Sprężarki powietrza muszą zawsze zostać dobrane do wymagań konkretnego zakładu czy procesu technologicznego, w którym sprężone powietrza będzie wykorzystywane.
Dlatego tak ważne jest przygotowanie odpowiedniego projektu całego układu, który zapewni określoną wydajność produkcji powietrza pod ciśnieniem oraz jakość sprężonego powietrza, która będzie odpowiadać normom w danej branży. Zupełnie inną charakterystykę powinien mieć system, w którym sprężone powietrze styka się z produktami niż np. układ wykorzystywany do malowania czy obróbki materiałów!
Rodzaj sprężarki powietrza: tłokowa, śrubowa, a może spiralna?
Wybór konkretnego rodzaju sprężarki przemysłowej jest zwykle wynikową tego, jak duże jest zapotrzebowanie na sprężone powietrze. Wszystkie warianty sprężarki powietrza – tłokowe, śrubowe czy membranowe – działają na nieco innej zasadzie, przez co różnią się wydajnością.
Kompresory powietrza tłokowe zwykle są nieco tańsze i łatwiejsze w eksploatacji, ale niekoniecznie nadają się do pracy ciągłej ze stałą, wysoką wydajnością. Przyjmuje się, że jeśli zapotrzebowanie na sprężone powietrze przekracza 800 l/min (ciśnienie 7 barów), warto postawić na sprężarkę przemysłową śrubową – może pracować ciągle, bez spadków wydajności i trwałości, a przy tym jest cicha, co służy komfortowi pracy.
Z kolei jeśli wymagane jest najwyższej jakości czyste powietrze, warto zastanowić się nad sprężarką tłokową bądź śrubową, ale w wersji bezolejowej.
Parametry sprężarki powietrza: jaka wydajność?
Wydajność sprężarki powietrza to jeden z najważniejszych parametrów, które należy wziąć pod uwagę podczas zakupu, a który jest zawsze dostępny w specyfikacji technicznej konkretnego modelu.
Aby wybrać odpowiedni model, trzeba zmierzyć zużycie sprężonego powietrza przez wszystkie urządzenia i narzędzia, które znajdują się w zakładzie i wykorzystują to medium oraz określić wymagane ciśnienie dla wszystkich odbiorników. Takie pomiary przeprowadza się na dwa sposoby:
- za pomocą przepływomierza – jest to sposób najdokładniejszy, a przy tym szybki i niezbyt pracochłonny, jednak wiąże się z dodatkowym wydatkiem na zaangażowanie sprzętu i fachowców; mimo tego jest to korzystna inwestycja;
- zliczając pobór wszystkich odbiorników – dane o zapotrzebowaniu na sprężonego powietrze znaleźć można w specyfikacji urządzeń lub w instrukcji obsługi; należy zsumować wszystkie wartości, lecz z uwzględnieniem ich czasu pracy oraz współczynnika jednoczesności pracy.
Zawsze podczas obliczania bądź szacowania zapotrzebowania na sprężone powietrze należy wziąć pod uwagę nieco zawyżone wartości. Warto też wiedzieć, że wyliczone wartości trzeba raczej traktować jako minimalne dla kupowanej sprężarki. Kalkulacje powinny uwzględniać jeszcze dwa czynniki – wzrost nieszczelności układu wskutek jego eksploatacji oraz możliwość rozbudowy systemu w przyszłości.
Parametry sprężarki powietrza: jakie ciśnienie maksymalne?
Dostępne w sprzedaży sprężarki przemysłowe zapewniają maksymalne ciśnienie robocze standardowo na poziomie od 8 do 15 barów. Jednak niektóre procesy technologiczne mają specjalne wymagania. Dlatego produkuje się także sprężarki niskociśnieniowe (do 4 barów) oraz wysokociśnieniowe (do 300 barów!).
Aby wybrać właściwie, należy określić najwyższe ciśnienie zasilanych przez sprężarki powietrza urządzeń. To bardzo ważne – zbyt niskie ciśnienie uniemożliwi wykonanie określonych procesów, a zbyt wysokie doprowadzi do niższej wydajności urządzenia, a jednocześnie będzie wymagać więcej energii i szybciej się zużywać, co może istotnie podnieść koszty eksploatacji.
Oczywiście należy pomyśleć o pewnym „zapasie”, aby zapewnić optymalne parametry pracy sprężarki, lub rozważyć zakup modelu, który umożliwia dostosowanie ciśnienia do aktualnych potrzeb.
Jakość sprężonego powietrza a olejowe i bezolejowe kompresory przemysłowe
Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem determinującym wybór sprężarki jest jakość sprężonego powietrza, jaka jest wymagana w trakcie określonych procesów.
Zarówno sprężarki tłokowe, jak i śrubowe czy membranowe wykorzystują olej – do m.in. chłodzenia i zmniejszania tarcia. Olej jest więc płynem eksploatacyjnym, który umożliwia wydajną pracę oraz niską awaryjność sprzętu. Natomiast jego cząsteczki przedostają się do sprężonego powietrza. O ile w przypadku kompresora powietrza np. do malowania nie ma to wielkiego znaczenia, o tyle gdy sprężone powietrze ma kontakt z żywnością, kosmetykami, lekami czy układami elektronicznymi musi być tego oleju pozbawione. W takim wypadku należy wybrać bezolejowy kompresor.
Kompresory a układ uzdatniania sprężonego powietrza
W produkowanym przez olejowe kompresory przemysłowe sprężonym powietrzu zawsze będą znajdować się drobinki oleju. Każda sprężarka przemysłowa będzie też „zaciągać” z powietrza atmosferycznego zanieczyszczenia (np. kurz) oraz wilgoć. W zasadzie niezależnie od procesów technologicznych oraz stosowanych sprężarek niezbędnym elementem jest układ uzdatniania sprężonego powietrza – filtry, osuszacze, spusty kondensatu i separatory.
Zanieczyszczenia w sprężonym powietrzu wpływają bowiem nie tylko na jakość pracy i produktów końcowych, ale też na kondycję całego układu pneumatycznego.