Nagromadzony kondensat szkodzi kompresorowi. Przyspiesza on korozję i negatywnie wpływa na stan techniczny systemu sprężonego powietrza. Poprzez nagromadzoną wilgoć i olej poszczególne elementy mogą ulec szybszemu zniszczeniu.
Poza tym w przypadku dużych ilość tego materiału znacznie spada jakość tłocznego gazu. Wszystko dlatego, że dren kondensatu jest montowany na częściach systemu sprężonego powietrza. Są to między innymi separatory wody bądź powierzchnie filtrów, osuszaczy adsorpcyjnych, ziębniczych i membranowych oraz separatorów cyklonowych.
Podsumowując, regularne odprowadzanie kondensatu nie tylko uchroni sprężarki przed usterkami, ale również usprawni i zoptymalizuje działanie uzdatniaczy. Ostatnia kwestia jest niezwykle ważna dla wielu gałęzi przemysłu, korzystających ze sprężonego powietrza. W wielu branżach bowiem wykorzystuje się je do produkcji artykułów, w których sterylność odgrywa ogromną rolę.
Przykładem jest farmacja, gdzie do tworzenia tabletek, formowania szklanych buteleczek do syropów lub mieszania niektórych leków, stosuje się tłoczone powietrze ze sprężarek. Tak samo w medycynie – powietrze do respiratorów dostarczają właśnie kompresory. Z kolei branży spożywczej, używa się go do osuszania warzyw i owoców, przed zamknięciem ich w opakowania. To tylko kilka przykładów, które obrazują, jak ważna jest współpraca spustów kondensatu z elementami oczyszczającymi.