11 czerwca - Produkty
Kompresor to urządzenie, które umożliwia tłoczenie powietrza pod odpowiednim ciśnieniem. Tego rodzaju sprężarki działają w prosty sposób. Powietrze pobierane jest z otoczenia, a następnie poprzez tłok wtłaczane do zbiornika. Z tego miejsca może być pobierane przez rozmaite narzędzia i sprzęty. Aby kupić dobry kompresor, warto starannie dobrać jego parametry.
Wybór kompresora
Kompresor pozwala na łatwe i szybkie kontrolowanie poziomu ciśnienia powietrza. Może służyć do bardzo wielu celów. W warunkach domowych zwykle wykorzystywany jest do pompowania materacy oraz zasilania narzędzi pneumatycznych. Jego najczęstszym zastosowaniem jest jednak uzupełnianie niedoborów powietrza w oponach. Prawidłowy poziom ciśnienia zapewnia optymalną przyczepność ogumienia, co znacząco podnosi komfort jazdy po każdej nawierzchni. Nie bez znaczenia pozostaje wzrost poziomu bezpieczeństwa, ze względu na obniżenie ryzyka utraty kontroli nad samochodem. Kompresor to przydatne wyposażenie:
- warsztatu wulkanizacyjnego
- stacji benzynowej
- zakładu lakierniczego
- przydomowego garażu
Mnogość zastosowań sprawia, że na zakup takiego sprzętu decydujemy się coraz częściej. Istotną kwestią pozostaje jednak wybór odpowiedniego kompresora. Pod uwagę warto wziąć zarówno planowane wykorzystanie sprężarki, jak i indywidualne preferencje. Aspektem decydującym o wyborze powinny być również parametry techniczne kompresora. Tylko w ten sposób nabyć można model, który zapewni pożądaną wydajność i efektywność pracy.
Pojemność kompresora
Zakup kompresora najlepiej rozpocząć od sprawdzenia jego pojemności. Parametr ten należy dobrać do rodzaju prac, które mają być wykonywane przy użyciu sprężarki. Pojemność musi być dopasowana optymalnie. Zbyt mała wymusi ciągłe napełnianie butli, a zbyt duża przesadnie podniesie jej ciężar i znacząco utrudni transportowanie. Planując zakup kompresora do użytku w warunkach domowych najlepiej zdecydować się na urządzenie o pojemności 30 litrów. Z powodzeniem wystarczy zarówno do uzupełniania braków powietrza w oponach, jak i napompowywania materacy.
Dodatkową zaletą są kompaktowe rozmiary i niewielka waga takiego kompresora, dzięki czemu można go bez trudu przechowywać i przenosić. Jeżeli zależy nam na szybszym pompowaniu, lepszym rozwiązaniem może się okazać kompresor o pojemności 50 litrów. Do wykonywania skomplikowanych prac potrzebny jest natomiast sprzęt bardziej specjalistyczny. Mowa o sprężarkach, które stosowane są podczas piaskowania bądź malowania. Wówczas warto rozglądać się za kompresorami o pojemności sięgającej nawet 300 litrów. Takie urządzenie jest jednak bardzo ciężkie, co ogranicza jego mobilność.
Wydajność i moc
Na sprawność prac realizowanych przy użyciu kompresora wpływa przede wszystkim jego wydajność. Urządzenie o wyższej efektywności zapewnia zdecydowanie szybsze uzupełnianie braków powietrza. Kompresory posiadają zróżnicowaną wydajność, co jest ich cechą charakterystyczną. Parametr ten mieści się w szerokim przedziale 50-1000 litrów na minutę. Wydajność kompresora również należy dopasować do rodzaju wykonywanych zadań. W warunkach domowych sprawdzi się nawet model o gorszych parametrach technicznych. Istotnym aspektem przy wyborze kompresora powinna być także jego moc. Parametry te ponownie należy dopasować do rodzaju wykonywanych prac:
- w warunkach domowych, ok. 1-1,5 KM
- do zaawansowanych prac, min. 2-3 KM
- w profesjonalnych warsztatach, powyżej 4 KM
Osobną kwestią pozostaje moc silnika, w jaki wyposażone zostało urządzenie. Jego podstawowe zadanie to wywoływanie ruchu tłoków w czasie sprężania powietrza. Moc silnika ma jednak pośrednie znaczenie. Większa wartość tego parametru nie zawsze przekłada się na wzrost ilości sprężonego powietrza i sprawniejszą pracę urządzenia. Moc silnika najlepiej zestawiać z pozostałymi własnościami kompresora. Warto też mieć na uwadze tzw. wyższą wartość szczytową.
Parametry użytkowe
Do najważniejszych własności użytkowych kompresora należy maksymalne ciśnienie robocze. Podobnie jak pojemność, parametr ten powinien być dopasowany do rodzaju wykonywanej pracy. Jeżeli kompresor będzie stosowany w warunkach domowych, poziom maksymalnego ciśnienia roboczego nie musi być wysoki. Standardowe urządzenia zwykle posiadają ten parametr na poziomie 8-10 barów. Kolejna ważna kwestia to czas nabijania butli. Producenci stosunkowo rzadko podają, jak długo napełniany jest zbiornik w danym modelu. Informacji na ten temat trzeba szukać w internecie, np. w na forach i w mediach społecznościowych.
Aspekt ten ma znaczenie zwłaszcza w przypadku zastosowań przemysłowych, które wymagają dokładnego określenia czasu przygotowania kompresora do pracy. Przy wyborze konkretnego modelu warto zwrócić uwagę także na jakość manometru. Obecnie posiada go większość produkowanych modeli, jednak w tańszych urządzeniach bywa nieprecyzyjny. W droższych kompresorach różnice między rzeczywistym ciśnieniem, a wskazaniami manometru sięgają zaledwie 0,1 bara.
Poziom hałasu
Podstawowym parametrem wpływającym na komfort użytkowania kompresora jest poziom hałasu, który emituje. Standardowe urządzenia są zwykle bardzo głośne, z natężeniem dźwięku na poziomie przeciętnej kosiarki. Kompresory nie są urządzeniami przyjaznymi dla uszu – trudno jednak uznać to za największy mankament, jeżeli sprzęt użytkowany będzie sporadycznie. Jeśli jednak kompresor ma być podstawowym narzędziem pracy, lepiej rozejrzeć się za urządzeniem generującym nieco mniej hałasu.
Za ciche uznawane są kompresory emitujące dźwięk poniżej 80 decybeli. Modele te są z reguły droższe, ale bardziej komfortowe w użytkowaniu. Firmy prowadzące sprzedaż kompresorów mają też w ofercie modele, które generują hałas poniżej 50 decybeli. Polecane są osobom, które muszą często i długotrwale korzystać z takiego sprzętu. Do wad cichych kompresorów należy wysoka cena.
Obudowa i przewód zasilający
Kompresory najczęściej posiadają obudowę z plastiku. Konstrukcja jest dzięki temu lekka, a także dostatecznie zabezpieczona przed uszkodzeniami mechanicznymi. Plastikowa obudowa redukuje też hałas, który emituje kompresor. Wybierając konkretny model warto ocenić ogólny stan jego powierzchni. Ewentualne wgniecenia lub pęknięcia mogą osłabić trwałość obudowy, a tym samym wytrzymałość urządzenia. Firmy prowadzące sprzedaż kompresorów mają w swojej ofercie także modele z obudową metalową. Zapewnia ona większą żywotność, ale jest droższa od plastikowej. Na wygodę użytkowania kompresora w dużym stopniu wpływa także długość przewodu zasilającego. Parametr ten również warto zestawić z przyszłym zastosowaniem urządzenia.
Jeżeli sprzęt ma być poręczny i mobilny, najlepiej wybrać model z dość długim przewodem. Zabierając go w podróż będzie można bez trudu napompować wszystkie koła równocześnie. Kompresor przeznaczony do użytkowania w warsztacie lub garażu może mieć krótszy kabel. Jeżeli zajdzie taka konieczność, sprzęt zawsze można podłączyć do przedłużacza. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór modelu, którego przewód zasilający będzie miał długość ok. 3 metrów. Doliczając do tego ok. 1-2 metrowy przewód ciśnieniowy, zyskać można kompresor niewymagający ciągłego przenoszenia.
Kompatybilność i gwarancja
Kompresory służą nie tylko do pompowania i uzupełniania ubytków powietrza w materacach czy oponach. Urządzenia te powszechnie są wykorzystywane do wspomagania pracy określonych narzędzi pneumatycznych i maszyn produkcyjnych. Kompresor do profesjonalnych zastosowań powinien być kompatybilny ze sprzętem różnego typu, nierzadko o dość dużej mocy. Najlepiej przed zakupem zweryfikować parametry urządzeń, które mają współpracować ze sprężarką. W ten sposób można optymalnie dopasować model do planowanych zastosowań. Ważna kwestią jest także gwarancja. Renomowani producenci kompresorów oferują zwykle 24-miesięczny okres gwarancyjny, a często bezpłatny serwis naprawczy. Warto mieć na uwadze te korzyści, zwłaszcza w przypadku urządzeń intensywnie eksploatowanych.
Rodzaj kompresora
Decydując się na zakup kompresora, pod uwagę trzeba wziąć także jego rodzaj. Ogólna klasyfikacja obejmuje podział na kompresory:
W pierwszym przypadku niezbędne jest smarowanie pompy sprężarki specjalnym olejem. W modelach bezolejowych nie jest to konieczne, ze względu na obecność tłoków z plastikowymi pierścieniami. Oba rozwiązania mają swoje zalety oraz wady. Kompresor olejowy wolniej się nagrzewa, dzięki czemu może pracować intensywnie i długo. Wymaga jednak systematycznej wymiany oleju, co bywa uciążliwe. Takie rozwiązanie sprawdza się przy realizacji pac z zastosowaniem narzędzi pneumatycznych. Do zalet kompresorów bezolejowych zalicza się fakt, że systematyczna konserwacja nie jest konieczna. Urządzenia te nagrzewają się jednak szybciej, przez co nie sprawdzają się w dłuższych realizacjach. Kompresor bezolejowy nadaje się przede wszystkim to użytku sporadycznego. Ułatwia pompowanie opon czy piłki, a także malowanie płotu bądź oczyszczanie kosiarki i wertykulatora.
Jaki kompresor wybrać?
Wielu kierowców preferuje zakup kompresora, który da się przewozić w bagażniku. Taki model powinien posiadać końcówkę, którą można podłączyć do gniazda zapalniczki. Kompresor samochodowy musi być też dostosowany do napięcia 12V. Najlepiej, żeby posiadał kompaktowe rozmiary, a jednocześnie zapewniał parametry umożliwiające szybkie napompowanie opon. Poszukując urządzenia do przydomowego garażu, warto wybrać wydajny kompresor bezolejowy. Warsztat wulkanizacyjny potrzebuje natomiast urządzenia bardziej zaawansowanego. W takich warunkach zastosować można kompresor olejowy śrubowy, o ciśnieniu maksymalnym ok. 7,5-10 bar.
Najlepiej wybrać model ze specjalnym układem chłodzenia, gwarantującym dłuższy czas pracy. Przy długotrwałej eksploatacji, poziom emisji hałasu nie powinien przekraczać 60-70 decybeli. Jeżeli natomiast kompresor ma służyć do częściowego lakierowania, warto wybrać urządzenie o wydajności 200 litrów na minutę oraz pojemności ok. 50 litrów. Taki sprzęt nie sprawdzi się jednak przy malowaniu całego pojazdu, ze względu na konieczność przerywania pracy oraz odczekiwania na reakcję urządzenia. Jeżeli krótki czas malowania jest priorytetem, trzeba wybrać kompresor ze 100-litrowym zbiornikiem oraz wydajnością 400-500 litrów na minutę.