Przebieg audytu sprężonego powietrza jest kwestią indywidualną zarówno dla firmy, która go przeprowadza, jak i dla przedsiębiorstwa, w którym jest organizowany. Wiele zależy od samego projektu systemu oraz od charakterystyki pracy firmy Klienta i potrzeb, które z niej wynikają. Niemniej każdy audyt sprężonego powietrza obejmuje szereg pomiarów najważniejszych punktów instalacji.
Pomiar wydajności systemu oraz obciążenia stacji sprężarek
Pierwszym elementem audytu sprężonego powietrza jest sprawdzenie wydajności – całości systemu pneumatycznego. Bada się więc ilość produkowanego powietrza pod ciśnieniem w danej jednostce czasu, a wynik zestawia się z zapotrzebowaniem na to medium. W ten sposób można precyzyjnie sprawdzić, czy system w obecnej formie jest wystarczająco wydajny, czy potrzebuje rozbudowy, czy może generuje zbyt dużo medium, co przekłada się na straty i niepotrzebne wydatki.
Z analizą wydajności systemu wiąże się też pomiar poboru mocy przez jednostki układu oraz test prawidłowości konfiguracji wszystkich urządzeń z elementami instalacji. W ten sposób można się dowiedzieć, ile energii potrzeba do produkcji jednostki sprężonego powietrza oraz oszacować koszt obsługi danego urządzenia. To z kolei podstawa do optymalizacji zastosowania sprężarek i zmniejszenia wydatków na ich eksploatację!
Pomiar przepływu sprężonego powietrza w systemie pneumatycznym
Pomiar przepływu sprężonego powietrza również jest istotny z punktu widzenia oceny wydajności instalacji. Badania zwykle przeprowadza się za pomocą specjalnych sond umieszczonych w rurociągach.
Analiza dotyczy sprawności działania systemu dystrybucji sprężonego powietrza – po opracowaniu wyników można stwierdzić, ile powietrza przepływa przez instalację i zestawić tę wartość z ilością medium wyprodukowanego przez stację sprężarek oraz docierającego do odbiorników. Dzięki temu można więc ustalić, czy w instalacji pojawiają się jakieś nieszczelności.
Pomiar ciśnienia sprężonego powietrza w instalacji
Pomiary ciśnieniowe wykonuje się punktowo – dla najważniejszych elementów instalacji i za pomocą specjalistycznych czujników. Urządzenia przekazują dane, które audytorzy precyzyjnie analizują i przeprowadzają na ich podstawie obliczenia.
To także jest ważne pod kątem wydajności systemu. Zbyt niskie ciśnienie w układzie względem zapotrzebowania odbiorników sprawia, że urządzenia nie pracują wydajnie i wykorzystują jedynie część swojej mocy. Zbyt wysokie ciśnienie również nie jest wskazane, bo prowadzi do dużych strat związanych z większym zużyciem energii.
Jest to więc parametr, który wręcz musi zostać zoptymalizowany. Audyt precyzyjnie wskaże, które elementy systemu wymagają konserwacji, naprawy lub wymiany.
Analiza szczelności instalacji sprężonego powietrza
Nawet niewielka nieszczelność w instalacji prowadzi do kosztownych strat. Jeśli w którymś miejscu dochodzi do wycieków sprężonego powietrza, to medium zostaje zmarnowane. Trzeba za nie zapłacić, ale nie można go wykorzystać. To niepotrzebny wydatek, który można na szczęście szybko wyeliminować!
Badanie szczelności instalacji pneumatycznej należy przeprowadzić z zastosowaniem zaawansowanych narzędzi i oprogramowania, które będą w stanie wykryć nawet minimalne nieszczelności. Dzięki takim pomiarom można skutecznie zlokalizować i naprawić usterki oraz przywrócić systemowi optymalną wydajność.
Analiza jakości produkowanego sprężonego powietrza
Na audyt instalacji sprężonego powietrza składa się też przegląd wszystkich ważnych elementów układu uzdatniania powietrza pod ciśnieniem. Każda branża i każdy proces technologiczny wymaga określonej normami jakości medium, z którego zanieczyszczenia takie jak woda, olej czy pyły zostaną wyeliminowane do określonej minimalnej wartości.
Audytorzy sprawdzają i oceniają wydajność i poprawność działania takich elementów jak osuszacze, filtry, separatory i spusty kondensatu. Mierzą np. temperaturę punkty rosy (która wskazuje na zawartość wilgoci) oraz resztkową zawartość oleju. Dzięki temu można się upewnić, czy sprężone powietrze jest wystarczająco czyste, czy może należy zastosować inne, bardziej precyzyjne elementy uzdatniające, wymienić zużyte komponenty lub przeprojektować układ.