Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Sprężarki śrubowe o zmiennej wydajności

Sprężarki śrubowe o zmiennej wydajności

Odpowiednio dostosowane do potrzeb i warunków pracy zakładu sprężarki śrubowe o zmiennej wydajności mogą przełożyć się na znaczne oszczędności, gdyż ograniczają zużycie energii elektrycznej. Są to sprężarki z napędem VSD o zmiennej prędkości obrotowej, które dostosowują wydajność produkcji sprężonego powietrza do bieżących potrzeb firmy. Rozwiązanie to jest szczególnie polecane przedsiębiorstwom, w których zapotrzebowanie na powietrze pod ciśnieniem zmienia się w czasie trwania cyklu produkcyjnego.

Sprężarki śrubowe o zmiennej wydajności od BOGE są wydajne i ekonomiczne, łatwe w obsłudze i serwisowaniu. Generują hałas na minimalnym poziomie, więc praca z nimi jest komfortowa. Mimo samej już wysokiej sprawności energetycznej urządzenia taką sprężarkę można wyposażyć w rozwiązanie umożliwiające odzysk ciepła, co pozwala wykorzystać niemal 100% energii!

Jak działają sprężarki śrubowe o zmiennej wydajności?

  • W sprężarkach śrubowych o zmiennej wydajności powietrze jest sprężane w module śrubowym – dwie obracające się śruby zmniejszają objętość powietrza, a zwiększają jego ciśnienie.Sprężarki śrubowe o zmiennej wydajności są wyposażone w napęd zmiennoobrotowy VSD (Variable Speed Drive). Napęd ten za pomocą falownika reguluje liczbę obrotów silnika. Jest to zwykle napęd bezpośredni 1:1 lub przekładnia pasowa. Za pomocą zaawansowanej elektroniki – czujników, sterowników mikroprocesorowych, zaworu elektromagnetycznego – mierzone jest ciśnienie w układzie i dostosowywana jest prędkość silnika, a zatem też przepływ powietrza, w stosunku do aktualnego zapotrzebowania na sprężone powietrze, a wszystko to w czasie rzeczywistym! Cały proces zazwyczaj polega na zmodyfikowaniu mocy wejściowej względem zmiany częstotliwości prądu jako odpowiedzi na sygnał ciśnienia na wylocie sprężarki. Wtedy gdy silnik dostosowuje prędkość, do bieżącej sytuacji dopasowuje się też moduł śrubowy i sprężone powietrze jest produkowane w takiej ilości, jaka w danej chwili jest potrzebna.Parametry takie jak wydajność, ciśnienie i moc silnika są zależne od konkretnego modelu sprężarki. Natomiast zwykle jest to:
    • wydajność w zakresie 0,28-44,6 m³/min,
    • ciśnienie robocze od 5 do 13 barów,
    • moc silnika od 5,5 do 250 kW.

Jakie są zalety sprężarek śrubowych o zmiennej wydajności?

  • Obniżenie zużycia energii elektrycznej o 40% w stosunku do sprężarek o stałej wydajności, co przekłada się na niższe rachunki, często nawet rzędu kilku, kilkunastu tysięcy złotych! Dodatkowo wytworzoną przez sprężarkę energię cieplną można odzyskać i wykorzystać np. do ogrzania pomieszczeń.
  • Stałe ciśnienie sprężania. Sprężarki śrubowe o zmiennej wydajności cały czas dostosowują swoją wydajność w taki sposób, aby utrzymać ciśnienie w układzie w ramach wcześniej ustalonego zakresu. Tego typu sprężarki zwykle mają nastawy docelowego ciśnienia oraz wartości granicznych. To z kolei umożliwia znaczące obniżenie ciśnienia roboczego względem sprężarki o stałej wydajności, a to znów obniża życie energii, a więc daje oszczędności.
  • Możliwość zaprogramowania sprężarki. Sprężarkę śrubową o zmiennej wydajności, dzięki zaawansowanym modułom elektronicznym, można ustawić pod kątem konkretnych wymagań – np. zdecydować o pracy sprężarki przy minimalnej prędkości roboczej (odciążenie lub wyłączenie). Sprężarka może być też uruchamiana i wyłączana automatycznie na podstawie wskazań zegara.
  • Łagodny start i optymalna praca silnika. Napęd VSD skutecznie chroni przed prądem rozruchowym, który może prowadzić do przegrzewania się uzwojeń. Eliminuje także uderzenia prądowe przy włączaniu i wyłączaniu oraz redukuje pracę biegu jałowego. A to znacznie wydłuża żywotność zarówno silnika, jak i całego układu napędowego i przyczynia się do niższych kosztów serwisowych.
  • Komfort pracy ze sprężarką. Sprężarki śrubowe o zmiennej wydajności są bardzo ciche – mogą być zlokalizowane nawet w pobliżu stanowiska pracy i nie wywołują żadnego dyskomfortu. Zwykle charakteryzują się też niewielkimi gabarytami, są więc ustawne i nie zajmują dużej powierzchni. Dodatkowy plus to przejrzysta konstrukcja sprężarki oraz nieskomplikowana obsługa i serwis.

Jakie wady mają sprężarki śrubowe o zmiennej wydajności?

Sprężarki śrubowe o zmiennej wydajności oprócz wielu zalet mają też kilka wad, które warto poznać, aby podjąć korzystną decyzję zakupową. Nie jest to sprzęt uniwersalny, który sprawdzi się świetnie niezależnie do warunków pracy!

  • Wyższy koszt zakupu sprężarki względem sprężarki o stałej wydajności. Na cenę sprężarki zmiennoobrotowej dość duży wpływ ma zastosowana w niej zaawansowana elektronika. Natomiast jeśli sprężarka będzie skonfigurowana dobrze w stosunku do specyfiki pracy zakładu, wtedy wygeneruje olbrzymie oszczędności, a więc koszt inwestycji zwróci się szybko i z naddatkiem!
  • Wyższe koszty ewentualnych napraw niż w przypadku sprężarki o stałej wydajności. To również ma związek z komponentami elektronicznymi, ale też z całym silnikiem czy wręcz modułem silnik-stopień śrubowy. Dlatego należy sporo uwagi przyłożyć do właściwej konfiguracji sprężarek oraz stosować się do zasad eksploatacji określonych przez producenta.
  • Niższa odporność na niekorzystne warunki. Wszystkim komponentom elektronicznym trzeba zapewnić odpowiednio korzystne warunki pracy. Żaden sprzęt elektroniczny nie powinien być wystawiony na działanie wilgoci, pyłu i skrajnych temperatur. Sprężarki śrubowe o zmiennej wydajności nie mogą pracować w środowisku zapylonym i wilgotnym, należy im zapewnić suche i raczej chłodniejsze otoczenie. Wymagają także stałego i silnego zasilania.

Kiedy warto zainwestować w sprężarki śrubowe o zmiennej wydajności?

Skoro sprężarki śrubowe o zmiennej wydajności nie sprawdzą się w każdej sytuacji, to sprawdźmy, kiedy zdecydowanie warto w nie zainwestować.

  • Gdy zapotrzebowanie na sprężone powietrze zmienia się w ciągu doby

W takiej sytuacji, gdy wykorzystywane są sprężarki o stałej wydajności, istotna część wygenerowanego medium jest po prostu marnowana. Sprężarki o stałych obrotach uwzględniają zmienność zapotrzebowania, przechodząc w stan odciążenia lub się wyłączając. 

W pierwszym wypadku sprężarka nadal zużywa energię, choć nie produkuje medium. W drugim występuje istotny skok poboru energii przy ponownym uruchomieniu. Sprężarki śrubowe o zmiennej wydajności eliminują wszystkie te problemy.

  • Gdy wielkość sprężarek jest dostosowana do obciążeń. 

Jeśli obciążenia są tak duże, że sprężarki muszą pracować powyżej 80% swojej wydajności, to generowane oszczędności będą niewielkie. Podobnie w przypadku gdy wydajność sprężarki jest zbyt wysoka w stosunku do zapotrzebowania. 

Tak więc bardzo ważny jest właściwy dobór i konfiguracja stacji – wszystkie elementy muszą zostać zaplanowane na podstawie precyzyjnych pomiarów. Warto powierzyć projekt układu specjalistom, którzy idealnie dostosują go do potrzeb.

Jakie sprężarki śrubowe o zmiennej wydajności wybrać? Od BOGE!

Niemiecka marka BOGE to jeden z głównych światowych producentów systemów do produkcji, uzdatniania i dystrybucji sprężonego powietrza. W ofercie BOGE nie mogło zabraknąć sprężarek śrubowych o zmiennej wydajności, które są wyposażone w najlepsze nowoczesne komponenty i funkcje, które optymalizują pracę przedsiębiorstwa, dbając o korzystny rachunek ekonomiczny. W Pneumatik jesteśmy autoryzowanym przedstawicielem BOGE w Polsce. Dlaczego polecamy tę markę?

  • Jakość „made in Germany” – BOGE w ponadprzeciętnym stopniu dba o jakość i niezawodność swoich urządzeń. Siedziba i fabryka BOGE zlokalizowana jest w Niemczech, a firma współpracuje wyłącznie z najlepszymi dostawcami. Nie tylko jakość jest ważna, ale też liczba komponentów i modułowy sposób budowy sprężarek. To ułatwia serwis i przyspiesza naprawy, nie narażając inwestorów na dodatkowe koszty związane z przestojem w pracy.
  • Innowacyjne rozwiązania – dzięki osiągnięciom nowoczesnej inżynierii BOGE wyposaża swoje urządzenia w funkcje, które zwiększają wydajność systemu przy jednoczesnym obniżeniu kosztów eksploatacyjnych. Warto wspomnieć choćby o stopniu sprężania BOGE Effilence, który łączy wydajność i cichą pracę sprężarek, a przy okazji jest zaprojektowany pod kątem długotrwałego użytkowania. Innym rozwiązaniem jest odzysk ciepła, który umożliwia wykorzystanie energii cieplnej i obniżenie kosztów.

Sprężarki śrubowe o zmiennej wydajności w ofercie Pneumatik

Jako oficjalny przedstawiciel i dystrybutor BOGE w Polsce oferujemy Państwu najlepsze i sprawdzone rozwiązania w zakresie produkcji sprężonego powietrza.

Z przyjemnością zaprojektujemy dla Państwa firmy system sprężonego powietrza na podstawie wcześniej przeprowadzonego audytu i serii szczegółowych pomiarów. Doradzimy pod kątem wyboru urządzeń i sprawdzimy, czy sprężarki śrubowe o zmiennej wydajności w pełni się sprawdzą i wygenerują oszczędności, czy może korzystniej będzie zdecydować się na sprężarki o stałej wydajności.

Prowadzimy także serwis gwarancyjny i pogwarancyjny sprężarek BOGE, w ramach którego organizujemy przeglądy techniczne oraz podejmujemy się napraw i remontów urządzeń. 

Wróć do
Produkty