Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Kompresory/sprężarki powietrza

Kompresory i sprężarki powietrza

Sprężarki przemysłowe to jedne z najważniejszych urządzeń w małych, średnich i dużych przedsiębiorstwach z wielu różnych gałęzi gospodarki i branż. Jako główny element instalacji pneumatycznej sprężarka powietrza produkuje powietrze pod ciśnieniem – tzw. czwarte medium, równie ważne jak woda, prąd czy gaz!

Oferta sprzedaży sprężarek powietrza Pneumatik

W firmie Pneumatik prowadzimy sprzedaż sprężarek i kompresorów m.in. marki BOGE – cenionego niemieckiego producenta, którego jesteśmy autoryzowanym polskim partnerem. Nasi Klienci mogą liczyć na pełne wsparcie ze strony naszych specjalistów zarówno w wyborze sprężarek odpowiednich ze względu na założenia projektu, jak i podczas obsługi gwarancyjnej i pogwarancyjnej.

Nasze oferta obejmuje sprężarki przemysłowe różnego typu – o różnych parametrach technicznych, wydajności i funkcjach. Sprzedajemy m.in.:

  • tłokowe sprężarki powietrza (olejowe i bezolejowe),
  • śrubowe sprężarki powietrza (olejowe i bezolejowe),
  • membranowe sprężarki powietrza,
  • sprężarki spiralne typu scroll,
  • sprężarki o zmiennej wydajności,
  • sprężarki wysokiego ciśnienia.

Oferta usług firmy Pneumatik powiązana ze sprzedażą kompresorów

Sprzedaż sprężarek to tylko jedna z wielu usług, które oferujemy naszym Klientom! Działamy kompleksowo – z przyjemnością zajmiemy się wszystkimi aspektami systemu układu sprężonego powietrza w Państwa przedsiębiorstwie.

Co proponujemy?

  • Indywidualny projekt instalacji sprężonego powietrza dostosowany do potrzeb zakładu – zapotrzebowania na ilość i jakość sprężonego powietrza.
  • Profesjonalne doradztwo techniczne – w zakresie projektu i budowy stacji sprężarek oraz systemu do dystrybucji i uzdatniania sprężonego powietrza.
  • Autoryzowany dozór techniczny nad układem pneumatycznym – łącznie z przygotowaniem zgłoszenia do rejestracji urządzeń w UDT.
  • Montaż układu sprężonego powietrza – od projektu i przygotowania planu, przez instalację, po sporządzenie dokumentacji i szkolenie pracowników.
  • Serwis sprężarek powietrza – gwarancyjny i pogwarancyjny; nasze usługi z zakresu naprawy sprężarek zamykają się zwykle w 24 godzinach!
  • Inne usługi m.in.: badania i pomiar systemów (również audyty wydajności), wynajem sprężarek powietrza, sprzedaż części zamiennych i kontenerowych stacji sprężarek, automatyka oraz systemy zdalnego monitorowania.

 

Jak wybrać odpowiednie sprężarki powietrza?

Sprężarki powietrza muszą zawsze zostać dobrane do wymagań konkretnego zakładu czy procesu technologicznego, w którym sprężone powietrza będzie wykorzystywane.

Dlatego tak ważne jest przygotowanie odpowiedniego projektu całego układu, który zapewni określoną wydajność produkcji powietrza pod ciśnieniem oraz jakość sprężonego powietrza, która będzie odpowiadać normom w danej branży. Zupełnie inną charakterystykę powinien mieć system, w którym sprężone powietrze styka się z produktami niż np. układ wykorzystywany do malowania czy obróbki materiałów!

 

Rodzaj sprężarki powietrza: tłokowa, śrubowa, a może spiralna?

Wybór konkretnego rodzaju sprężarki przemysłowej jest zwykle wynikową tego, jak duże jest zapotrzebowanie na sprężone powietrze. Wszystkie warianty sprężarki powietrza – tłokowe, śrubowe czy membranowe – działają na nieco innej zasadzie, przez co różnią się wydajnością.

Kompresory powietrza tłokowe zwykle są nieco tańsze i łatwiejsze w eksploatacji, ale niekoniecznie nadają się do pracy ciągłej ze stałą, wysoką wydajnością. Przyjmuje się, że jeśli zapotrzebowanie na sprężone powietrze przekracza 800 l/min (ciśnienie 7 barów), warto postawić na sprężarkę przemysłową śrubową – może pracować ciągle, bez spadków wydajności i trwałości, a przy tym jest cicha, co służy komfortowi pracy.

Z kolei jeśli wymagane jest najwyższej jakości czyste powietrze, warto zastanowić się nad sprężarką tłokową bądź śrubową, ale w wersji bezolejowej.

 

Parametry sprężarki powietrza: jaka wydajność?

Wydajność sprężarki powietrza to jeden z najważniejszych parametrów, które należy wziąć pod uwagę podczas zakupu, a który jest zawsze dostępny w specyfikacji technicznej konkretnego modelu.

Aby wybrać odpowiedni model, trzeba zmierzyć zużycie sprężonego powietrza przez wszystkie urządzenia i narzędzia, które znajdują się w zakładzie i wykorzystują to medium oraz określić wymagane ciśnienie dla wszystkich odbiorników. Takie pomiary przeprowadza się na dwa sposoby:

  • za pomocą przepływomierza – jest to sposób najdokładniejszy, a przy tym szybki i niezbyt pracochłonny, jednak wiąże się z dodatkowym wydatkiem na zaangażowanie sprzętu i fachowców; mimo tego jest to korzystna inwestycja;
  • zliczając pobór wszystkich odbiorników – dane o zapotrzebowaniu na sprężonego powietrze znaleźć można w specyfikacji urządzeń lub w instrukcji obsługi; należy zsumować wszystkie wartości, lecz z uwzględnieniem ich czasu pracy oraz współczynnika jednoczesności pracy.

Zawsze podczas obliczania bądź szacowania zapotrzebowania na sprężone powietrze należy wziąć pod uwagę nieco zawyżone wartości. Warto też wiedzieć, że wyliczone wartości trzeba raczej traktować jako minimalne dla kupowanej sprężarki. Kalkulacje powinny uwzględniać jeszcze dwa czynniki – wzrost nieszczelności układu wskutek jego eksploatacji oraz możliwość rozbudowy systemu w przyszłości.

 

Parametry sprężarki powietrza: jakie ciśnienie maksymalne?

Dostępne w sprzedaży sprężarki przemysłowe zapewniają maksymalne ciśnienie robocze standardowo na poziomie od 8 do 15 barów. Jednak niektóre procesy technologiczne mają specjalne wymagania. Dlatego produkuje się także sprężarki niskociśnieniowe (do 4 barów) oraz wysokociśnieniowe (do 300 barów!).

Aby wybrać właściwie, należy określić najwyższe ciśnienie zasilanych przez sprężarki powietrza urządzeń. To bardzo ważne – zbyt niskie ciśnienie uniemożliwi wykonanie określonych procesów, a zbyt wysokie doprowadzi do niższej wydajności urządzenia, a jednocześnie będzie wymagać więcej energii i szybciej się zużywać, co może istotnie podnieść koszty eksploatacji.

Oczywiście należy pomyśleć o pewnym „zapasie”, aby zapewnić optymalne parametry pracy sprężarki, lub rozważyć zakup modelu, który umożliwia dostosowanie ciśnienia do aktualnych potrzeb.

 

Jakość sprężonego powietrza a olejowe i bezolejowe kompresory przemysłowe

Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem determinującym wybór sprężarki jest jakość sprężonego powietrza, jaka jest wymagana w trakcie określonych procesów.

Zarówno sprężarki tłokowe, jak i śrubowe czy membranowe wykorzystują olej – do m.in. chłodzenia i zmniejszania tarcia. Olej jest więc płynem eksploatacyjnym, który umożliwia wydajną pracę oraz niską awaryjność sprzętu. Natomiast jego cząsteczki przedostają się do sprężonego powietrza. O ile w przypadku kompresora powietrza np. do malowania nie ma to wielkiego znaczenia, o tyle gdy sprężone powietrze ma kontakt z żywnością, kosmetykami, lekami czy układami elektronicznymi musi być tego oleju pozbawione. W takim wypadku należy wybrać bezolejowy kompresor.

 

Kompresory a układ uzdatniania sprężonego powietrza

W produkowanym przez olejowe kompresory przemysłowe sprężonym powietrzu zawsze będą znajdować się drobinki oleju. Każda sprężarka przemysłowa będzie też „zaciągać” z powietrza atmosferycznego zanieczyszczenia (np. kurz) oraz wilgoć. W zasadzie niezależnie od procesów technologicznych oraz stosowanych sprężarek niezbędnym elementem jest układ uzdatniania sprężonego powietrzafiltry, osuszacze, spusty kondensatu i separatory.

Zanieczyszczenia w sprężonym powietrzu wpływają bowiem nie tylko na jakość pracy i produktów końcowych, ale też na kondycję całego układu pneumatycznego.

Rodzaje sprężarek przemysłowych

Sprzedaż kompresorów przemysłowych to duży i bardzo zróżnicowany rynek. Poza odmiennymi parametrami modeli poszczególne sprężarki różnią się też budową, a co za tym idzie – sposobem działania, który przekłada się kolejno na wydajność i jakość produkcji sprężonego powietrza.

Przybliżmy więc podstawowe rodzaje sprężarek przemysłowych, poznajmy ich wady i zalety oraz sposób eksploatacji każdego z kompresorów.

Tłokowe sprężarki powietrza

Kompresory powietrza tłokowe najstarszym typem urządzeń do produkcji sprężonego powietrza. Można też je spotkać pod nazwą „sprężarki wyporowe”. Ich główną zaletą jest stosunkowo prosta budowa, a więc łatwe serwisowanie i niska cena.  I choć trzeba pamiętać o właściwych zasadach eksploatacji i sprawdzać ich stan techniczny regularnie, to można je utrzymać w bardzo dobrej kondycji przez wiele lat!

 

Zasada działania tłokowej sprężarki powietrza

Sprężarka powietrza tłokowa pobiera określoną ilość powietrza z zewnątrz. Następnie zmniejsza jego objętość na skutek posuwistego ruchu tłoka. Tłok z kolei porusza się dzięki mocy, którą otrzymuje poprzez połączony z nim korbowód. Gdy tłok sunie w dół, w cylindrze kompresora wytwarzane jest podciśnienie, które otwiera zawór ssący i wpuszcza powietrze atmosferyczne. Gdy sprężone powietrze osiągnie wartość właściwą ciśnienia, zostaje wypchane na zewnątrz przez zawór tłoczny.

Kompresory powietrza tłokowe dostępne są w bardzo różnych wariantach i mogą funkcjonować w różnych konfiguracjach. Powszechnie wykorzystuje się je w branży ślusarskiej, lakierniczej i samochodowej. Sprawdzają się w zakładach produkcyjnych.

 

Zalety tłokowej sprężarki powietrza:

  • prosta konstrukcja,
  • łatwa obsługa,
  • niskie koszty eksploatacji,
  • oszczędność energii,
  • wysoka wydajność,
  • stosunkowo niska cena.

Śrubowe sprężarki powietrza

Jako sprężarki przemysłowe kompresory śrubowe mają sporą przewagę nad tłokowymi. Przede wszystkim mogą pracować w trybie ciągłym – z pełną wydajnością i pod dużym obciążeniem. Nie potrzebują przerw i czasu na regenerację czy chłodzenie – mogą produkować sprężone powietrze 24 godziny na dobę.

Także pod kątem wydajności przewyższają tłokowe odpowiedniki. Dodatkowo dzięki swojej budowie połączenie ich z układem uzdatniania nie sprawia żadnego problemu, a to ułatwia dbałość o wysoką jakość sprężonego powietrza.

Jednak o sprężarki powietrza śrubowe również trzeba zadbać – należy je serwisować po przepracowaniu stałej liczby godzin, wymieniać olej i zużyte elementy na nowe. Co jakiś czas powinno się pomyśleć o remoncie bloku śrubowego.

 

Zasada działania śrubowej sprężarki powietrza

„Sercem” śrubowej sprężarki przemysłowej są dwie obracające się śruby. To w przestrzeni pomiędzy śrubami powietrze atmosferyczne zmniejsza swoją objętość, ulegając sprężeniu. Sprężarki śrubowe mogą wykorzystywać olej (lecz dostępne są również bezolejowe warianty) oraz być chłodzone wodą, a nawet powietrzem.

 

Zalety sprężarki powietrza śrubowej:

  • bardzo wysoka wydajność,
  • możliwość nieprzerwanej pracy,
  • cicha praca sprężarki (komfort),
  • możliwość odzysku wygenerowanego ciepła,
  • niski pobór energii,
  • łatwa instalacja elementów do uzdatniania.

Membranowe sprężarki powietrza

Sprężarki powietrza membranowe są rodzajem sprężarek wyporowych. W tego typu kompresorach powietrza jedną ze ścian komory sprężania jest właśnie elastyczna membrana (przepona). Zostaje ona wprawiona w ruch i odpowiada za sprężanie powietrza, ale zarazem jest oddzielona od smarowanego olejem tłoka, co zapewnia wysoką czystość sprężonego powietrza.

Z tego względu sprężarki membranowe wykorzystuje się m.in. w branży spożywczej, farmaceutycznej, kosmetycznej czy elektronicznej.

Olejowe sprężarki powietrza

Oba główne typy kompresorów przemysłowych – tłokowe i śrubowe – dzielą się na dwa warianty: olejowe i bezolejowe. Sprężarki olejowe i bezolejowe nie różnią się sposobem działania, ale produkują zupełnie odmienną jakość sprężonego powietrza.

Kompresor olejowy jest wyposażony we wtrysk oleju i wykorzystuje olej jako płyn eksploatacyjny. Olej jest więc odpowiedzialny za zmniejszanie tarcia i zabezpieczanie komponentów oraz chłodzenie. Dzięki olejowi tego typu sprężarki przemysłowe są w stanie pracować często bez przerw i z wysoką wydajnością. Niezmiernie ważną kwestią jest jednak dobór odpowiedniej jakości oleju oraz jego wymiana na czas, po przepracowaniu określonej przez producenta liczby godzin.

Wadą olejowych sprężarek powietrza jest obecność drobinek oleju w sprężonym powietrzu, które trzeba wyeliminować. Nie można ich wykorzystywać w przypadku niektórych procesów, które wymagają sterylnej czystości medium.

 

Zalety olejowej sprężarki powietrza:

  • duża wydajność,
  • możliwość pracy ciągłej,
  • stosunkowo łatwy serwis.

Wady olejowej sprężarki powietrza:

  • zanieczyszczenie sprężonego powietrza,
  • duże gabaryty i waga sprężarki,
  • konieczność wymiany oleju.

Bezolejowe sprężarki powietrza

W odpowiedzi na potrzeby branż i procesów technologicznych, które muszą spełnić normy w zakresie czystości sprężonego powietrza, powstały sprężarki powietrza bezolejowe. Ich elementy produkowane są z materiałów o niskim współczynniku tarcia, a chłodzenie następuje poprzez dostęp wody lub samego powietrza. Oleju się nie wykorzystuje, dzięki czemu powietrze jest wolne od jego drobinek, a to pozwala oszczędzić na zaawansowanej filtracji.

Sprężarki przemysłowe bezolejowe są wykorzystywane w branży półprzewodnikowej, spożywczej, farmaceutycznej, kosmetycznej, papierniczej i wielu innych. Kompresory powietrza bezolejowe wykorzystuje się też do zasilania urządzeń medycznych (np. respiratorów czy narzędzi stomatologicznych).

 

Zalety bezolejowej sprężarki powietrza:

  • wysoka jakość sprężonego powietrza,
  • łatwość serwisowania (prosta konstrukcja),
  • oszczędność na układzie uzdatniania.

Wady bezolejowej sprężarki powietrza:

  • część modeli wymaga przerw w pracy,
  • zwykle niższa wydajność w porównaniu z olejową,
  • zwykle mniejszy zbiornik na sprężone powietrze.

Wysokociśnieniowe sprężarki powietrza

Sprężarki przemysłowe wysokociśnieniowe wykonują „zadania specjalne”, zwłaszcza w przemyśle ciężkim, wydobywczym, energetycznym, lotniczym czy wojskowym. Potrafią zapewnić bardzo wysokie ciśnienie powietrza, nawet do kilkuset barów, a takie jest potrzebne m.in. do rozruchu dużych turbin i silników czy pompowania kół w samolotach.

Sprężarki wysokociśnieniowe to zwykle sprężarki tłokowe napędzane silnikiem elektrycznym, benzynowym lub diesla. Zazwyczaj są też wyposażone w nowoczesną elektronikę, która czuwa nad bezpieczeństwem i umożliwia regulację parametrów. Ze względu na generowany duży hałas wyposaża się je w zabezpieczenia do tłumienia dźwięku.

Sprężarki powietrza o zmiennej wydajności

Sprężarki przemysłowe o zmiennej wydajności są przeciwieństwem sprężarek o stałej wydajności. Jeśli zapotrzebowanie na sprężone powietrze jest stałe, wtedy sprężarka o stałej wydajności jest najlepszym wyborem, gdyż nie trzeba jej konfigurować, a to oszczędza czas i energię.

Natomiast w przypadku zakładów, w których procesy nie są stałe i ulegają zmianom, dobrze jest rozważyć zakup sprężarki o zmiennej wydajności, dzięki czemu ilość produkowanego sprężonego powietrza będzie można precyzyjnie dostosować do bieżących potrzeb. To przekłada się na oszczędność kosztów i optymalizację pracy. Co ciekawe, sprężarki o zmiennej wydajności są ciche i łatwe w serwisowaniu, a ze względu na sposób działania należą zwykle do grupy sprężarek śrubowych.

Sprężarki powietrza typu scroll

Sprężarki powietrza typu scroll są projektowane przede wszystkim dla wrażliwego środowiska pracy – są przystosowane do pracy w szpitalach i innych placówkach medycznych (np. w gabinetach chirurgii stomatologicznej).

Nie wykorzystują oleju i prawie nie generują drgań i hałasu. Zapewniają sterylne sprężone powietrze i duży komfort pracy. Można je dostosowywać do indywidualnych warunków. Dużą zaletą są też niewielkie gabaryty i sterowanie mikroprocesorowe.

Pod względem budowy i sposobu działania są sprężarkami spiralnymi. Sprężarki typu scroll składają się tak naprawdę z dwóch lub kilku elementów spiralnych. Jeden z nich zawsze pozostaje nieruchomy, a drugi w tym czasie wykonuje mimośrodkowe obroty, zmniejszając przestrzeń między elementami i tym samym wymusza sprężenie powietrza.

Sprężarki i kompresory przemysłowe od BOGE – wydajność, jakość i innowacje!

Większość oferowanych przez naszą firmę Pneumatik kompresorów przemysłowych to urządzenia niemieckiej marki BOGE. Jest to jeden z głównych dostawców rozwiązań układów sprężonego powietrza na świecie, a my jesteśmy jego partnerem na rynku polskim. Dlaczego warto postawić akurat na BOGE?

  • Jakość „made in Germany” – BOGE przykłada ogromną wagę do jakości swoich urządzeń i komponentów. Fabryka BOGE znajduje się w Niemczech, a producent współpracuje jedynie z najlepszymi dostawcami.
  • Stuletnie doświadczenie – BOGE działa już od ponad 100. lat, w tym od co najmniej 7. dekad w obszarze systemów sprężonego powietrza. Firma nigdy nie zwalnia i czerpiąc z doświadczenia, wciąż udoskonala swoje produkty.
  • Kompleksowa oferta – BOGE produkuje kompletne systemy sprężonego powietrza, które uwzględniają jego produkcję, uzdatnianie i dystrybucję. Nie trzeba więc martwić się o kompatybilność elementów.
  • Badania, rozwój, innowacje – BOGE jest jedną z niewielu firm, która tak znaczne środki przeznacza na swój rozwój. Dzięki temu powstają nowoczesne urządzenia i systemy, które wspierają efektywność pracy!
  • Niska awaryjność sprężarek – kompresory przemysłowe BOGE mają prostą budowę i są produkowane z trwałych komponentów. Jeśli są właściwie użytkowane i regularnie serwisowane, nie sprawiają problemów.
  • Rozwiązania przyjazne środowisku – BOGE dba o to, aby sprężarki były energooszczędne, a jednocześnie maksymalnie wydajne i inwestuje w systemy, które wspierają ochronę środowiska, to m.in. odzysk ciepła.

FAQ

Czym kierować się przy wyborze sprężarki powietrza?

Sprężarki powietrza muszą zawsze zostać dopasowane do specyfiki pracy i procesów technologicznych. Należy najpierw zmierzyć zapotrzebowanie na sprężone powietrze oraz określić potrzebne ciśnienie maksymalne. Kolejną kwestią jest wymagana jakość medium, która determinuje konieczność wyboru sprężarki powietrza bezolejowej lub montaż zaawansowanego systemu uzdatniania. Na pewno warto też zwrócić uwagę na pojemność zbiornika.

 

Jakie są rodzaje sprężarek przemysłowych?

Ze względu na budowę i sposób działania sprężarki przemysłowe można podzielić na:

  • sprężarki tłokowe,
  • sprężarki śrubowe,
  • sprężarki membranowe,
  • sprężarki scroll (spiralne).

Dodatkowo sprężarki produkowane są w wariantach olejowych i bezolejowych oraz wysokociśnieniowych i niskociśnieniowych. Kupić można też sprężarkę powietrza o zmiennej lub stałej wydajności.

 

Jaki kompresor przemysłowy wybrać – olejowy czy bezolejowy?

Najlepsze kompresory to te dopasowane do specyfiki pracy. Jeśli proces produkcyjny zakłada styczność sprężonego powietrza z produktami, to należy wybrać bezolejowy wariant. Niemniej niezależnie od procesu, zawsze należy zadbać o układ uzdatniania sprężonego powietrza.

Wróć do
Produkty