9 września - Produkty
Kompresor (inaczej sprężarka) to urządzenie, które może się przydać w gospodarstwie domowym, choć jego wykorzystanie częściej sprawdzi się w przemyśle, gdzie parametry urządzenia i jego moc okażą się użyteczne w dziennych warunkach i pracach.
Wśród dostępnych na rynku sprężarek, najczęściej spotykanymi są sprężarki tłokowe, śrubowe i łopatkowe, a ich podział jest uwarunkowany rodzajem mechanizmów, które są odpowiedzialne za przepływ powietrza. W warunkach warsztatów samochodowych lub lakierni najlepszą inwestycją jest kupno sprężarki śrubowej, która dzięki wielu zastosowaniom, potrafi usprawnić pracę w tej branży i odpowie na zapotrzebowania mechaników lub lakierników. Jakie jednak czynniki są pożądane i na co zwrócić uwagę kupując sprężarkę?
Gdzie można znaleźć sprężarki?
Kompresory powietrza obecne są w wielu narzędziach codziennego użytku, takich jak odkurzacze, suszarki do włosów czy chłodziarki, ale także sprzętach dedykowanych do prac wulkanizacyjnych lub warsztatowych. Ich główną funkcją jest podwyższenie ciśnienia gazu bądź wymuszenie jego sprawnego przepływu. Sprzedaż sprężarek oferuje klientom zróżnicowane produkty, wśród których każdy może dobrać urządzenie do własnych potrzeb, jednak najpierw konieczne jest określenie jego przeznaczenia i w jakich warunkach będzie ono pracowało.
Kompaktowe sprzęty do domowych warunków są powszechnie dostępne i każdy może je mieć na własną rękę. Dla warunków przemysłowych, gdzie siła urządzenia jest potrzebna do wykonywania prac, konieczna jest inwestycja w solidny sprzęt, który będzie pomocą w realiach branży.
Na co zwrócić uwagę kupując sprężarkę?
Układ podzespołów oraz samo wykonanie sprężarek sporo o sobie mówią, dlatego warto zwracać uwagę na parametry, jakimi te się odznaczają, aby być pewnym idealnie wybranego produktu, który będzie użyteczny i funkcjonalny. Wśród elementów, które powinny zainteresować potencjalnego nabywcę są:
- pojemność zbiornika, czyli wyznacznik płynnej pracy sprężarki, ponieważ dzięki niej nie dochodzi do spadków ciśnienia. Dla warunków domowych, które nie wymagają profesjonalnego sprzętu, a służą jedynie do okazjonalnych prac naprawczych, wartość pojemności zbiornika będzie wystarczająca dla 25l. Przemysłowe warunki jednak wymagają użycia profesjonalnego sprzętu, ponieważ jego praca jest ciągła i trwa po kilka godzin w ciągu dnia. Dlatego właśnie odpowiednią wartością pojemności będą sprężarki 150 i 200 litrowe.
- ciśnienie kompresora jest niezwykle istotne i zapewnia odczuwalną moc, która może cieszyć lub utrudniać pracę. Szczególnie zajęcia branży warsztatowej wymagają, aby praca urządzenia była efektywna, a jego ciśnienie pomagało w wielu czynnościach mechaniki aut. Nie ma zatem co patrzeć na sprężarki o wartościach 6-10 bar, ponieważ te sprawdzą się przydomowych pracach okazjonalnego pompowania kół. Profesjonalne kompresory przemysłowe powinny wykazywać parametry wyższe niż 10 jednostek. Najbardziej popularne są te o wartościach 13 i 15 barów.
- wydajność urządzenia to także kluczowy element, który może znacząco wpłynąć na jakość pracy przedsiębiorstwa. Im wyższa wartość tego parametru, tym urządzenie pracuje dokładniej, wydajniej i dłużej. Wydajność sprężarki powinna być zgodna z zapotrzebowaniem urządzenia produkcyjnego i odniesiona do ciśnienia jego pracy. Jest to bardzo ważne także w strefie ekonomicznej firmy, ponieważ źle dobrana sprężarka zwiększa ryzyko nadmiernego zużycia energii elektrycznej, oraz jest droga w serwisowaniu. Błędnie dobrany rodzaj kompresora może okazać się niekompatybilny z urządzeniami przemysłowymi, co przynosi spore straty dla przedsiębiorstwa.
Jakie sprężarki wybrać – mobilne czy stacjonarne?
Zdając sobie sprawę z mobilności współczesnego świata i działających w nim firm, sprzedaż sprężarek dopasowuje się do wymagań rynku. Asortyment kompresorów, dostępnych w ofertach, proponuje urządzenia stacjonarne oraz mobilne. Wybór jest uzależniony od wymagań i oczekiwań klienta. Trzeba jednak zadawać sobie sprawę z tego, że przenośny sprzęt owszem, będzie charakteryzował się lekkością i kompaktowym kształtem, ale równocześnie jego parametry techniczne będą o wiele słabsze.
Typowe sprężarki używane w warsztatach samochodowych to zazwyczaj postawne maszyny o dużej mocy, które są umieszczone w pracowni na stałe, choć rozwijający się rynek wyłonił także mobilne warsztaty dojeżdżające do klienta, a te zaopatrzone są właśnie w przenośne kompresory.
Olejowe i bezolejowe
Wśród podkategorii, które dzielą sprężarki na różne typy, znaleźć można także podział na olejowe i bezolejowe. Kompresor olejowy to urządzenie, w którym pompa sprężarki jest smarowana specjalnym olejem. Drugi typ kompresorów nie wymaga otulania powłok smarowidłem, ponieważ za jego pracę odpowiadają tłoki. Z tego względu urządzenie o takiej konstrukcji jest słabsze, ponieważ mechanizm tłoków szybko się nagrzewa i konieczne jest przerywanie prac. W warunkach przemysłowych zatem dobrą inwestycją jest zakup sprężarki olejowej, która może stale i bez przerwy pracować, nie powodując zastojów.
Zakup sprężarki w planowaniu budżetu firmy
Oczywiste jest, że każdy przemysłowy przedsiębiorca liczy koszty i chce, aby funkcjonowanie jego firmy było jak najbardziej ekonomiczne. Dobór urządzeń pracujących na zyski firmy także nie może przynosić strat. Jak zatem dobrać sprężarkę, aby była wydajna i nie przynosiła ubytków w budżecie?
Wybierając wielkość kompresora do codziennej pracy można określić jej zużycie na podstawie sprężonego powietrza urządzeń w zakładzie i dobrać taką, która ma jak największą wydajność. Można to zrobić za pomocą dwóch metod:
- określić zużycie sprężonego powietrza przepływomierzem,
- zliczyć metodą rachunkową pobór wszystkich odbiorników sprężonego powietrza wraz z uwzględnieniem jednoczesności ich pracy.
Pomiar zużycia powietrza
Bywają sytuacje, kiedy w pracy firmy, w której sprężarki są używane, dochodzi do problemów z eksploatacją kompresorów, spadkami ciśnienia w instalacjach, zastojami maszyn lub przerwami w produkcji z powodu braku sprężonego powietrza. Wówczas warto się zastanowić nad kupnem dodatkowego sprzętu, który „rozładuje” przesyt pracy pozostałych maszyn. Sprzedaż sprężarek idąc w kierunku współpracy z klientem, szczególnie „dużym”, często oferuje użyczenie urządzeń celem opomiarowania całego układu pracujących w przedsiębiorstwie maszyn. W efekcie, na koniec okresu pomiarowego przedsiębiorca zna dokładne zapotrzebowanie na sprzężone powietrze, czas kiedy występują widełki maksymalnego i minimalnego poboru, zakres ciśnień w instalacjach, lub efektywność pracy sprężarek.
Na podstawie takich informacji łatwiejsze jest określenie, jakiej wydajności brakuje w dotychczas eksploatowanych sprężarkach i będzie to minimalna wartość kompresora, jaki trzeba dokupić. Metoda pomiarowa pomaga w dokładnym określeniu minimalnej wydajności sprzętu, jaki powinien pojawić się w zakładzie, aby rozwiązać dotychczasowe problemy. Wprowadzenie jej w życie wymaga często nakładów finansowych, jakie trzeba ponieść za wykonanie obliczeń i zatrudnienie specjalistów w tej dziedzinie, niemniej jednak taka inwestycja i dobór odpowiedniej sprężarki mogą pomóc w oszczędności na kosztach eksploatacji maszyn.
Zliczenie poboru wszystkich odbiorników sprężonego powietrza
Druga metoda odbywa się na podstawie zsumowania wartości zużycia powietrza wszystkich pracujących w zakładzie urządzeń zasilanych właśnie sprzężonym powietrzem, tj. narzędzi, siłowników, pomp, dysz itp. Następnie konieczne jest uwzględnienie efektywnego czasu pracy oraz współczynnika jednoczącego wspólną pracę wskazanych maszyn. Metoda ta jest dość czasochłonna i wymaga wiedzy w zakresie wykorzystywania powietrza przez każde, wyszczególnione urządzenie.
Serwis sprężarek
Wysokiej jakości kompresory przeznaczone do użytku przemysłowego i zbudowane tak, aby stale pracować na rzecz firmy, cechują się złożoną konstrukcją, zbudowaną z wielu ruchomych i nieruchomych elementów, części oraz podzespołów, dlatego okresowa obsługa i serwis sprężarek mają duże znaczenie, wpływające na jakość pracy sprężarek. Najlepszym źródłem informacji i wizytówką każdego urządzenia jest jego instrukcja obsługi, z której można dowiedzieć się najbardziej wiarygodnych informacji, jakie ma do przekazania producent o danym modelu produktu. Z treści instrukcji można zatem odczytać informacje na temat okresu, po którym należy wykonać serwis lub o czasie, po jakim konserwacja jest wymagana (co 1000, 2000, 4000 godzin).
Przegląd techniczny kompresorów powietrza obejmuje następujące obszary:
- stopień sprężający, czyli serce urządzenia, o które należy dbać z najwyższą starannością. Jest to zespół, w którym dochodzi do procesu sprężania i cechuje się dużą wrażliwością na czynniki zewnętrzne, tj. nadmierna temperatura lub zanieczyszczenie powietrza. Obsługujący maszynę pracownik musi być zatem wyczulony na dźwięki, jakie ta oddaje do otoczenia. Zwiększona głośność lub wibracje to symptomy, których nie należy lekceważyć i zgłosić przełożonemu, celem serwisu urządzenia.
- silnik elektryczny i jego łożyska – powinny być cyklicznie smarowane i wymieniane ze względu na ciągłe zużycie materiałów. Monitorowanie poboru prądu pomaga w obrazowaniu, w jakim stanie silnik się znajduje. Prawidłowa, niska temperatura wewnątrz obudowy silnika zwiększa jego żywotność, dlatego powinna być stale sprawdzana.
- filtry – regularna wymiana filtrów znacząco poprawę pracy sprężarki oraz wydłuża jej żywotność, pozwala także na redukcję zużycia stopnia sprężającego i zanieczyszczenia komponentów.
- olej – pełni ważną funkcję w pracy kompresora; powinien być wymieniany według zaleceń producenta, który określa jego zużycie i wymóg odświeżenia. Substancja oleista bowiem przechwytuje zanieczyszczenia oraz zabezpiecza części wirujące przed nadmiernym zużyciem.
Sprzedaż sprężarek wiąże się także z ich okresem gwarancyjnym, na który warto zwracać uwagę podczas zakupów. Najczęstszym okresem ochrony są 24 miesiące, jednak ciekawą ofertom współpracy jest także serwis, za który odpowiada sam producent w okresie gwarancyjnym urządzenia.
Swoje wykorzystanie sprężarki odnajdują w wielu dziedzinach życia prywatnego i zawodowego, dlatego ich sprzedaż i produkcja są tak zróżnicowane, aby zadowalać wielu klientów i spełniać ich oczekiwania.