13 kwietnia - Produkty
Zbyt wysoka wilgotność powietrza to często spotykany problem, który zbagatelizowany może wyrządzić wiele szkód. Zmagamy się z nim zarówno w przemyśle, jak i w naszych domach. Przykładem powikłań związanych z brakiem reakcji na nadmierną wilgotność w pomieszczeniu może być osadzanie się na ścianach, bądź suficie złośliwych bakterii i grzybów. Nie od dziś wiadomo, że zignorowane pleśnie i grzyby są bardzo szkodliwe dla zdrowia. Dlatego też należy dbać o odpowiednią wilgotność powietrza.
Z pomocą przychodzą dedykowane do tego zadania maszyny, takie jak osuszacze. Wyróżniamy ich różne typy: adsorpcyjne, kondensacyjne, membranowe oraz tandemowe. W tym artykule skupimy się na tych najczęściej spotykanych, czyli adsorpcyjnych oraz kondensacyjnych.
W poprzednim artykule omówiliśmy parametry i zastosowania osuszaczy. Dziś szczegółowo przybliżamy adsorpcyjne oraz ziębnicze, czyli rodzaje, które są najbardziej rozchwytywane z naszej oferty.
Szukasz osuszaczy sprężonego powietrza do zadań przemysłowych?
Sprawdź naszą ofertę!
Zasada działania:
Adsorpcyjne
Głównym elementem odpowiadającym za adsorpcję powietrza jest rotor, który pokryty jest adsorbentem. Zawilgocone powietrze wpada do urządzenia, po czym osadza się na powierzchni rotora. Nagromadzona wilgoć skrapla się i trafia do specjalnego zbiornika, a przesuszone powietrze wydostaje się z powrotem do pomieszczenia. W przypadku urządzeń do zastosowań przemysłowych stosuję się specjalny odrębny obieg powietrza, który wytrąca je poza pomieszczenie.
Osuszacze adsorpcyjne cechują się zdecydowanie delikatniejszą mechaniką, która w przypadku zbyt dużego zapylenia powietrza może doprowadzić do uszkodzenia rotora. Poza tym są one bardzo prądożerne, ale wyróżniają się stałą wydajnością.
Kondensacyjne
Sposobem ich działania jest wykorzystywanie efektu rosy. Posiada dwa wymienniki ciepła, które są odpowiedzialne za grzanie i chłodzenie. Powietrze dostające się do urządzenia przechodzi najpierw przez filtr powietrza. Następnie zostaje schłodzone aż do uzyskania efektu skraplania i za pomocą wentylatora wypychane na zewnątrz.
Osuszacze ziębnicze charakteryzują się przede wszystkim wysoką wydajnością, którą są w stanie uzyskać w pomieszczeniach o bardzo wysokiej temperaturze i wilgotności. Urządzenie te nie wymaga wymiany czynnika. Należy jednak pamiętać o regularnym czyszczeniu filtra powietrza.
Porównanie
Adsorpcyjny:
- Stała wydajność na wysokim poziomie.
- Wysokie koszty eksploatacyjne, ze względu na wysoki pobór prądu.
- Lekkie i ciche podczas pracy.
- Brak zabezpieczenia przed zanieczyszczeniami.
- Podgrzewa osuszane powietrze.
Ziębniczy:
- Osiąga wysoką wydajność pracując w wysokiej temperaturze i wilgotności.
- Niskie koszty eksploatacyjne – nie wymaga wymiany czynnika.
- Ciężkie i głośne urządzenie.
- Posiada odporność na zanieczyszczenia.
- Nie podgrzewa osuszanego powietrza.