystuje się przecież także do chłodzenia, musi mieć swój odpowiednik.
Zwykle zamiast wtrysku oleju sprężarka śrubowa bezolejowa posiada wtrysk wody. Do chłodzenia można też wykorzystać powietrze z chłodnic międzystopniowych.
Wyeliminowanie oleju ze sprężarki zapewnia najwyższą jakość sprężonego powietrza, ale ma też jedną poważną wadę. Siłą rzeczy sprężarka śrubowa bezolejowa będzie nieco mniej wydajna. Część modeli może pracować jedynie w trybie przerywanym.
Kompresor śrubowy jako alternatywa dla tłokowego
Sprężarki śrubowe są świetną alternatywą dla sprężarek tłokowych i mają nad nimi sporą przewagę, bo:
- pracują z większą wydajnością,
- produkują ogromną ilość sprężonego powietrza,
- są przystosowane do pracy ciągłej 24 h/7 dni pod dużym obciążeniem,
- nie potrzebują przerw na chłodzenie i regenerację,
- ich ciągła praca nie wpływa na wydajność ani eksploatację,
- są wyposażone w nowoczesne rozwiązania (m.in. odzysk ciepła),
- filtrują sprężone powietrze i oczyszczają je z oleju,
- wykazują niską awaryjność i są łatwe w serwisowaniu,
- dzięki przemyślanej budowie są też łatwe w naprawie.
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu sprężarek śrubowych?
- Wydajność dostosowana do potrzeb pracy i specyfiki procesów. Im jest wyższa, tym lepiej pracuje urządzenie. Natomiast zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka wydajność nie są pożądane z punktu widzenia ekonomicznego. Za słaba wydajność uniemożliwia sprawną pracę, za mocna – zwiększa zużycie energii elektrycznej i nakłady potrzebne na serwisowanie.
- Ciśnienie dostosowane do potrzeb pracy. Zbyt niskie ciśnienie utrudnia lub uniemożliwia wykonanie określonych prac. Ciśnienie przekłada się na moc odczuwalną urządzenia i jest podstawą efektywności pracy narzędzi i maszyn pneumatycznych. Przyjmuje się, że kompresory śrubowe przemysłowe muszą zapewniać ciśnienie wyższe niż 10 barów (a zwykle 13-15 barów).
- Pojemność zbiornika na sprężone powietrze. Odpowiedniej wielkości zbiornik zapewni płynną pracę systemu sprężonego powietrza. W warunkach przemysłowych rekomenduje się wykorzystanie zbiorników o pojemności 150-200 litrów.
Sprzedaż sprężarek śrubowych w Pneumatik i usługi powiązane
Pneumatik dąży do tego, aby nawiązywać ze swoimi Klientami relacje partnerskie, dlatego nasza oferta jest tak kompleksowa!
- Sprzedaż kompresorów śrubowych marki BOGE – dostarczamy jedne z najlepszych urządzeń na rynku: wydajne, sprawne, trwałe, zoptymalizowane, bogate w nowoczesne rozwiązania z zakresu automatyki i sterowania, proste w obsłudze i serwisowaniu. To rozwiązania na lata i inwestycja, która szybko się zwraca, zwiększając efektywność pracy przedsiębiorstwa!
- Serwis sprężarek śrubowych BOGE i nadzór techniczny – pracownicy Pneumatik to wyszkoleni fachowcy, którzy pomagają dbać o dobrą kondycję wszystkich komponentów stacji sprężarek. Prowadzimy serwis gwarancyjny i pogwarancyjny sprężarek BOGE, wykonujemy audyty i pomiary, sprawujemy stały nadzór techniczny nad systemami naszych Klientów.
- Projekt instalacji sprężonego powietrza, montaż i doradztwo – od planu po kompleksowe wykonanie! Projektujemy zorientowane na konkretne potrzeby układy sprężarek wraz ze stacjami uzdatniania. Dostarczamy je i na życzenie Klienta montujemy – wraz z systemem rurociągów i przyłączami. Na każdym etapie doradzamy zgodnie z naszą wiedzą i solidnym doświadczeniem!
Dlaczego akurat sprężarki śrubowe BOGE?
- Najwyższa jakość – zarówno siedziba, jak i fabryki BOGE zlokalizowane są w Niemczech. Marka słynie z bezkompromisowej dbałości o jakość elementów i współpracy z najlepszymi światowymi dostawcami.
- Ciągłe doskonalenie – dla BOGE nawet już doskonałe rozwiązanie da się udoskonalić! Firma ciągle optymalizuje swoje sprzęty. Dla inżynierów BOGE ważne są innowacje i wykorzystanie potencjału nowych technologii!
- Komfort pracy – BOGE dba nie tylko o wydajność swojego sprzętu, ale też o komfort jego operatorów. Stąd tak liczne unowocześnienia w zakresie redukcji wibracji i znacznego obniżenia generowanego hałasu.
- Oszczędność i środowisko – BOGE dba o aspekt ekonomiczny systemów sprężonego powietrza. Rozwiązania takie jak odzysk ciepła przyczyniają się do oszczędności, a jednocześnie pomagają chronić środowisko!