20 lutego - Produkty
Kompresory w wielu przypadkach śmiało można nazwać płucami danego obszaru działalności firmy – dlatego ważne jest, żeby urządzenia te były sprawne i niezawodne. Niestety wszystko co pracuje ulega zużyciu i wymaga okresowych napraw oraz regeneracji. Zwłaszcza, jeśli w trakcie eksploatacji urządzeń nie do końca stosujemy się do instrukcji producenta urządzenia.
Kiedy konieczna jest regeneracja sprężarek powietrza?
Sam proces sprężania generuje stosunkowo duże ilości ciepła, dlatego też układy chłodzenia w sprężarkach są tak skonstruowane, by radziły sobie z temperaturą. Dopiero kiedy wartości w stopniach przekraczają ustaloną normę, układ kontroli temperatury wyłączy kompresor powietrza i dopiero po naturalnym schłodzeniu urządzenie może nadal pracować.
Kiedy dochodzi do tych przekroczeń?
Przede wszystkim w sytuacji, kiedy zanieczyszczone są filtry i chłodnica oleju, ale problem może być poważniejszy, zwłaszcza w przypadku starszych i bardziej wyeksploatowanych urządzeń.
Wyłączanie się kompresora w wyniku przegrzania jest więc sygnałem, że właśnie nadszedł czas na kontrolny przegląd urządzenia i ewentualną regenerację, co oczywiście najlepiej jest powierzyć fachowcom.
Na czym polega regeneracja sprężarek?
Regeneracja sprężarek polega przede wszystkim na zbadaniu, które części sprężarki są zużyte na tyle, że wpływa to na jej pracę. Odpowiednio przeszkoleni specjaliści w dziedzinie regeneracji sprężarek, przy użyciu odpowiedniego sprzętu przeprowadzają więc dogłębną analizę działania urządzenia.
W pierwszym kroku ustalany jest stan poszczególnych podzespołów sprężarki. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości – zużycia, uszkodzeń i innego rodzaju pogorszenia funkcjonalności – części są w miarę możliwości serwisowane. Jeśli naprawa nie jest możliwa, lub nieopłacalna, następuje wymiana uszkodzonych podzespołów na nowe.
Istotne jest dokładne czyszczenie całości, sporo nieprawidłowości w pracy sprężarek powietrza wywołanych jest bowiem zanieczyszczeniem i zaolejeniem urządzenia, a zwłaszcza filtrów i chłodnic.
Przed ponownym złożeniem sprężarki należy dokładnie sprawdzić wymiary części – zwłaszcza tych, które były wymieniane bądź serwisowane. Jeśli ten etap regeneracji zostanie pominięty lub wykonany niewystarczająco starannie, może być problem nie tylko z działaniem sprężarki, ale nawet z jej uruchomieniem.
Po zmontowaniu urządzenia, serwisanci sprawdzają poprawność jego działania zwracając uwagę na parametry takie jak:
- szczelność zaworów
- głośność pracy urządzenia
- sprawność układu chłodzenia
- wydajność sprężania powietrza
Istotne detale
Warunki w jakich pracują poszczególne podzespoły sprężarki są naprawdę wymagające. Dlatego pracownicy firm regenerujących sprężarki powietrza są szczególnie wyczuleni na jakość materiałów, zwłaszcza uszczelek i innych drobnych elementów, które przez ciągłe narażenie na działanie oleju, pary wodnej i wysokiego ciśnienia częściej są narażone na szybkie zużycie.
Kiedy i kto powinien regenerować sprężarki powietrza?
Zbyt głośna praca i przegrzewanie się kompresora to ostatni sygnał, by poddać urządzenie regeneracji. Optymalnym rozwiązaniem jest poddawanie np. sprężarki śrubowej przeglądom i serwisowaniu regularnie – zwłaszcza w przypadku, gdy jest ona eksploatowana szczególnie intensywnie. Regenerację sprężarek należy bezdyskusyjnie powierzyć fachowcom posiadającym odpowiednią wiedzę, sprzęt i doświadczenie. Jeśli chcemy długo cieszyć się sprawnie działającymi sprężarkami, musimy zainwestować w fachowy serwis.
Przede wszystkim jednak należy pamiętać o używaniu sprężarek zgodnie z zaleceniami producenta. To znacznie redukuje konieczność i częstotliwość wymiany oraz napraw.