23 kwietnia - Produkty
Klucz pneumatyczny jest niezwykle przydatnym narzędziem zarówno w profesjonalnym warsztacie samochodowym, jak i na własny użytek. Tak jak w przypadku innych urządzeń zasilanych skompresowanym powietrzem, do korzystania z niego niezbędna jest sprężarka. W dzisiejszym artykule odpowiadamy na pytanie, jaki kompresor do klucza pneumatycznego będzie odpowiedni i czym kierować się przy wyborze.
Klucz pneumatyczny – zastosowania
Niezależnie od tego, czy jesteśmy zapalonymi majsterkowiczami czy sporadycznie dokonujemy najprostszych napraw, każdemu zdarza się mieć problem z odkręceniem zapieczonej śruby. Siła mięśni wówczas nie wystarczy. Potrzebne jest narzędzie, które przetwarza siłę sprężonego powietrza na energię mechaniczną. Nazywa się je kluczem pneumatycznym i zasila kompresorem.
Do jego zastosowań można zaliczyć odkręcanie i wkręcanie szczególnie opornych śrub, nakrętek, i gwintów oraz elementów obrotowych, np. wałków, kół, tarcz. Bardzo często klucz przydaje się więc do wymiany kół w samochodzie z zimowych na letnie lub odwrotnie. Dzięki narzędziu pneumatycznemu nie trzeba luzować śrub przed podniesieniem auta lewarkiem – można od razu przystąpić do operacji odkręcania ich kluczem pneumatycznym. Zaawansowane klucze napędzane sprężonym powietrzem stosuje się np. na liniach produkcyjnych, a także do serwisowania ciężarówek i maszyn budowlanych, w przemyśle lekkim i oponiarskim.
Żadne z wyżej wymienionych zastosowań nie mogłoby być jednak spełnione, gdyby nie odpowiednia sprężarka do klucza pneumatycznego. W kolejnej sekcji artykułu wyjaśniamy kompatybilne działanie tych dwóch urządzeń.
Sprężarka do klucza pneumatycznego – zasada działania
Jak wskazuje nazwa, za działanie klucza do odkręcania zapieczonych śrub odpowiada pneumatyka, czyli wykorzystanie energii sprężonego powietrza. Za wyprodukowanie gazu o zwiększonym ciśnieniu odpowiada natomiast kompresor do klucza pneumatycznego, czyli sprężarka.
Kompresor zasysa powietrze z zewnątrz i doprowadza je do mechanizmu sprężania, który różni się u poszczególnych typów urządzeń. W przypadku kompresorów tłokowych za zmianę ciśnienia gazu odpowiada posuwisty ruch tłoka, natomiast w sprężarkach śrubowych służą do tego dwie obracające się śruby. Następnie sprężone powietrze jest gromadzone w dołączonym do kompresora zbiorniku. Żeby sprężone powietrze mogło zasilić klucz lub inne dowolne narzędzie pneumatyczne, potrzebny jest gumowy wąż o małej średnicy, który doprowadzi gaz do urządzenia.
Sprężone powietrze w kluczu generuje energię mechaniczną. Dzięki momentowi obrotu narzędzie może wykorzystać siłę uderzeniową i krótkimi, ale mocnymi szarpnięciami odkręcić lub dokręcić śrubę bądź nakrętkę.
Jaki kompresor do narzędzi pneumatycznych wybrać?
Od tego, jaki kompresor podłączymy do klucza pneumatycznego, zależy skuteczność narzędzia i efektywność wykonywanych nim prac. Ma ona duże znaczenie, zwłaszcza gdy kompresor jest wykorzystywany w zakładach przemysłowych.
Pierwszym etapem jest określenie, jaka sprężarka do klucza pneumatycznego będzie odpowiednia – śrubowa czy tłokowa. Pierwsza jest używana wszędzie tam, gdzie wymagany jest ciągły tryb pracy kompresora, czyli m.in. we wspomnianych zakładach przemysłowych, a także wulkanizacyjnych, które obsługują ciężarówki i maszyny przemysłowe. Kompresor tłokowy nie może natomiast pracować non stop, musi być regularnie wyłączany. Doskonale sprawdzi się jednak jako sprężarka do klucza pneumatycznego używana w przydomowym garażu.
Poniżej przedstawiamy najważniejsze parametry, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze kompresora do klucza pneumatycznego.
Sprężarka do klucza pneumatycznego – ciśnienie robocze
Każdy klucz pneumatyczny musi być zasilany sprężonym powietrzem o odpowiednim ciśnieniu. Jeśli nie będzie wystarczająco wysokie, narzędzie w ogóle przestanie działać lub będzie pracować w zbyt wolnym tempie, a w rezultacie stanie się bezużyteczne. Z kolei sprężanie powietrza do zbyt wysokiego ciśnienia prowadzi do marnowania energii generowanej przez kompresor, a w rezultacie do zbędnych wydatków. Jak więc dobrać ciśnienie sprężarki do klucza pneumatycznego?
Należy zwrócić uwagę na dwie wartości – ciśnienie robocze kompresora oraz ciśnienie minimalne klucza pneumatycznego. Pierwsza wartość powinna być trochę wyższa od drugiej, np. o 20%. Do korzystania z klucza na własny użytek z reguły wystarczy ciśnienie robocze wynoszące do 6-8 bar. W zakładach przemysłowych wartość ta znacznie się podnosi.
Wydajność sprężarki do klucza pneumatycznego
Parametr wydajności określa, jaką ilość sprężonego powietrza o danym ciśnieniu może dostarczyć kompresor w jednostce czasu. Wydajność podaje się w litrach na minutę. Każde narzędzie pneumatyczne ma określone zapotrzebowanie na sprężone powietrza, z którym właśnie wiąże się wymagana wydajność kompresora.
Jeśli sprężarka nie będzie zasilać tylko jednego klucza pneumatycznego, ale kilka narzędzi w tym samym czasie, jej wydajność należy określić, sumując ich zapotrzebowanie.
W przypadku klucza pneumatycznego wydajność kompresora może być nieco niższa niż ta wymagana przez urządzenie. Wynika to z jego specyfiki działania – nie trzymamy spustu klucza cały czas, dlatego jeśli liczba litrów na minutę będzie np. o 50 niższa niż wskazana, nie powinno wpłynąć to na efektywność wykonywanej pracy. Nie zmienia to jednak faktu, że im większa wydajność sprężarki, tym lepiej.
Pojemność zbiornika w kompresorze do klucza pneumatycznego
Pojemność zbiornika określa, ile sprężonego powietrza może zgromadzić się w pojemniku, który pełni w sprężarce funkcję bufora. Od tego parametru zależą też rozmiary i waga kompresora. Dla prawidłowego działania klucza pneumatycznego istotne jest to, że zbyt mały zbiornik nie pozwoli na osiągnięcie maksymalnego momentu obrotowego i narzędzie nie poruszy zapieczonej śruby czy nakrętki. Do klucza pneumatycznego najlepiej wybierać sprężarki ze zbiornikiem o pojemności zaczynającej się od 100 l.
Klasa czystości sprężonego powietrza
Kompresory generują sprężone powietrze, które jest w pewnym stopniu zanieczyszczone (w zależności od rodzaju urządzenia). W niektórych branżach, np. w przemyśle farmaceutycznym lub spożywczym, wymagana jest najwyższa klasa czystości sprężonego powietrza. Zastosowanie klucza pneumatycznego nie wiąże się jednak z taką koniecznością. Do prawidłowego działania tego narzędzia pneumatycznego wystarczy najprostszy filtr oczyszczający sprężone powietrze.
Jaki kompresor do klucza pneumatycznego wybrać? Podsumowanie
Wybór sprężarki do narzędzi pneumatycznych zależy głównie od dwóch parametrów: ciśnienia roboczego oraz wydajności. Obie te właściwości są określane zarówno dla kompresorów, jak i kluczy pneumatycznych i muszą być ze sobą kompatybilne. W przeciwnym wypadku urządzenie nie będzie prawidłowo spełniać swoich funkcji lub będzie generować straty energii. Ponadto niezbędna jest wystarczająco duża pojemność zbiornika sprężonego powietrza w kompresorze.
Oczywiście zasilanie klucza pneumatycznego to niejedyne zastosowanie sprężarki, które można wykorzystać na co dzień. Za pomocą kompresora można m.in. pompować koła w dowolnym pojeździe, polerować karoserię czy wykonywać poprawki lakiernicze lub piaskowanie.
FAQ:
1. Jakie funkcje spełnia klucz pneumatyczny?
Dzięki energii sprężonego powietrza, którą kompresory zamieniają w energię mechaniczną, klucz pneumatyczny podłączony do sprężarki może wykorzystać siłę uderzeniową i mocnymi szarpnięciami poruszyć śrubę bądź nakrętkę.
2. Jak wybrać kompresor do klucza pneumatycznego?
Sprężarka do klucza pneumatycznego musi mieć ciśnienie robocze o ok. 20% wyższe niż ciśnienie minimalne narzędzia. Jej wydajność powinna odpowiadać co najmniej wydajności klucza. Niezbędna będzie także odpowiednio duża pojemność zbiornika – min. 100 l.
3. Jaka sprężarka do klucza pneumatycznego będzie odpowiednia do garażu – tłokowa czy śrubowa?
Na potrzeby przydomowych zastosowań wystarczy tłokowy kompresor do klucza pneumatycznego. W przemyśle używa się z kolei sprężarki śrubowej.