usterki sprężarki powietrza

Sprężarka powietrza jest złożonym urządzeniem, które posiada kilka podzespołów. Awaria któregokolwiek z nich może skutkować nie tylko obniżoną sprawnością kompresora, ale także pogorszeniem jakości sprężonego powietrza. To z kolei będzie miało negatywny wpływ na każdą maszynę i narzędzie zasilane skompresowanym gazem. Ważne jest więc, by znać nie tylko sposób działania sprężarki powietrza. Najczęstsze usterki także nie powinny być dla nikogo tajemnicą. Dowiedz się, kiedy należy skorzystać z usług serwisu kompresorów.

Problem ze sprężarką powietrza – syczenie spod presostatu

Problem z kompresorem, który pojawia się dość często nawet w stosunkowo nowych sprężarkach, dotyczy uciekającego spod presostatu powietrza, które wydaje przy tym charakterystyczny syczący dźwięk. Jak dochodzi do tej usterki?

Presostat w sprężarce, zwany też wyłącznikiem ciśnieniowym, jest odpowiedzialny za odcinanie napięcia zasilania, kiedy sprężony gaz w zbiorniku osiągnie maksymalne ciśnienie. Natomiast kiedy ciśnienie spada poniżej wartości minimalnej, presostat ponownie załącza napięcie zasilania i kompresor zaczyna sprężać gaz. Z kolei zawór zwrotny to element zapobiegający cofaniu się sprężonego powietrza ze zbiornika oraz transportujący je do presostatu. Działanie tych dwóch elementów powoduje, że po wyłączeniu sprężarki słychać przez kilka sekund syczenie pod presostatem, które jest następstwem odpowietrzenia pompy.

Może się natomiast zdarzyć, że zawór zwrotny jest niesprawny i pompa zaczyna pracę pod obciążeniem. Wówczas silnikowi elektrycznemu grozi przeciążenie, a elementowi sprężającemu (pompie tłoka, śrubom lub łopatkom) obniżenie żywotności. Syczenie, które nie ustaje tak jak zawsze, tylko jest słyszalne cały czas, może być spowodowane odkształceniem lub rozpadem uszczelki przez zbyt długie cykle pracy kompresora.

Sprężarki powietrza – najczęstsze usterki związane z olejem

Olej w np. sprężarce śrubowej powietrza służy głównie do smarowania jej ruchomych części oraz do odprowadzania ciepła z urządzenia. Jego rolą jest ochrona elementów kompresora przed nadmiernym zużyciem, a także usprawnianie procesu sprężania powietrza. Dzięki zawartym w jego składzie przeciwutleniaczom może zachować właściwości smarne na długi czas.

Poziom oleju należy systematycznie kontrolować. Zbyt mała ilość tej substancji w kompresorze może bowiem spowodować poważne uszkodzenia mechaniczne, ponieważ elementy sprężarki, które nie będą odpowiednio nasmarowane olejem, są narażone na zatarcie. Może to prowadzić do tak zaawansowanych usterek jak awaria elektryczna. Przyczyną nie zawsze jest nasze zaniedbanie w kontrolowaniu poziomu oleju w sprężarce. Jeśli instalacja jest skomplikowanym systemem złożonym z kilku kompresorów, ilość oleju może zbytnio spaść wskutek przemieszczenia się emulsji między urządzeniami.

Awaria może być wywołana także zbyt dużą ilością oleju w sprężarce, dlatego nie należy przesadzać z jego uzupełnianiem. Ponadto ważne jest, by zawsze stosować wysokiej jakości oleje rekomendowane przez specjalistów, a nie najtańsze produkty na rynku, które i tak mogą wiązać się z dodatkowymi kosztami, ponieważ częściej wywołują awarie.

Sprężarka olejowa

Wady fabryczne w sprężarkach powietrza

Niestety zdarza się, że zakupiony przez nas kompresor będzie miał ukryte wady, których nie sposób wykryć od razu – dopiero po jakimś czasie używania urządzenia pojawiają się pierwsze objawy nieprawidłowego funkcjonowania. Mogą one dotyczyć np. złego montażu poszczególnych komponentów lub użycia uszkodzonego materiału. Sposobem na uniknięcie takiej sytuacji, która wiąże się z dodatkowymi kosztami oraz przestojem w pracy, jest wybierane sprzedawców, którzy posiadają kompresory oraz ich części od renomowanych producentów (np. BOGE, Hankison).

Problem z kompresorem przez niesprawny układ filtracji

Nieodłącznym elementem każdej sprężarki są filtry. Ich rolą jest oczyszczanie sprężonego powietrza poprzez usunięcie z niego zanieczyszczeń stałych i płynnych. Dzięki temu kompresor może dostarczać sprężone powietrze najwyższej jakości, które będzie spełniać standardy wymagane w zakładach przemysłowych.

Niesprawności w pracy filtrów w sprężarce mogą spowodować znaczny spadek wydajności urządzenia, a także szybsze zużycie jego roboczych komponentów (łopatek, cylindrów czy tłoków). W najgorszym wypadku sprężarka może się nawet całkowicie zniszczyć w wyniku zatarcia. Awaria filtra prowadzi do pogorszenia jakości sprężonego powietrza, co skutkuje obniżeniem sprawności wszystkich urządzeń, które je odbierają. Zanieczyszczenia, które nie zostają odfiltrowane, mogą także powodować korozję.

Jak uniknąć powyższych sytuacji? Przede wszystkim należy pamiętać o regularnej wymianie filtrów, która zależy od tego, w jakim środowisku sprężarka pracuje, w jaki sposób i jak często sprężarka załącza się i wyłącza, a także od żywotności filtra – każdy model może mieć inną. Częstotliwość wymiany będzie zależeć także od jakości oleju.

  • Wymiana filtra powietrza – z reguły za najlepszy moment uważa się od dwóch do trzech tysięcy przepracowanych godzin, ale nie rzadziej niż raz w roku;
  • Wymiana filtra oleju – powinno się ją wykonać nie rzadziej niż po przepracowaniu dwóch tysięcy godzin.

Najczęstsze problemy z układem sprężonego powietrza – pozostałe usterki

Kompresor to skomplikowane urządzenie, składające się z wielu komponentów, dlatego istnieje wiele czynników, które mogą spowodować jego awarię. Oprócz wymienionych wyżej usterek i objawów możliwe jest także:

  • Nieprawidłowe działanie chłodnicy – może doprowadzić do przegrzania i pogorszenia sprawności kompresora;
  • Uszkodzenie bądź obluzowanie przewodu sprężarki – powietrznego, olejowego, przewodu chłodnicy wodnej lub innego bądź przyłącza przewodów – może objawiać się charakterystycznym syczeniem i powodować spadek ciśnienia w kompresorze;
  • Wyraźne zwiększenie głośności pracy sprężarki – może być objawem zużycia się elementu mechanicznego;
  • Brak maksymalnego ciśnienia – jeżeli sprężarka pracuje bardzo długo, ale nie jest w stanie napompować zbiornika do pełna, czyli osiągnąć największego możliwego ciśnienia, może to doprowadzić do szybkiego zużycia i przegrzania urządzenia, a w rezultacie do poważnej awarii;
  • Zanieczyszczenie głowicy lub nieprawidłowa regulacja zaworów – skutkuje zbyt wysoką temperaturą pracy sprężarki, a w konsekwencji jej przegrzaniem;
  • Odgłos stukania podczas pracy – może się pojawić, jeśli tłoki pokryte zbyt dużą ilością spalonego oleju zaczną uderzać o powierzchnię głowicy.

Uszkodzona sprężarka powietrza – usterka usterce nierówna

Awaria kompresora może mieć wiele przyczyn i wpływać na pracę urządzenia w różnym stopniu. Nie warto jednak bagatelizować żadnych nieprawidłowości w pracy sprężarki, ponieważ nawet niewielka usterka może mieć zasadniczy wpływ na jakość sprężonego powietrza, a co za tym idzie – maszyn i narzędzi, które są nim zasilane. Po wystąpieniu któregokolwiek z opisanych w artykule przypadków najlepiej skontaktować się z serwisem sprężarek, który dysponuje częściami zamiennymi przeznaczonymi do naprawianego modelu. Warto pamiętać, że wielu awarii można uniknąć, ale niezbędna jest systematyczna regeneracja kompresorów.

FAQ:

1. Jakie są najczęstsze problemy ze sprężarkami powietrza?

Zdarzają się m.in. uszkodzenia mechaniczne, zatarcia, pogorszenie się jakości sprężonego powietrza przez zużycie filtrów, zalanie ciekłym czynnikiem chłodniczym, wady fabryczne, rozszczelnienie układu, korozja i inne.

2. Jak zapobiegać usterkom kompresora?

Przede wszystkim należy regularnie kontrolować sprawność urządzenia i wykonywać jego regenerację. Należy zwracać uwagę na używany olej i systematycznie go uzupełniać, ale nie przelewać. Ważne jest także przestrzeganie zasad wymiany filtrów.

3. Jak poradzić sobie z awarią sprężarki?

Najlepszym wyjściem jest zasięgnięcie pomocy w renomowanym serwisie kompresorów.

Oceń ten post!

2.8 / 5. Liczba głosów: 53