Kondensat wodno-olejowy, zanim zostanie zutylizowany, czyli np. odprowadzony do kanalizacji, musi zostać odpowiednio oczyszczony. Dopuszczalna zawartość resztek oleju w kondensacie jest określana normą ISO 14000 i nie można jej przekroczyć, aby spełnić wymogi ochrony środowiska w zakresie uzdatniania skroplin.
Podczas zakupu trzeba więc zwrócić uwagę przede wszystkim na to, jaką separator oleju zapewnia zawartość resztkową oleju i czy jest zgodna z aktualnymi wytycznymi.
Kolejną kwestią jest wydajność separatora, która musi zostać dostosowana do ilości wytwarzanego w danej jednostce czasu kondensatu, a ta zależy już od intensywności pracy sprężarek i ich rodzaju oraz systemu uzdatniania medium.
Zachęcamy również do tego, aby zwrócić uwagę na komfort użytkowania oddzielacza. Olej nie powinien przedostawać się w różne miejsce urządzenia, aby wymiana filtrów była po prostu czysta. Elementy filtrujące powinny być łatwe w wymianie, a częstotliwość ich wymiany ograniczona do minimum. Warto też postawić na takie urządzenia, które nie wymagają podłączenia do prądu, pracują płynnie i cicho, a koszt ich utrzymania jest symboliczny.