30 stycznia - Produkty
W różnych gałęziach przemysłu sprężone powietrze wykorzystuje się do poszczególnych celów. Jednym z nich jest zasilanie narzędzi bądź maszyn budowlanych. Narzędzia sprawdzą się tam, gdzie sprzęty na prąd nie mogą być podłączone lub ich specyfika nie pozwala na zastosowanie. Mechanizm korzystania i uruchamiania siłowników pneumatycznych nie jest wcale aż tak skomplikowany. Zatem jak działa siłownik pneumatyczny? Jaka jest budowa siłownika pneumatycznego?
Sprężone powietrze – instalacja pneumatyczna
Zacznijmy jednak od samego początku. Jak wspomnieliśmy przed chwilą, siłowniki pneumatyczne działają dzięki dostarczaniu im sprężonego powietrza. Jednak aby zostało ono do nich doprowadzone, należy stworzyć odpowiednio skonstruowaną instalację sprężonego powietrza, nazwaną także układem pneumatycznym. Jest to przemyślana i logistycznie zaplanowana cała sieć przewodów, połączonych z wykorzystaniem odpowiednich uchwytów mocujących, między kompresorem a punktami odbioru – narzędziami pneumatycznymi. Bardzo ważna jest w takiej sieci jakość i ilość zastosowanych uszczelnień, aby nie dochodziło do niechcianych wycieków tłoczonego gazu.
Z kolei narzędzia pneumatyczne to nic innego jak szereg urządzeń zasilanych sprężonym powietrzem. Są to wkrętarki, przyrządy do mocowania gwoździ, pistolety w warsztatach samochodowych do nakładania lakieru na karoserię i interesujące nas siłowniki pneumatyczne.
Co to jest siłownik pneumatyczny?
To narzędzia pneumatyczne, o czym dowiedziałeś się przed chwilą. W dużym skrócie to niewielkie urządzenia, które ze sprężonego powietrza potrafią wytworzyć dużą ilość energii mechanicznej.
Rodzaje siłowników pneumatycznych
Tak naprawdę istnieje wiele różnych sposobów kategoryzacji siłowników pneumatycznych, na przykład patrząc na ich charakter ruchu elementu roboczego. Tego typu siłowniki pneumatyczne to dwa modele – o ruchu posuwisto zwrotnym tłoczyska siłownika (chociażby siłowniki pneumatyczne tłokowe) oraz siłowniki o ruchu obrotowym wałka (np. siłowniki wahadłowe).
Kolejny podział powstał na podstawie rodzaj ruchu roboczego, czyli na przykład kątowe, krzywokątowe bądź liniowe. Istnieje jeszcze kilka innych metod kategoryzacji siłowników pneumatycznych, jednak w tym tekście zajmiemy się tymi liniowymi, ponieważ to one są najczęściej używane w różnych gałęziach przemysłu. Te dzielą się z kolei na:
- siłowniki jednostronnego działania,
- siłowniki dwustronnego działania.
Jak działa siłownik pneumatyczny?
Budowa siłownika pneumatycznego pozwala na zamianę tłoczonego do niego gazu na energię mechaniczną. Dzieje się to dlatego, że znajdujące się w jego wnętrzu tłoczysko lub zębatka są wprawiane w ruch w jednej komorze, za pomocą sprężonego powietrza. Jednocześnie jest ono transportowane do drugiej komory siłownika, a poprzednia zostaje z niego opróżniona.
W ten oto sposób siłowniki pneumatyczne przetwarzają sprężone powietrze na energię mechaniczną. Mechanizm ten nie jest zbyt skomplikowany, a każdego dnia dzięki niemu wykonuje się wiele prac, w przeróżnych gałęziach przemysłu.
Siłowniki jednostronnego działania
W siłownikach jednostronnego działania spotkasz takie części jak cylinder, sprężyna tłok i tłoczysko, tuleję prowadzącą, różnego rodzaju pierścieni uszczelniających.
Siłowniki jednostronnego działania pracują w taki sposób, że do komory zostaje wtłoczony gaz. W ten sposób następuje ruch z jego wykorzystaniem. Z kolei, aby wrócić do poprzedniej pozycji, korzysta ze sprężyny. Jak sama nazwa wskazuje, poruszanie się sprężonego powietrza odbywa się tylko w jedną stronę.
Jak działa siłownik pneumatyczny dwustronnego działania?
Praca siłownika dwustronnego działania polega na tym, że obydwa opisane powyżej ruchy odbywają się z wykorzystanie mocy sprężonego powietrza.
Siłownik pneumatyczny dwustronnego działania zbudowano więc z tulei siłownika, tłoczyska oraz tłoka, uszczelnień oraz pokryw. Jak widać, nie ma on sprężyny, ponieważ jest mu po prostu niepotrzebna.
Zawory rozdzielające siłownika pneumatycznego
Bardzo ważną kwestią dotyczącą pracy siłownika są zawory rozdzielające. Są to narzędzia, pozwalające nim sterować. To one są napędami, dzięki którym sterowniki działa. Siłowniki dwustronnego działania najczęściej wspomagane są przez zawory typu 4/3 bądź 2 oraz 5/2 lub 3. Z kolei te z jednostronnym tłoczyskiem wymaga najczęściej tylko zaworu 3/2. Wszystko dlatego, że wykorzystują po prostu mniej sprężonego powietrza.
Jakie zastosowanie mają siłowniki pneumatyczne?
Określone normy produkcji siłowników pozwalają na wykorzystywanie ich na platformach wiertniczych na całym świecie. Są przystosowane do pracy w wysokich temperaturach i do działania z substancjami żrącymi – choć pamiętajmy, że zależy to od ich rodzaju oraz specyfiki.
Poza tym stosuje się je w górnictwie węgla, gazu czy innych surowców, wydobywanych na naszej planecie. Często spotyka się je także w halach produkcyjnych, zwłaszcza jeśli chodzi o mechanizmy taśm produkcyjnych. Poza tym siłowniki pneumatyczne są obecne w warsztatach samochodowych.
FAQ:
1. Siłownik pneumatyczny – co to jest?
Są to urządzenia pneumatyczne, które służą do zamiany sprężonego powietrza na energię mechaniczną. Dzieli się je na wiele różnych rodzajów i kategorii, jednak najczęściej używanymi przez fachowców są siłownik dwustronnego działania i z jednostronnym tłoczyskiem – czyli jednostronnego działania.
2.Siłownik pneumatyczny – jak działa?
Wiele osób zastanawia się, jak działa siłownik pneumatyczny. Nie jest to, jak się okazuje, żadna skomplikowana sprawa! Sprężone powietrze zostaje wprowadzone do wnętrza siłownika i przepływa przez tłoczysko lub zębatkę. Później zostaje wypchane z tej komory oraz trafia do drugiej.
3. Jakie zastosowanie mają siłowniki pneumatyczne?
Są one wykorzystywane w branżach technicznych i produkcyjnych. Poza tym siłowniki dwustronnego działania i te z jednostronnym tłoczyskiem spotkasz także w kopalniach, na platformach wiertniczych i w warsztatach.