29 marca - Produkty
Sprężone powietrze, czyli praktyczny nośnik energii do zasilania maszyn i urządzeń, jest medium ekologicznym, bezpiecznym i łatwo dostępnym. Wykorzystanie go w tak wielu gałęziach przemysłu nie byłoby możliwe bez sprężarek – urządzeń generujących energię kinetyczną poprzez podwyższenie ciśnienia powietrza oraz wymuszenie jego przepływu. W dzisiejszym artykule skupimy się na jednym z najważniejszych sektorów i odpowiemy na pytanie, jakie znaczenie ma sprężarka powietrza w przemyśle maszynowym.
Rodzaje sprężarek śrubowych w przemyśle maszynowym
Przemysł maszynowy jest jednym z najważniejszych sektorów gospodarki, ponieważ dzięki jego wyrobom może funkcjonować wiele innych gałęzi przemysłu. Zajmuje się bowiem produkcją m.in. środków transportu, silników elektrycznych, obrabiarek i turbin, a także maszyn górniczych, budowlanych, włókienniczych, drukarskich, papierniczych czy hutniczych. W Polsce znajduje się kilka skupisk przemysłu maszynowego. Jest to intensywnie rozwijający się sektor, który wykorzystuje nowoczesne rozwiązania w postaci sprężarek śrubowych.
Sprężarka śrubowa w przemyśle maszynowym odgrywa ważną rolę. Jest najlepszym rozwiązaniem dla dużej firmy ze względu na swoje właściwości, które wyróżniają ją na tle innych kompresorów:
- zapewnia wysoką efektywność pracy,
- gwarantuje bezpieczne działanie na wysokich obrotach,
- usprawnia wiele procesów w zakładzie przemysłowym,
- działa wydajnie, ale też cicho, dzięki czemu nie wpływa negatywnie na warunki pracy.
Sprężarki śrubowe sprawdzają się nie tylko w przemyśle maszynowym, ale także w lotniczym, farmaceutycznym, spożywczym, elektronicznym, morskim i innych.
Jak działa sprężarka śrubowa?
Jak wskazuje nazwa urządzenia, głównym źródłem mocy, która napędza jego działanie, są dwie śruby. Do sprężarki dociera powietrze z zewnątrz, które jest oczyszczane z niepożądanych cząsteczek za pomocą filtra, by dalej trafić do przestrzeni między dwoma obracającymi się śrubami. Tam jego ciśnienie jest podnoszone, czyli innymi słowy – jest poddawane sprężeniu. Umożliwia to zmniejszenie wolnej przestrzeni, czyli skompresowanie gazu, ponieważ powietrze trafia do coraz mniejszych komór. Strumień sprężonego powietrza jest gotowy do działania.
Żeby jednak poznać dokładną zasadę działania sprężarek śrubowych w przemyśle maszynowym, należy osobno rozpatrzyć sprężarki śrubowe olejowe oraz sprężarki śrubowe bezolejowe.
Sprężarki olejowe w przemyśle maszynowym
Ten typ kompresora posiada wtrysk oleju, który wykorzystywany jest do takich czynności jak schładzanie, smarowanie, zabezpieczanie czy oczyszczanie. Sprężarki olejowe są gotowe do działania bez przerwy, 24 godziny na dobę. Żeby mogły prawidłowo funkcjonować, niezbędna jest systematyczna wymiana oleju i części eksploatacyjnych po zalecanym czasie.
Produktem mechanizmu sprężarki jest mieszanka powietrza i oleju. Oba elementy są od siebie rozdzielane za pomocą separatorów oleju. Powoduje to, że sprężone powietrze może być wykorzystane w wyznaczonym celu, a olej wraca do komory. Następnie jest chłodzony i filtrowany, by na nowo uczestniczyć w całym procesie.
Ze względu na wykorzystanie oleju sprężarki powietrza są bardziej wydajne, dlatego doskonale sprawdzają się w zakładach przemysłu maszynowego.
Sprężarki bezolejowe w przemyśle maszynowym
Kompresory śrubowe, które nie mają oleju w komorze sprężającej, są przeznaczone do procesów, w których najmniejsza ilość oleju nie może dostać się do odbiornika sprężonego powietrza. W sprężarkach bezolejowych sprężony gaz jest chłodzony wodą lub powietrzem w chłodnicy międzystopniowej.
Sprężarka a przemysł maszynowy – korzyści dla zakładu
Dlaczego przemysł maszynowy tak chętnie wykorzystuje sprężone powietrze? Maszyny, w których stosuje się gaz o podwyższonym ciśnieniu jako nośnik energii, są bezpieczniejsze i lżejsze od ich odpowiedników zasilanych elektrycznie. Wpływają więc na podniesienie jakości pracy. Mała waga jest niezwykle ważna w przypadku urządzeń obsługiwanych ręcznie, które łatwo przetransportować.
Zaletą systemów wykorzystujących sprężone powietrze w przemyśle jest także niska awaryjność i duża wytrzymałość. Wiąże się to z możliwością ekonomicznego podejścia do sektora maszynowego i długotrwałej eksploatacji tej samej maszyny czy narzędzia. Ponadto nieskomplikowana budowa maszyn napędzanych sprężonym powietrzem sprawia, że są często tańsze od urządzeń na prąd.
Sprężarka dla przemysłu maszynowego – maszyny włókiennicze
Przemysł włókienniczy jest jednym z wielu sektorów, w którym sprężarki śrubowe pełnią niezwykle ważną funkcję dzięki nietoksyczności i czystości. Maszyny są wspomagane instalacją pneumatyczną lub czyszczone za pomocą sprężonego powietrza. W produkcji tekstyliów efektywność ma niebagatelne znaczenie, dlatego maszyny włókiennicze wykorzystują wysokie ciśnienie powietrza generowane przez sprężarki.
Sprężarki śrubowe wykorzystuje się także w branży garbarskiej, gdzie służą do konserwacji i napędu maszyn. Ponadto sprężone powietrze można wykorzystać do oczyszczania oraz suszenia materiałów. Wyroby skórzane muszą się charakteryzować najwyższą jakością, dlatego w procesie produkcji niezbędne jest użycie nowoczesnych rozwiązań, które podniosą efektywność i wydajność maszyn włókienniczych.
Sprężarki w przemyśle maszynowym – maszyny górnicze
Sprężarki mają również szerokie zastosowanie w przemyśle górniczym. Wówczas ważne jest, by urządzenie było dostosowane do pracy w podziemiach kopalń, które są zagrożone wybuchem metanu lub pyłu węglowego. Odpowiada za to specjalna konstrukcja sprężarki powietrza, która jest dostosowywana do możliwych zagrożeń, a także długi okres eksploatacji nawet w najtrudniejszych warunkach w górnictwie. Sprężarki śrubowe stosowane w przemyśle maszynowym zabezpiecza się, stosując czujniki i zawory bezpieczeństwa, dzięki czemu wzrasta poczucie bezpieczeństwa pracowników.
Sprężone powietrze w maszynach górniczych służy m.in. do:
- odzyskiwania gazu koksowniczego,
- przetwarzania minerałów,
- napędzania pras filtracyjnych,
- transportu pneumatycznego,
- przedłużenia żywotności tkaniny filtracyjnej i czasu pracy filtrów workowych.
Jak sprężarki śrubowe są przystosowywane do pracy w kopalniach? Urządzenia te pozwalają na stosowanie niższych temperatur, zmniejszając ryzyko pożaru z powodu zbyt dużego poziomu ciepła. Ponadto elementy elektryczne sprężarki są zabezpieczane przed iskrami, które mogą być źródłem ognia.
Samo sprężone powietrze jest medium iskrobezpiecznym, więc można je stosować do narzędzi używanych w kopalniach. Ponadto służy do fluidyzacji pyłu węglowego, który jest dzięki temu łatwiejszy w przeładunku i transporcie, a także do obsługi systemów wentylacji w niebezpiecznym środowisku.
FAQ:
1. Jakie sprężarki powietrza sprawdzają się najlepiej w przemyśle maszynowym?
Najbardziej wydajne urządzenia to grupa sprężarek śrubowych olejowych.
2. Jakie są zalety używania sprężonego powietrza w przemyśle maszynowym?
Sprężone powietrze to bezpieczny, ekonomiczny i wydajny nośnik energii, którym można zasilić różnego rodzaju maszyny i narzędzia. Systemy wykorzystujące sprężone powietrze wyróżnia wytrzymałość i niska awaryjność.
3. W jakich branżach przemysłu maszynowego wykorzystuje się sprężarki powietrza?
Sprężarka śrubowa jest używana m.in. w maszynach górniczych, włókienniczych czy budowlanych.